newsletter

Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek

Čeká vás ve škole tripartita? Co to je a proč odzvonilo třídním schůzkám?

 
 

Tripartita, je schůzka tří stran – žák, rodič a učitel. Koná se minimálně dvakrát do roka s cílem soustředit se individuálně nejen na studijní výsledky žáka, ale také na další aspekty jeho vzdělávání. Žák je ve středu pozornosti a jeho názor je důležitý. Tripartita, nebo triáda, je tak velkým přínosem pro wellbeing žáků. Děti se díky nim učí mluvit sami za sebe, o svých pocitech ve třídě, problémech, ale i svých silných a slabých stránkách, je to prostor, kde se učí si říkat o pomoc a stanovovat priority a cíle.

„Schůzka, na které se sejde učitel s rodiči a žákem, je příležitostí nechat promluvit žáka o tom, jak se ve škole cítí, jak se mu pracuje, ukázat to, na co je pyšný a za co se může ocenit a je příležitostí aktivně se zapojit do dialogu o věcech, které se ho přímo dotýkají. Měla by vždy začínat vyjádřením dítěte. Nabízí možnost společně nahlédnout na studijní výsledky žáka, formou rozhovoru odhalit případné problémy a individuální potřeby a nastavit si cíle na další měsíce. To vše s přihlédnutím k jeho věku, ale začít se dá již v první třídě. Dítě se pak cítí, a skutečně i je, mnohem více zapojeno do procesu vzdělávání a posiluje to jeho vnitřní motivaci“ vysvětluje Karolína Peřichová, která již deset let učí podle programu Začít spolu.

Tento systém schůzek navíc rozvíjí otevřenou a přímou komunikaci mezi školou a rodiči. Díky tomu, že jde o individuální konzultace, mohou učitelé poskytovat konkrétní a relevantní informace každému z rodičů. Schůzka tří stran navíc snižuje pravděpodobnost vzniku nepochopení a nedorozumění. Je však nutné se na ni dopředu připravit a mít danou jasnou strukturu.

Nejdůležitějším aspektem tripartit je to, že žák má možnost mluvit o všem, co ho ve škole baví, co mu jde nebo co ho naopak trápí nebo kde cítí, že by se mohl zlepšit, případně kde by potřeboval pomoc. Tato forma schůzek učí děti, že je v pořádku vyjadřovat se k věcem, které se jich týkají a že by měli umět mluvit o tom, co je trápí ale hlavně o věcech, které jim dělají radost a kde se jim daří.

„Takzvané tripartity redukují informační šum, který by mohl vést k různým nedorozuměním či domněnkám. Dobře vedená schůzka, kde se sejdou s učitelem nejen rodiče ale i děti, navíc může mít velký přínos v rozvoji komunikačních schopností dítěte, ukazuje mu, že je v pořádku například říci si o pomoc nebo vyslovit svůj názor, dává mu prostor, nesmí se však zvrhnout v koalice dva proti jednomu, to je důležité udržet, musí mít jasnou strukturu a cíl pomoci žákovi, nikoliv ho „udupat“. Pro rodiče je to často příležitost vidět své dítě z jiné perspektivy, více si uvědomit jeho kvality a pro učitele zase

možnost nahlédnout do způsobu vzájemné komunikace mezi rodiči a dětmi, což je mnohdy cenné.“ popisuje pedagožka Karolína Peřichová.

Schůzka rodič-žák-učitel značně přispívá k rozvoji komunikační kompetence dětí, která by měla být jedním ze základních pilířů vzdělávání. V rámci kompetence komunikační se děti učí vyjadřovat své myšlenky a postoje, ale také vyslechnout druhé. Učí se, že i odlišné názory si zaslouží respekt a mohou je obohatit. Komunikační dovednosti děti využijí k navazování vztahů a funkční spolupráci ve světě.

Nejen komunikační kompetence se snaží veřejnosti přiblížit iniciativa Měníme osnovy. Na projektu spolupracuje Národní pedagogický institut (NPI ČR), Nadace České spořitelny, Nadace BLÍŽKSOBĚ, Unie rodičů a další partneři. Více informací naleznete na www.menimeosnovy.cz.

 

Fotka od svklimkin z Pixabay

| přečteno: 946x
 

Poslat článek
Tisk

Štítky: rodina, děti, škola, třídní schůzky, tripartita

 
archiv

Nejzajímavější články

 

Co vše zpíská pískavice

Pískavice, též nazývaná řecké seno, má se senem jen pramálo společného. Možná ji vůbec neznáte, ale ona za poz...
 
celý článek | Jana Brandtlová | 2024.04.06 | přečteno: 693x

I když je vlastní byt lepší, ani pronájem nemusí být špatný

Je pravdou, že lidé se v mnoha ohledech liší, ale jedno mají společné – touhu vlastnit střechu nad hlavou. Alespoň v naš...
 
celý článek | Lea Kubová | 2021.10.13 | přečteno: 30572x

5 tipů pro stěhování domácnosti

Většině z nás se alespoň několikrát za život stěhování nevyhne. Určitě to není vyhledávanou kratochvílí, ale když je z j...
 
celý článek | Nina Albertová | 2020.10.24 | přečteno: 30541x

JARNÍ DETOX TĚLA: JAK POSTUPOVAT SPRÁVNĚ?

Jaro ve znamení detoxikace neboli očistné kúry. Pojem, který je čím dál častěji skloňován. Avšak ne vždy je chápán správ...
 
celý článek | Kateřina Lulková | 2019.03.04 | přečteno: 31226x
 

Portál pro ženy