Nepřehlédněte
NADMĚRNÉ POCENÍ: PROČ VZNIKÁ A JAK HO ŘEŠIT
Archivní víno z roku narození – originální dárek k narozeninám nebo výročí
Kabelky, které padnou ke každému outfitu. Inspirujte se v Itálii!
newsletter
Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek
Vůně dělá dům či byt domovem
Vůně je to, co dělá z našeho domova útulné místo, kde rádi trávíme svůj čas. A je to také to, co si z návštěvy u nás zapamatují nevědomky i naši přátelé. Protože právě vůně (nebo v horším případě zápach) je tím prvním, čeho si naše smysly při vstupu do místnosti všimnou a značně to ovlivní náš dojem a pocity.
Provonět svůj příbytek a navodit tak příjemnou atmosféru je tradice dlouhá celá staletí. Dnes je na výběr více možností, jak přinést vůni domů. Můžete si zvolit z různých rozprašovačů, odpařovačů, vonných kuliček či potpourri - kupované nebo namíchané doma. Vůni si jistě vybíráme především podle toho, co je nám příjemné, ale měli bychom věnovat pozornost také tomu, do jaké místnosti bude určená. Pro každý pokoj se totiž hodí trošku jiné silice.
Ložnice – Romantickou atmosféru navodíme pomocí růže nebo pelargónie. Levandule v nás probouzí lásku a pohodu. Meduňka nám pomůže zklidnit mysl před spaním a uvolnit se. Místnost navoníme ideálně těsně předtím, než si jdeme lehnout. Opatrně ale s množstvím, aby sama vůně naopak nebyla tím rušivým elementem.
Obývák – Tato místnost má více účelů a pro každý z nich můžeme zvolit vhodné vůně. Pokud chceme trochu povzbudit a nabrat síly, bude se hodit růže, pelargónie, pomeranč nebo levandule. Pocit exotiky navodí santalové dřevo nebo ilang-ilang. Pro zábavu s přáteli bude ideální šalvěj muškátová, jasmín, voňatka a nerol. Pro slavnostní chvíle, kdy chceme vznešenější atmosféru, můžeme použít směs kořenitých vůní – santalové dřevo, cedrové dřevo, skořice, pomeranč.
Pracovna – Tady se potřebujeme soustředit, aby nám šla práce od ruky. Citron nám pomůže zvýšit výkonnost, bazalka povzbudí unavenou mysl, rozmarýn zase pomáhá se soustředit a také zmírňuje bolest hlavy. Proti únavě a pocitu přepracování působí šalvěj muškátová nebo jalovec. Skvělé do pracovny jsou i bergamot a meduňka. Pokud ale pracujeme ve velkém prostoru s dalšími lidmi, není dost dobře možné provonět celou místnost. Pak stačí dát si na stůl hrnek horké vody a kápnout do něj trošku vonného oleje.
Kuchyně a koupelna – V těchto místnostech bývá často vlhko a horko, což jsou skvělé podmínky pro šíření bakterií. Silnými antiseptiky jsou v tomto případě tea tree, bergamot, citron, borovice a levandule.
Pokud někdo z rodiny onemocní, je vhodné pročišťovat vzduch v pokoji, kde leží, vonným olejem z eukalyptu, jalovce nebo bergamotu.
Foto: http://www.freedigitalphotos.net/
Poslat článek
Tisk
Štítky: domov atmosféra vůně