Nepřehlédněte
Kabelka, která se hodí ke každému outfitu - Jakou barvu zvolit?
Veronika (28): Mívám záchvaty paniky a nedokážu se z ničeho radovat
newsletter
Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek
Na posilovací hrazdě můžete efektivně formovat svou postavu i v malém bytě
Hrazda není jen výplní školní tělocvičny. Je to především nářadí, na kterém se mimořádně účinně posiluje horní polovina těla za pomoci využití vlastní váhy. V různých podobách si ji navíc můžete pořídit také domů, a to i v případě, že je váš byt malý jako klícka.
Druhy hrazd vhodné na domácí posilování
Na to, že se na první pohled jedná o nenápadnou tyč, nabízejí obchody se sportovními potřebami až překvapivý výběr hrazd. Ty nejlevnější modely můžeme najít již za několik set korun. Rozdíl v cenách pak závisí především na typu a způsobu upevnění hrazdy v bytě.
Součástí balení některých hrazd jsou také bezpečnostní rukavice na posilování. Díky nim se nemusíte obávat nejen mozolů, ale ani toho, že by vám dlaně klouzaly. To totiž může být při posilování nebezpečné.
Obvykle v obchodech narazíte na rozpěrné hrazdy do dveří s jednoduchou instalací, modely upevňující se do stropu, hrazdy, které se zavěšují na žebřiny, a také hrazdy na zeď či dokonce do rohu místnosti. Záleží tak opravdu pouze na vašich preferencích a možnostech. Ať už si ale vyberete jakýkoliv typ hrazdy, rozhodně si domácího posilování užijete do syta.
Jakou posilovací hrazdu zvolit do malého bytu?
Podle toho, jaké máte doma prostorové možnosti, si vybírejte nejvhodnější typ hrazdy. Do bytů, kde není příliš prostoru, si lidé nejčastěji vybírají tu nejlevnější a zároveň nejskladnější variantu. Tou je jednoznačně posilovací hrazda do dveří, případně ode zdi ke zdi. Díky bezpečnostnímu tlakovému systému, který má hned několik bodů, jde o zcela bezpečné připevnění. Samozřejmě je ale potřeba dodržovat výrobcem uváděnou maximální hmotnost hrazdy.
Mezi výhody tohoto modelu patří kromě nízké ceny a jednoduché instalace také možnost hrazdu přesouvat. Klidně ji tak můžete umístit na futra nad podlahu a využít ji jako pomocníka na držení nohou při sed-lezích. Nebo na rozpěru můžete dětem pověsit houpačku.
Dobrou volbou v malých prostorách je také hrazda zabudovaná do stropu. Je ale potřeba nalézt v bytě místo, kde nebude opticky překážet, ale zároveň budete mít dostatek prostoru pro pohyb při posilování.
Benefity, které posilování na hrazdě přináší
Úžasné je, že už jen tím, že se na hrazdu zavěsíte, zapojíte hned několik svalů naráz. Zejména je namáhán a zatěžován velký zádový sval a bicepsy paží. V momentě, kdy se rozhodnete naordinovat si na hrazdě i komplikovanější cviky, ale procvičíte ještě širší svalové spektrum. Pokud toužíte po širokých nasvalených zádech, doporučuje se provádět přítahy s dostatečným rozestupem paží. Pro silná ramena a vyrýsované svaly paží naopak zvolte úchop úzký.
Byť jsou bez debat největšími fanoušky posilování na hrazdě muži, přínosný může být tento typ cvičení i pro ženy. Jde totiž o ideální nástroj na zpevnění a vyformování horní poloviny těla. Tréninky, které obsahují i sety přítahů na hrazdě, si proto pochvalují například ženy po velkém úbytku váhy. Nicméně dámy, jejichž záměrem není zmohutnět, by se ale hrazdě měly věnovat pouze v omezených dávkách.
Zdroj obrázku: Sendo Serra / Shutterstock.com
Poslat článek
Tisk
Štítky: sport cvičení posilování hrazda domácí posilovna