Nepřehlédněte
Dáša (65 let): Cítím se jako páté kolo u vozu
V ZIMĚ SE BEZ SVETRU NEOBEJDETE. KTERÝ JE KRÁLEM LETOŠNÍ SEZÓNY A PROČ SI HO POŘÍDIT?
newsletter
Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek
Veselá mysl a světlo na konci tunelu
Richard Wagner v 19. století prohlásil památnou větu: „Radost není ve věcech, ale v nás.“ To už dnes všichni dobře víme, přesto to se štěstím a optimismem zdaleka není tak jednoduché. Pojďme se tedy na štěstí podívat zblízka.
Jak to dělají lidé, které optimismus nikdy neopouští?
Někteří lidé opravdu září jako sluníčka a radost ze života jakoby je nikdy neopouštěla. Potenciál štěstí máme zhruba z poloviny vrozený, a tak někteří z nás dostali porci štěstí ještě před svým narozením, jiní bohužel ne.
Zajímavé je, že životní okolnosti a vnější vlivy mají na naší spokojenosti pouze asi desetiprocentní podíl. Zbývajících čtyřicet procent se odvíjí od postoje k životu a životních návyků. Lidé, kteří jsou vždy obklopeni aurou radosti se vyznačují vědomými způsoby myšlení a chování, které jejich štěstí posilují. Přikládají velký význam sociálním kontaktům, mají optimistický pohled na svět a pravidelně se zabývají tím, co je naplňuje.
Co lze udělat pro to, abychom i v těžkých časech zůstali v psychické rovnováze
Pro naši spokojenost všeobecně potřebujeme schopnost přizpůsobit se, sebedůvěru, toleranci a stabilní hodnotovou orientaci, která do jisté míry funguje jako ochranný štít. A ani vnější faktory nemůžeme považovat za pouze negativní, mnoho z nich naši psychiku chrání. Obrovský význam má zdravý denní režim, soudržnost rodiny, podpora širšího okolí a smysluplný osobní cíl.
Vnitřní zdroj radosti
Každý člověk přichází na svět se schopností pociťovat radost. Někteří lidé ale ve svém životě prožijí tolik utrpení, že se snaží už necítit nic. Ale když si člověk nepřipouští špatné pocity, přijde i o ty dobré, přijde o radost. Proto psychoterapie klade tak velký důraz na zpracování špatných vzpomínek či traumat – protože díky tomu lze vrátit do života i dobré prožitky a pocity. Negativním emocím se nemá smysl vyhýbat a potlačovat je, místo toho se snažme vědomě věnovat činnostem, které v nás vyvolávají příjemné pocity.
Světlo na konci tunelu
Pověstné světlo na konci tunelu pro nás znamená něco, na co se můžeme těšit. Cíle nám dávají směr a jejich dosahování nám poskytuje jistotu. Cíle jsou navíc v zásadě problémy v přestrojení a jde právě o úhel pohledu. Jde o to, že pokud nás například trápí samota, zda se vnímáme jako osamělé (problém) nebo jestli se rozhodneme najít si nové, lepší přátele (cíl). A platí to ve všech oblastech života. Když jste nespokojeni se vztahem k partnerovi, můžete se cítit naštvaná, smutná (problém), ale zároveň tutéž situaci můžete vnímat jako příležitost k rozvíjení tohoto vztahu, k posílení důvěry, k obohacení o nové společně zážitky atp. (cíl).
Tyto příklady jasně ukazují, že se můžeme osvobodit od trápení se pouhou změnou formulace. A pokud se soustředíme na cíle, uvědomujeme si své možnosti a zvyšujeme svou motivaci k činění kroků, které směřují k vysněné budoucnosti.
Poslat článek
Tisk
Štítky: optimismus radost spokojenost vnitřní zdroje pozitivní myšlení psychika psychická rovnováha