Nepřehlédněte
Třená buchta pro milovníky hanáckých koláčů
Naplánujte vaši svatbu či oslavu do posledního detailu
newsletter
Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek
Zabiják vztahu I. - ponorka
Ponorka je nenápadný, avšak velmi známý ničitel rodinných i partnerských pout. Přichází nečekána, nezvána, ale dokáže zbořit i spokojený vztah, který jste si léta budovali na pevných základech. Lze jí vůbec nějakým způsobem předcházet?
Kde se vzala „ponorka“?
Tzv. ponorková nemoc dostala své jméno podle indispozice, jíž trpěly posádky německých ponorek. Námořníci byli dlouhodobě nuceni ve stísněných prostorách trávit společně veškerý čas a to se samozřejmě negativně projevovalo na jejich psychickém stavu. Symptomem takové poruchy byla nejen únava, podrážděnost, ale i nepřiměřená vznětlivost, rozčilenost a agresivita, často bez přímého důvodu.
Funguje to i v partnerství?
Ano. Aplikace na partnerský vztah má v podstatě totožný princip. Pokud trávíte se svým protějškem nezvykle mnoho času, může se u vás začít projevovat jakási alergie a nesnášenlivost, a to až do takové míry, že mu prostě nemůžete přijít na jméno a nemůžete ho vlastně ani cítit. Ve vašem partnerství pak panuje nepříjemné dusno a nedýchatelno – zkrátka ponorka je na světě!
Asi si pomyslíte, že každý z nás má nějakou tu chybičku a že tolerance je přece základ pevného partnerského soužití… To je sice pravda. Občas ale právě tento fakt může být jednou z příčin vzniku „ponorky“. Stačí totiž málo. Jste-li s někým mnoho let a máte ho tzv. přečteného, víte velmi dobře, co od něj můžete očekávat. Vadí-li vám konkrétní chování nebo zlozvyk vašeho partnera a už víte, kdy přesně se objeví, může být záminkou vaší nervozity a váš milý vám snadno tzv. začne lézt na nervy. Tyto drobnosti se za léta trvání vašeho vztahu množí a pokud je ve všedních dnech jen mávnutím ruky přecházíte, mohou se stát nefalšovanou časovanou bombou. Nečekané výbuchy pak přicházejí v nejméně vhodném období - na dovolené, o svátcích, při dlouhodobé nemoci nebo například při odchodu do důchodu, a páchají velké škody. V období zaláskovanosti na počátku vztahu, kdy se díváte skrz růžové brýle, vás tento jev skoro jistě nepotká. A pokud přece jen, vyhráváte vlastně na celé čáře – z takového vztahu můžete beztrestně a hlavně včas vycouvat.
Jak se „ponorce“ vyhnout?
Pokud už i k vám tato podmořská diagnóza zavítala, nezoufejte - ponorkovou nemocí si v menší či větší míře projde naprostá většina vztahů. Přežívají však pouze ty, jejichž partneři ji řeší, ukočírují v únosných mezích a pevně ustojí. Jak na to?
1. Buďte si vzácní
Zní to možná jako paradox, ale „vzácnost“ je lék na nejeden neduh partnerského vztahu. Trávíte-li spolu mnoho času nebo ještě hůře – pracujete-li spolu, koledujete si o ponorku daleko více než jiné páry. Přestože v počátcích vztahu máte pocit, že bez svého partnera nedokážete být ani minutu, každý člověk je od přírody tvor společenský, vyhledává pestrost a není přizpůsobený na život ve stereotypu. Pokud je náhodou jeden z partnerské dvojice tzv. „stíhačka“, nemůže to dobře dopadnout. V žádném případě není na škodu trávit čas i s někým nebo něčím jiným než s vaším miláčkem. Naopak! Chodit běhat s kamarádkou, jít se pobavit s přáteli, mít vlastního koníčka, věnovat se jinému sportu než partner, odjet na pár dní do lázní – to vše může být perfektním zpestřením každého spokojeného vztahu. Zkrátka udělat si čas na sebe a také mít možnost si od sebe navzájem odpočinout – nic víc, nic míň. Váš život nebude nudný, budete se na sebe těšit a těšení umí skutečné zázraky.
2. Mluvte spolu
Pokud vám na partnerovi něco vadí a znepříjemňuje vám to společný život, jednoduše a otevřeně mu to řekněte. Typickými startovači ponorky jsou totiž zdánlivé prkotiny jako například hlasité mlaskání, známý a otravný gaučink, chorobné puntíčkářství nebo naopak neschopnost cokoliv po sobě uklidit na správné místo. Pokud k sobě budete vzájemně upřímní, možná se vám podaří změnit nebo úplně eliminovat tyto malé vady, které však mohou způsobit velké trable.
3. Nenarušujte si soukromí
To, že žijete se svou láskou, ještě nutně neznamená, že její druhé jméno musí být Vševěd. Naopak – každý z partnerů má právo na svůj klid a své soukromí. Otvírejte proto jen své dopisy a čtěte jen vlastní maily. A to stejné chtějte od své polovičky. Nebojte se, že vám něco ve vaší nepřítomnosti uteče. O to důležité se s vámi váš partner beztak rád podělí. Doma mějte každý svůj koutek, svoje místečko, kam se budete moci "zašít", kdykoliv to budete potřebovat, a nikdo vás tam nebude rušit.
Na každém vztahu je třeba neustále pracovat, co myslíte? Také máte zkušenost s ponorkou, nebo jste si s vaším partnerem naopak až příliš vzácní?
Image courtesy of atibodyphoto at FreeDigitalPhotos.net
Poslat článek
Tisk
Štítky: ponorka, ponorková nemoc, jak předcházet ponorce