newsletter

Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek

Stres a imunita: Jak moc spolu souvisí?

 
 

 

O stresu a jeho škodlivosti na náš organizmus slýcháme často. Ale věděli jste, že právě on může být tím významným faktorem při riziku onemocnění provázejících nás od podzimu až do jara? A proč tomu tak je? Pojďme si o tom „prevítovi“ trochu povědět.

Co je vlastně stres?

Jde o reakci organizmu na situaci, kterou vyhodnotí jako rizikovou. Při této reakci spustí obranné mechanismy, které mají zajistit přežití. Samozřejmě reálně nemusí jít přímo o život, ale to už náš mozek tolik nerozlišuje. Snaží se se situací vyrovnat, ale zároveň aktivuje rezervy, které umožní tělu utéct nebo bojovat. Ať už je vyvolávající zátěž fyzická nebo psychická, naše tělo odpoví souhrnem předem naprogramovaných reakcí. Stáhne se nám hladké svalstvo, zvýší tepová frekvence, aby se dostatečně prokrvily i koncové části těla, a do krve se nám vyplaví stresové hormony (především adrenalin a glukokortikoidy).

 

Psychický stres

Psychickými stresory mohou být jakékoliv nepříjemné situace, které v nás vyvolávají hněv, strach, frustraci. Například v práci nám kolegové lezou na nervy, šéf očekává nadlidské výkony, protivná tchýně chodí každou chvíli na návštěvu, děti se ve škole zrovna nevyznamenávají a manžel s domácností nepomůže ani náhodou, což je jen jeden z důvodů častých hádek. Nemusí jít ale jen o nepříjemnosti. Stresovou situací jsou i pozitivní události jako plánování svatby nebo narození dítěte, kde nás frustrují velká očekávání a pocit zodpovědnosti.

Fyzický stres

Naše tělo se dostává do stresu i z fyzických příčin. Samozřejmě sem patří úrazy a bolesti, ale také vystavování se velkému horku, zimě nebo třeba nadměrnému hluku. Často ale naše tělo pravidelně stresujeme, aniž bychom si to uvědomovali. Stačí vynechávat snídaně a vůbec nepravidelně jíst. Náš mozek má pak strach, že bude organizmus hladovět, což jej stresuje.

Jak souvisí stres a podzimní onemocnění?

A jak souvisí stres s nachlazením nebo chřipkou? Celkem jednoduše. Když náš mozek spouští stresovou reakci, potřebuje šetřit energii pro systémy, které jí potřebují zvýšené množství. Odstaví proto na vedlejší kolej ty systémy, bez kterých může v krátkodobém hledisku přežít. Jde o systém rozmnožovací a imunitní. Při jednorázovém působení stresu taková reakce ničemu nevadí, při dlouhodobé zátěži ale už vzniká problém.

Můžete se tedy cpát ovocem, zeleninou, tabletami céčka, ale když máte imunitu dlouhodobě „vypnutou“, moc vám to nepomůže. Proto je jedním z nejdůležitějších bodů prevence proti onemocnění zbavit se stresu nebo se ho alespoň naučit zvládat. Je to sice někdy obtížné, ale vaše zdraví vám za to poděkuje.

 

 

 

| přečteno: 30582x
 

Poslat článek
Tisk

Štítky: stres, imunita, zdraví, nemoci, prevence

 
archiv

Nejzajímavější články

 

Krása z plastu

"Tu PETku nevyhazuj, ještě se může hodit..!" Už jste někdy slyšela tato slova z úst své kamarádky? Dost mož...
 
celý článek | Bc. Eliška Střelková | 2014.06.30 | přečteno: 30479x

Její přítel je homosexuál

Homosexuální muži se častokrát bojí přiznat ke své orientaci. Vzhledem k dnešní době už to není tak velký problém a l...
 
celý článek | Jakub Špiller | 2013.03.08 | přečteno: 30567x

7 tipů na nejlepší snowboardové komplety pro celou rodinu

Chystáte se na hory? Zima se kvapem blíží a je načase připravit se na snowboardovou sezónu v klidu a pohodě. Podívejte s...
 
celý článek | Martina Limbergová | 2019.10.30 | přečteno: 31046x

Jak barvy ovlivňují náš život

Barvy ovlivňují náš život především tím, že jejich vnímání úzce souvisí s různými emocemi, které mají vliv na naši nálad...
 
celý článek | Jana Brandtlová | 2022.03.27 | přečteno: 30715x
 

Portál pro ženy