newsletter

Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek

Veselá mysl a světlo na konci tunelu

 
Veselá mysl a světlo na konci tunelu

Richard Wagner v 19. století prohlásil památnou větu: „Radost není ve věcech, ale v nás.“ To už dnes všichni dobře víme, přesto to se štěstím a optimismem zdaleka není tak jednoduché. Pojďme se tedy na štěstí podívat zblízka.

 

Jak to dělají lidé, které optimismus nikdy neopouští?

Někteří lidé opravdu září jako sluníčka a radost ze života jakoby je nikdy neopouštěla. Potenciál štěstí máme zhruba z poloviny vrozený, a tak někteří z nás dostali porci štěstí ještě před svým narozením, jiní bohužel ne.

Zajímavé je, že životní okolnosti a vnější vlivy mají na naší spokojenosti pouze asi desetiprocentní podíl. Zbývajících čtyřicet procent se odvíjí od postoje k životu a životních návyků. Lidé, kteří jsou vždy obklopeni aurou radosti se vyznačují vědomými způsoby myšlení a chování, které jejich štěstí posilují. Přikládají velký význam sociálním kontaktům, mají optimistický pohled na svět a pravidelně se zabývají tím, co je naplňuje.

                                                                

Co lze udělat pro to, abychom i v těžkých časech zůstali v psychické rovnováze

Pro naši spokojenost všeobecně potřebujeme schopnost přizpůsobit se, sebedůvěru, toleranci a stabilní hodnotovou orientaci, která do jisté míry funguje jako ochranný štít. A ani vnější faktory nemůžeme považovat za pouze negativní, mnoho z nich naši psychiku chrání. Obrovský význam má zdravý denní režim, soudržnost rodiny, podpora širšího okolí a smysluplný osobní cíl.

                                                                

Vnitřní zdroj radosti

Každý člověk přichází na svět se schopností pociťovat radost. Někteří lidé ale ve svém životě prožijí tolik utrpení, že se snaží už necítit nic. Ale když si člověk nepřipouští špatné pocity, přijde i o ty dobré, přijde o radost. Proto psychoterapie klade tak velký důraz na zpracování špatných vzpomínek či traumat – protože díky tomu lze vrátit do života i dobré prožitky a pocity. Negativním emocím se nemá smysl vyhýbat a potlačovat je, místo toho se snažme vědomě věnovat činnostem, které v nás vyvolávají příjemné pocity.

                                                                

Světlo na konci tunelu

Pověstné světlo na konci tunelu pro nás znamená něco, na co se můžeme těšit. Cíle nám dávají směr a jejich dosahování nám poskytuje jistotu. Cíle jsou navíc v zásadě problémy v přestrojení a jde právě o úhel pohledu. Jde o to, že pokud nás například trápí samota, zda se vnímáme jako osamělé (problém) nebo jestli se rozhodneme najít si nové, lepší přátele (cíl). A platí to ve všech oblastech života. Když jste nespokojeni se vztahem k partnerovi, můžete se cítit naštvaná, smutná (problém), ale zároveň tutéž situaci můžete vnímat jako příležitost k rozvíjení tohoto vztahu, k posílení důvěry, k obohacení o nové společně zážitky atp. (cíl).

                                                                

Tyto příklady jasně ukazují, že se můžeme osvobodit od trápení se pouhou změnou formulace. A pokud se soustředíme na cíle, uvědomujeme si své možnosti a zvyšujeme svou motivaci k činění kroků, které směřují k vysněné budoucnosti.

2022.01.18 | Jana Brandtlová | přečteno: 30148x
 

Poslat článek
Tisk

Štítky: optimismus radost spokojenost vnitřní zdroje pozitivní myšlení psychika psychická rovnováha

 
archiv

Nejzajímavější články

 

Sklenice plná radosti

Každý den bychom si měli užít naplno. To je krásná pravda. Nový rok 2015 ale pro velkou řadu lidí v mém a možná i vaš...
 
celý článek | Kateřina Pořízová | 2015.02.10 | přečteno: 30346x

Veronika (48): S manželem jsem se odcizili

Brzy to bude 25 let, co jsme se s mým mužem vzali. Vychovali jsme spolu krásnou dceru, která už vylétla z hnízda. Těšila...
 
celý článek | Jana Brandtlová | 2021.01.26 | přečteno: 30129x

Konečně jaro

  Miluju přírodu a to, jak se v každém ročním období mění. Na jaro se ale vždycky těším nejvíce. Myslím, že ...
 
celý článek | Kateřina Pořízová | 2015.03.18 | přečteno: 30378x

Všechny cesty vedou do Itálie

I když by se mohlo zdát, že první měsíce roku nejsou k cestování příznivé, opak je pravdou. Pro znalé je toto období pra...
 
celý článek | Lea Kubová | 2024.01.31 | přečteno: 452x
 

Portál pro ženy