Nepřehlédněte
Škola vás ani vaše děti nenaučí, jakým způsobem je možné vydělávat
Skoncujte se suchýma rukama, které nás v zimě často trápí
newsletter
Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek
Slovník pro čtení etiket na kosmetických výrobcích
Jako zákazníci byste měli přesně vědět, co že si to vlastně kupujete. A je jedno, jestli v kamenné prodejně nebo online.
Slovník radí, pozor, když…
Základ tvoří voda
Všímejte si, zda produkt obsahuje vodu nebo hydroláty. Nejkvalitnější výrobci přírodní kosmetiky používají jako základ právě hydroláty, což jsou například různé květinové vody.
Jsou přítomny konzervanty
I přírodní kosmetika často využívá konzervanty. Dejte pozor, zda ve vámi vybraném produktu najdete benzoan sodný či sorban draselný. A těmto produktům se raději vyhněte.
Neznáte původ
Pokud na produktu najdete i návod v češtině, pravděpodobně se před vámi výrobce nesnaží nic skrývat. Vy pak snadno zjistíte, zda jsou suroviny skutečně přírodního původu a v dostatečné biokvalitě.
Slovník kosmetických ingrediencí
Díky „názvosloví kosmetiky“ můžete lépe porozumět složení kosmetických výrobků. Zjistíte nejen obsažené látky, ale také jejich bezpečnost.
Čištěná voda
Též pod názvy „water“ nebo „aqua“. Jde o květinovou vodu, která pokožku čistí, zklidňuje a připravuje ji na následnou péči.
Včelí vosk
Též „beeswax“ působí dezinfekčně, má antiseptické a antioxidační vlastnosti a urychluje zejména regeneraci jemné pokožky rtů.
Vitamin E
„Tocopherol“ je přírodní antioxidant, který pomáhá zabraňovat stárnutí kůže a přidává se do olejů, u nichž prodlužuje trvanlivost.
Rostlinný glycerin
Glycerin hydratuje pokožku i pleť, protože skvěle váže vodu a tím má zvláčňující účinky.
Bambucké máslo
„Butyrospermum Parkii“ nebo též „Shea Butter“ skvěle pomáhá na popáleniny, po holení a na rozpraskanou kůži či špatnou kvalitu vlasů.
Voda z červené růže
„Rosa Damascena Flower Water“ je přímo ke koupi jako růžová voda nebo růžový olej. Má zklidňující vlastnosti, pleť skvěle tonizuje a posiluje.
Šťáva z maracuji
„Passiflora Edulis Fruit Juice“ reguluje tvorbu kožního mazu, je vhodná nejen pro mastnou, ale i suchou pleť. Kůži hydratuje a zpomaluje její stárnutí.
Malinový extrakt
„Rubus Idaeus (Raspberry) Fruit Extract“ je úžasný na regulaci hladiny mazu v pleti, a zároveň zklidňuje zarudlou pokožku.
Gel z listů aloe vera
„Aloe Barbadensis Leaf Juice“ funguje jako přírodní antibiotikum, a tak se skvěle hodí nejen na běžnou hydratační péči o pleť a pokožku, ale též pomáhá při léčbě popálenin a drobných poranění kůže.
Bylinný extrakt z juky
„Yucca Schidigera Stem Extract“ působí proti oxidačnímu stresu, obnovuje kožní buňky a doplňuje vitaminy.
Tee Tree oil
„Melaleuca Alternifolia (Tea Tree) Leaf Oil“ má antibakteriální účinky, které vám pomohou s léčbou akné i kožních plísní.
Ovesné otruby
„Avena Sativa (Oat) Bran“ jsou skvělé na ekzémy a kožní vyrážky, fungují protizánětlivě a výborně se hodí jako peeling.
Co doporučují odborníci?
Odborníci doporučují zaměřit se v první řadě na to, co tvoří základ produktu. Tuto informaci také najdete hned na prvním místě na etiketě výrobku. Všeobecně je dobré si uvědomit, že uvedené suroviny jsou řazeny sestupně podle množství, ve kterém je kosmetický výrobek obsahuje.
Vyhněte se ingrediencím pro pleť nepříliš vhodným, jako jsou některé konzervanty, emulgátory, parfemace a podobně.
Dnes už se dá vyrobit kosmetika absolutně čistá, a to i bez konzervantů, které jsou v přírodní kosmetice povoleny!
Poslat článek
Tisk
Štítky: kosmetika, přírodní kosmetika, složení kosmetických výrobků, etikety na kosmetických výrobcích