Nepřehlédněte
Tymiánové dopisy. Pocta obětem genocidy zasazená do současnosti
Rok 2015 bude brzy minulostí… Jaký byl ten váš?
newsletter
Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek
Víte, jaké příznaky má těhotenská cukrovka a jak se jí bránit?
Těhotenská cukrovka je onemocnění, při kterém dochází k poruše metabolismu sacharidů. Váže se, narozdíl od diabetu 1. a 2. typu, pouze na období těhotenství - projevuje se mezi 2. a 3. trimestrem a po porodu opustí váš život stejně rychle jako do něj přišla.
Jak poznám, že ji mám?
Cukrovka v těhotenství je záludná hlavně v tom, že její odhalení je pro těhotnou ženu většinou tak trochu překvapením. Nastávající maminky totiž nepociťují žádné extra příznaky, které by poukazovaly na to, že se v jejich krvi zvýšila hladina cukru.
Kromě zvýšeného cukru v krvi se může objevit i zbytkový cukr v moči, tzv. glykosurie. S tou jsou potom spojené další příznaky jako je větší pocit žízně nebo častější potřeba odskočit si na toaletu.
Jak probíhá vyšetření?
Jediným spolehlivým způsobem, jak odhalit těhotenskou cukrovku je podstoupit vyšetření v gynekologické ambulanci, kam docházíte. Veškeré informace o tom, jak probíhá vyšetření se dozvíte od svého lékaře, nicméně pro všechny zvědavky, můžeme průběh vyšetření přiblížit už teď.
-
fáze
Vyšetření těhotenské cukrovky má dvě fáze. Poprvé testování probíhá v prvních 14 týdnech těhotenství. Jednoho dne přijdete do ambulance ráno nalačno, bude vám odebrána krev a podle hladiny cukru v krvi lékař určí další postup.
V případě, že máte hodnoty nižší než 5,1 mmol/l, jde o ideální hodnoty cukru v krvi a další vyšetření vás čeká až ve 2. fázi. V případě vyšších hodnot se provádí ještě kontrolní testy, které těhotenskou cukrovku buď vyvrátí nebo potvrdí.
-
fáze
K druhé fázi diagnostikování se přistupuje mezi 24. a 28. týdnem těhotenství. V druhé fázi se k odhalení cukrovky využívá orální glukózový toleranční test (oGTT), kterého se některé maminky obávají.
Ano, je to poměrně zdlouhavé a pro některé ženy ne dvakrát příjemné, ale není se čeho bát. Myslete na to, že to děláte pro zdraví vás a vašeho miminka.
Opět přijdete do ordinace nalačno, sestra vám odebere vzorek krve a vypijete glukózový roztok. Po hodině čekání vám bude krev znovu odebrána a potom do třetice ještě jednou, po 120 minutách od vypití roztoku.
V případě, že se v krvi po některém odběru objeví vyšší hodnoty cukru, budete poslána na diabetologii.
Proč to řešit, když mě nic nebolí?
Jak už bylo řečeno, při těhotenské cukrovce ženy nepociťují příznaky onemocnění. Takové nemoci mají lidé často tendenci podceňovat. To, že to nebolí ale neznamená, že vám to nemůže ublížit. A nejen vám - těhotenská cukrovka může mít dopady i na vaše dítě.
Rizika pro matku
Dodržení léčby, kterou vám nastaví lékaři, snižuje riziko dalších komplikací. Mezi ty patří například vysoký krevní tlak, preeklampsie nebo zvýšené riziko infekce či poranění při porodu.
Rizika pro dítě
Těhotenská cukrovka je rozhodně větší hrozbou pro vaše miminko. Glukóza totiž volně prostupuje placentou do krevního oběhu dítěte a i jeho malé tělíčko se musí s nadbytečným množstvím cukru nějak vypořádat.
Děti, které byly ohroženy těhotenskou cukrovkou mají obvykle vyšší porodní váhu. Zároveň u nich ale mohl zaostávat vývoj vnitřních orgánů a v důsledku toho se můžou po porodu objevit komplikace jako:
-
Problémy s dýcháním
-
Poruchy srdečního rytmu
-
Horší průběh novorozenecké žloutenky
Problémy si pak dítě může nést i do života. Tyto děti jsou náchylnější k dětské obezitě, v dospělosti se u nich může s větší pravděpodobností rozvinout cukrovka 2. typu.
Co můžu udělat proto, abych se těhotenské cukrovce vyhnula?
Pravda je taková, že existují různé faktory, které vznik těhotenské cukrovky ovlivní - a některé z nich žádná žena ovlivnit nemůže. Proto si v případě potvrzení těhotenské cukrovky nic nevyčítejte - opravdu to neznamená, že jste se moc přejídala sladkostmi.
Některé ženy mají vrozené dispozice k tomu, aby se u nich cukrovka projevila, další nesplňují podmínku věku - rizikovým faktorem je totiž také věk rodičky nad 25 let.
I tak ale určitě najdeme něco, co můžete pro sebe a své tělo udělat a preventivně tak působit nejen proti vzniku těhotenské cukrovky.
Vyvážená strava
Je to právě zdravá vyvážená strava, která dá vašemu tělu dostatek živin a potřebnou sílu. V těhotenství je potřeba dbát nejen na přísun kvalitního jídla a dostatek tekutin. Zvýšenou pozornost byste měla věnovat také vitamínům a minerálům, popř. je doplňovat i v tabletkách.
Vitamin D
Věděli jste, že ve světě panuje epidemie nedostatku vitamínu D? A je to právě vitamín D, který má vliv na hladinu cukru v krvi a je tak prevencí před vznikem těhotenské cukrovky. Často ho právě ve formě doplňků stravy svému tělu dodávají i ženy s těhotenskou cukrovkou.
Pomoci s přísunem vitamínu D vám kromě doplňků stravy mohou pravidelné procházky venku na sluníčku, rybí tuk a tučné mořské ryby.
Hořčík
Hořčík patří mezi minerální látky, které lidskému tělu chybí velmi často. U těhotných navíc stoupá jeho potřeba, proto není od věci zaměřit se i na jeho doplnění. Hořčík totiž stejně jako vitamín D může ovlivnit glykemii.
Mezi potraviny bohaté na hořčík patří listová zelenina, avokáda, madle, chia semínka, slunečnicová a dýňová semínka nebo kakao.
Cvičení a pravidelný pohyb
Cvičení a pohyb v těhotenství nezavrhujte! Pohyb v těhotenství je žádoucí aktivitou. Důležité je ale umět zvolit správnou aktivitu, ne všechny jsou totiž úplně vhodné.
V těhotenství můžete cvičit například jógu, cvičit na míčích, vyhledat si na internetu cvičící videa vhodná pro těhotné. Stačit by vám ale měly i pravidelné vycházky nebo plavání. Porozhlédnou se také můžete po cvičení pro těhulky přímo ve vašem městě nebo blízkém okolí.
Poslat článek
Tisk
Štítky: zdraví, nemoci, těhotenství, cukrovka, těhotenská cukrovka, maminka