newsletter

Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek

Sezóna medvědího česneku vrcholí! Vypravte se na něj také!

 
Sezóna medvědího česneku vrcholí! Vypravte se na něj také!

Víte, že medvědů jsou teď plné lesy? Samozřejmě ale není řeč o šelmách, nýbrž o pikantních a tělu velmi prospěšných listech medvědího česneku. Ty můžete právě v těchto dnech sbírat v lužních lesích, ale také je velmi úspěšně sklízet přímo na vaší zahradě. 

 

 

Medvědí česnek asi mnohým z vás netřeba představovat. Jak jste se už mohli dočíst v jednom z našich předchozích článků, je to 20 - 30cm vysoká vytrvalá rostlina, která vyrůstá z cibulky. Její sytě zelené listy se podobají konvalince, narozdíl od ní ale nejsou jedovaté. Při sběru ho lehce identifikujete podle jeho nezaměnitelné česnekové vůně, raději se však vícekrát přesvědčte a dávejte si dobrý pozor na záměnu. Na "medvěda" se můžete vydat od března do května (v závislosti na nadmořské výšce), nejlépe totiž chutná, než vykvete. Jeho drobné bílé kvítky jsou sice pastvou pro oči, listy touto dobou však již ztrácí nejen své aroma, ale spolu s ním i některé důležité látky. 

 

Kdo se bojí, už nemusí do lesa

Medvědímu česneku se nejlépe daří ve vlhkém prostředí lužních lesů, kde se také velmi snadno množí a vytváří tak brzy zjara bujné koberce. Překvapením pro vás možná bude fakt, že ani pěstování v zahradě není nikterak složité. Je vlastně daleko jednodušší, než by se mohlo zdát. Česnek medvědí nevyžaduje speciální půdu, nemá vysoké nároky na světlo ani živiny. Jediné, co k životu skutečně potřebuje, je dostatek vláhy, kterou mu zajistíte umístěním do stinných stanovišť pod ovocné stromy, tůje nebo vrby, jejichž kořeny umí vlhkost udržet. Dobré je i zasypání mulčovací kůrou, která vytvoří ideální prostředí pro růst. Medvědí česnek se množí dvěma způsoby - pomocí semen nebo cibulek. Cibulky se sází během podzimu, a to nejlépe v celých trsech po cca 5 - 10 kusech. Brzy zjara z nich potom začínají rašit malé zelené lístky a rostlinky se již během jedné sezóny dokáží rozmnožit. Na jaře je možný výsev semínek nebo výsadba mladých rostlinek (obojí koupíte v zahradnictvích nebo na trzích), a to nejlépe do řádků zhruba 10 cm od sebe. 

 

                     

 

Medvědí silou proti bacilům

Použití medvědího česneku v kuchyni je opravdu všestranné. Nejen, že ho můžete použít všude tam, kde jste zvyklí na klasický česnek, ale bezvadně chutná upravený jako spařené špenátové listy, v salátu, polévce, pomázánce nebo jen obyčejně posekaný na chlebu s máslem či tvarohem. Konzumovat se dají i jeho drobné cibulky, a to hlavně jako koření do masových marinád, zapékaných jídel, omáček a polévek. Čerstvé listy jsou hotovou zásobárnou vitamínu C a dalších prospěšných látek jako jsou aminokyseliny nebo esenciální mastné kyseliny. Díky tomu má antibakteriální a antivirové účinky, poradí si dokonce i se zlatým stafylokokem. Významně snižuje srážlivost krve, působí při problémech se zavodněním organismu a chrání naše srdce. Toto přírodní antibiotikum vyčistí po zimě naše tělo zevnitř, nastartuje metabolismus, podpoří chuť k jídlu a dodá nám tak potřebnou sílu i energii.

Jako léčivka se česnek medvědí osvědčil i v dalších oblastech, například v boji proti nespavosti, úzkosti nebo závratím. Roztok připravený z jeho listů naložených v čistém alkoholu se užívá jako přírodní antidepresivum. Důkazem jeho dezinfekčních schopností je zase skutečnost, že ho mnozí chovatelé psů a koček používají jako spolehlivý prostředek pro odčervení domácích mazlíčků. Štáva z listů se dá také využít jako hmyzí repelent, což je informace, která začne být brzy aktuální. 

 

                    

                      

Co s velkou úrodou?

Přinesli jste z lesa obrovskou nůši, protože vám prostě bylo líto tam tento poklad jen tak zanechat? Nebo se vám na zahradě opravdu bujně urodilo a vy zkrátka nevíte, co s tím? Medvědí česnek je pochopitelně nejlepší čerstvý, vařením nebo sušením ztrácí své cenné účinky. Existují ale i způsoby, jak ho šetrně uchovat. Pro běžnou potřebu vydrží listy ve sklenici s vodou nebo zabalené ve vlhké utěrce v lednici. Zbytek česneku můžete po částech zamrazit tak, abyste měli vždy po ruce pouze potřebné množství. Dalším oblíbeným způsobem je výroba pesta - známé zelené omáčky, kterou se dochucují zejména lehká italská jídla a grilované pokrmy. Receptů na pesto z medvědího česneku je celá řada, nejjednodušší je ale posekat hrst listů ostrým nožem nebo speciálním sekáčkem (kolébkou) na bylinky, přidat sůl a hojně prokapat kvalitním olivovým olejem. Do originálního receptu na pesto patří samozřejmě ještě strouhaný parmezán a ořechy, ty můžeme ale v našem případě klidně vynechat. Máte-li však přesto chuť vyzkoušet přidání těchto ingrediencí, můžete použít mleté vlašské či piniové ořechy. Obojí chutná báječně. Takto připravené pesto bezpečně uchováte v uzavřené skleněné nádobě v chladu a temnu.

Dobrou chuť!

 

                      

  

Zdroj fotografií: Tímto děkuji Jítě Hermové, Aničce Pavlíkové a Martě Váchové za poskytnutí fotografií a cenných zkušeností.

 

 

2016.04.22 | Kateřina Pořízová | přečteno: 29905x
 

Poslat článek
Tisk

Štítky: medvědí česnek recept na pesto pěstování medvědího česneku

 
archiv

Nejzajímavější články

 

Emocionální hygiena: Účinné způsoby, jak si udržet svou psychiku v rovnováze

Emoce hrají důležitou roli v našem životě. Často se však můžeme dostat do situací, kdy svým pocitům začneme propadat, co...
 
celý článek | Jana Brandtlová | 2022.07.26 | přečteno: 29956x

Bambucké máslo

Krásné a pevné tělo může mít každá žena, musí však zvolit vhodnou kosmetiku. ...
 
celý článek | Darina Adámková | 2013.07.23 | přečteno: 29874x

Přemýšlíte o tom, jaký je rozdíl mezi přírodní a konvenční kosmetikou? Složení kontrolujte v každém případě

Snažíte se jíst zdravě a už jste si zvykla na to, že než koupíte nějaký výrobek, tak se podíváte na jeho složení? A jak ...
 
celý článek | Lea Kubová | 2022.03.29 | přečteno: 29940x

Užijte si Velikonoce v Českých Budějovicích

České Budějovice jakožto metropole jižních Čech ukrývá spoustu turistických zajímavostí včetně staletých historických sk...
 
celý článek | Nina Albertová | 2023.02.22 | přečteno: 29925x
 

Portál pro ženy