newsletter

Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek

reklama 6 v magazínu pro ženy

Seriál o grilování: 8. díl – Grilovaná zelenina jako zpestření i hlavní chod

 
 

 

Zelenina je zdravá, dokáže odlehčit jídlo a dodat tělu potřebnou vlákninu, proto by u grilovací hostiny neměla chybět. Kromě zmiňované oblohy nebo třeba zeleninového salátu existuje spousta možností, jak ji připravit chutně i přímo na svém grilu. Nebojte se experimentovat a zkoušet různé druhy zeleniny. Možná tak objevíte dosud neznámé chutě, které si zamilujete.

Jaká zelenina se dá grilovat?

Výběr je opravdu velmi široký. Klasikou jsou brambory, cuketa, žampiony nebo paprika. Na gril se ale hodí i rajčata, lilky, patisony, cibule, celer, mrkev, chřest, kukuřičné klasy, kedlubny, fazolové a hráškové lusky. Zeleninu kupujte vždy čerstvou a dejte si záležet při jejím výběru. Lilek a cuketu volte menší, ty jsou chuťově lepší. Stejně tak mrkev bude sladší, pokud je menší. Cibule je chutnější v bílé variantě a tady volte spíše větší kusy, aby se lépe krájela na silnější kolečka. Papriky jsou nejlepší žluté, oranžové nebo červené, zelené bývají často nahořklé. Ale samozřejmě záleží na chuti strávníků, někdo má právě tuto chuť radši.

Jak se zelenina připravuje?

Tady hodně záleží na druhu, takže se nedá příliš paušalizovat. Co ale platí napříč vším je, že zeleninu je potřeba připravit až před samotným grilováním, aby si zachovala svou čerstvost. Nakrájejte ji na stejně velké kousky a jen je zlehka potřete nebo pokapejte kvalitním olejem. Přidat můžete bylinky podle chuti. Opatrně zacházejte se solí, u některých druhů zeleniny by vytáhla příliš vody. Lilek a cuketu nezapomeňte nechat chvíli nakrájené ležet a pak je otřít papírovou utěrkou, roní hodně šťávy. Vynikající je také zelenina plněná různými směsmi, například sýrovými nebo vaječnými. K tomu jsou přímo ideální například žampiony či rajčata.

Jak dlouho trvá grilování?

Jakmile máte zeleninu připravenu, můžete ji dát na gril. Nejlepší je fáze, kdy už jsou uhlíky pokryté vrstvou popela. Tak se bude zelenina grilovat poměrně rychle, ale ne na prudkém žáru, který by ji spálil. Aby se nepřipálila, potřete rošt směsí vody a oleje. Zelenina by se měla grilovat jen nezbytně dlouhou dobu, aby se nevytratily všechny vitamíny. Menší kousky a měkké druhy, například žampiony, jsou hotové už zhruba za 7-12 minut, krátkou dobu se griluje také předvařená zelenina, té stačí obvykle něco málo přes 15 minut. U větších kusů, například půlek cibule nebo rajčat bude doba přípravy možná ještě o něco delší. U celých brambor pak může jít i o tři čtvrtě hodiny. Jakmile se na zelenině vytvoří typická hnědá mřížka od roštu a je měkká, můžete ji dát na talíř. U menších kousků je potřeba vzít na pomoc grilovací tál nebo aluminiové tácky. Výborná je také zelenina připravovaná v alobalu, kde se pěkně propeče.

S čím grilovanou zeleninu podávat?

Možností je více. Můžete ji použít jako předkrm nebo přílohu k masu, kdy celé menu odlehčí a přidá mu zajímavou chuť. Skvěle se hodí také na přípravu salátu. Salát z grilované zeleniny je vynikající přílohou i hlavním jídlem. A můžete ji podávat jen tak bez masa jako hlavní menu. Nejlépe se k ní hodí studené omáčky a dipy, jako příloha pak třeba celozrnné pečivo, když už je připravené jídlo tak zdravé. A ještě jeden tip – perfektní je s grilovanými sýry. Této kombinaci prostě nikdo neodolá, tomu věřte.

 

Čtěte také předchozí díl seriálu:  Grilujeme ryby a mořské plody

| přečteno: 13525x
 

Poslat článek
Tisk

Štítky: seriál, grilování, zelenina na grilu

 
archiv

Nejzajímavější články

 

Moderní léčba: Od bolestí kloubů může pomoci i krevní plazma

Bolesti pohybového aparátu trápí téměř všechny generace. Kromě klasické léčby, jako jsou léky a rehabilitace, se při ...
 
celý článek | Admin | 2016.03.29 | přečteno: 13464x

„Nejlepší zážitek v životě, hned po narození dcerky“ vzpomíná na let balónem pan Petr

Nikdy jsem nebyl typ člověka, který by přehnaně řešil vánoční svátky. Mí rodiče Vánoce moc neprožívali, a tak jsem ani n...
 
celý článek | Admin | 2019.12.18 | přečteno: 1758x

Jaký je nejlepší nábytek do předsíně a obýváku za dobrou cenu?

V předsíni i v obýváku je zejména důležité mít vyřešen ukládací prostor. Proto je vždy potřeba se zaměřit na praktickou ...
 
celý článek | Lea Kubová | 2019.06.26 | přečteno: 2498x

Izrael, Jordánsko 2012 – Nebe, peklo, ráj

A už je to tu znovu – Vánoce a Nový rok, zase spoustu stresu se sháněním dárků a vymýšlením strávení silvestrov...
 
celý článek | Jiří Hošek | 2013.05.20 | přečteno: 12563x
 

Portál pro ženy