newsletter

Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek

Jak barvy ovlivňují náš život

 
Jak barvy ovlivňují náš život

Barvy ovlivňují náš život především tím, že jejich vnímání úzce souvisí s různými emocemi, které mají vliv na naši náladu – některé z nich na nás mohou působit například šťastně, jiné naopak smutně a chladně. Pokud chcete barvám rozumět, je důležité, abyste pochopily jejich psychologické účinky, které mají na běžného člověka.

 

Teplé a chladné barvy

Způsob, jakým mohou barvy působit na naše emoce, závisí do značné míry na jejich odstínu, zabarvení a jejich tónu. Červnou, oranžovou a žlutou proto odborníci řadí do skupiny teplých barev, které na nás z psychologického hlediska působí velmi pozitivně – vyvolávají například pocity štěstí, optimismu a energie. Mohou však také signalizovat nebezpečí nebo zvyšovat chuť k jídlu.

                                                                

Mezi chladné barvy poté patří naopak zelená, modrá a fialová – ty obvykle působí uklidňujícím a konejšivým dojmem, ovšem mohou také vyjadřovat smutek. Chladné barvy navíc často poukazují na kreativitu, zobrazují zdraví, krásu a bezpečnost a pojí se k nim sama příroda, takže se s nimi můžete setkat například v nemocnicích nebo relaxačních centrech.

                                                                

Uklidňující barvy a barvy, které vám dodají energii

Mezi barvy, které vás mohou uklidnit, patří zpravidla chladné barvy, což může být například (viz. odstavec výše) modrá nebo zelená. Co se však týče relaxačního účinku, tak se také osvědčily barvy neutrální, jako například bílá, béžová nebo dokonce šedá barva – aby však měly tyto odstíny uklidňující účinek, neměli byste je příliš kombinovat a jejich design složitě komplikovat.

                                                                

Pokud vás již neláká relaxovat a toužíte raději po barvách, které ve vás vyvolají pocit energie a donutí vás zpozornět, zvolit byste měli výrazné, jasné a neonové barvy, jako je například jasně červená, žlutá nebo tyrkysová. Tyto barvy již na první pohled upoutají vaši pozornost a vždy budou vyčnívat ze svého okolí – proto je můžeme vidět například v různých modelingových magazínech nebo reklamách.

                                                                

Veselé a smutné barvy

Mezi šťastné barvy se řadí jasné, teplé barvy, jako je například žlutá, oranžová, červená nebo růžová – to jsou barvy, které mohou mít velmi pozitivní účinek na naši náladu. Čím je jejich odstín jasnější a světlejší, tím šťastnější a optimističtější se v jejich přítomnosti budete cítit. Není také žádným tajemstvím, že většina zábavných center nebo veselých událostí se nese právě v těchto barvách.

                                                                

Smutné barvy jsou naopak barvy tmavé a tlumené. Jako nejlepší příklad v této kategorii lze uvést šedou, kterou si většina z nás spojuje především s nepříjemnými událostmi. Podobný pocit však může vyvolat například také modrá, zelená nebo béžová barva. Zajímavostí však je, že v západních kulturách je za barvu smutku často považována černá, zatímco v některých východoasijských zemích je to zpravidla bílá.

2022.03.27 | Jana Brandtlová | přečteno: 29921x
 

Poslat článek
Tisk

Štítky: barvy vliv barev teplé barvy studené barvy emoce nálada vnímání

 
archiv

Nejzajímavější články

 

Seznam motivačních knih

I když se snažíme udržovat určitou sportovní morálku a aspoň někdy si jít zacvičit, čas od času nastane období, kdy s...
 
celý článek | Mgr. Daniela Krejčí | 2015.08.20 | přečteno: 29928x

Obývací pokoj podle Feng - shui 2. díl

V předešlém článku jste se dozvěděli spoustu informací o materiálech vhodných do obývacího pokoje a také o dispo...
 
celý článek | Katka Mikulášková | 2015.09.08 | přečteno: 29855x

Zuzka Light - krátké workouty, rychlé výsledky

Zuzka Light patří k nejvýraznějším osobnostem světového fitness trenérství. Proslavila se především svými krátkými, a...
 
celý článek | Mgr. Daniela Krejčí | 2014.08.15 | přečteno: 29924x

Objevte kouzlo dřevěných palet

Protože jsem kreativní osoba, zajímám se o všemožné originální nápady, jimiž bych mohla ozvláštnit své bydlení. V sou...
 
celý článek | Bc. Eliška Střelková | 2014.07.10 | přečteno: 29906x
 

Portál pro ženy