Nepřehlédněte
Sezóna medvědího česneku vrcholí! Vypravte se na něj také!
Víte, jestli dýcháte správně a proč je to tak důležité?
newsletter
Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek
Bez ohledu na věk, naučte se běhat správně
Hlavně tehdy, pokud máte nadváhu nebo jste dlouho nesportovaly, buďte ze začátku opatrné. Běhání vám neuteče!
Než vyrazíte do terénu připravte tělo na zátěž, protáhněte se a uvolněte svalové partie. Začněte třeba deseti minutami rychlé chůze a pomalu přejděte do běhu.
Ostatně kombinovat pomalý běh s chůzí je vhodný první krok k tomu, jak se naučit běhat efektivně a s radostí. Když začnete zvolna, vyhnete se nepříjemnému píchání v boku a jiným pocitům, které vás zaručeně zbaví chuti pořádně se proběhnout. Zpočátku běh a chůzi střídejte vždy po 5 minutách a intervaly chůze postupně zkracujte. Trénujte tak dlouho, dokud nevydržíte stejnoměrně klusat půl hodiny.
Boty proti nárazům
Jestli to s během myslíte opravdu vážně, je nutné ochránit klouby. Proto si pořiďte správnou obuv. Bez ní pro vás bude běhání spíš trestem než cestou ke zdraví. Poraďte se, které boty jsou přesně určeny pro běh a dobře tlumí nárazy. Pokud máte pár kilo navíc, sáhněte po botách s maximálně odpruženou podrážkou (v obchodě je najdete pod označením cushioning). Ty se také hodí na tvrdší povrchy, jako je asfalt či beton.
Doporučení
Na nákup běžecké obuvi se vydejte až později odpoledne, protože noha se během dne mění! A právě vpodvečer bývá trochu nateklá, stejně jako je tomu po delším běhu!
Ponožky jedině nad kotníky
Kvalitní ponožky jsou nedílnou součástí dobrého běžeckého outfitu. Ačkoli možná preferujete bavlněné, na těch se často tvoří žmolky, které vás pak mohou při běhu nepříjemně tlačit. Lepší jsou kombinované materiály, tedy bavlna + umělé vlákno. Dobře sají pot, jsou z obou stran hladké a sahají až nad kotníky, takže achillovku udržíte bez oděrek a v teple.
Trénujte pravidelně
Má-li vám má běh přinést výsledky, je potřeba se mu věnovat pravidelně. Zlepšíte si flexibilitu a elasticitu kloubních pouzder, zpevníte okolní svaly a vazy, klouby budou stabilnější a odolnější.
Kdy se běhu vyhnout
Běhání určitě odložte, pokud jste kratší dobu po jakékoli operaci. Jestliže vás trápí artróza, buďte na sebe opatrné! Kloubní chrupavka totiž není schopná regenerace a při nadměrné zátěži hrozí rychlejší rozvoj nemoci. Nejlepší je vždy se pro jistotu poradit s lékařem.
Běhání vám sice neuteče, ale čím dřív si vyhradíte čas alespoň na krátký pravidelný trénink, tím dřív vám tělo i duše poděkuje!
Poslat článek
Tisk
Štítky: běh, běžecká obuv, trénink, zdraví, psychika