Nepřehlédněte
Dětské tříkolky a odrážedla přivedou děti ke sportu
Osm bodů o maskách aneb Pohled na účinné látky v praxi
newsletter
Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek
Povinná výbava není vše! Jaké další věci se vyplatí mít na cestách u sebe?
Pokud byste nevěděli, co povinná výbava auta v roce 2020 musí obsahovat, níže najdete kompletní seznam, podle kterého si můžete obsah svého auta snadno zkontrolovat, a tak získat jistotu, že máte vše v pořádku. Konkrétně by vám neměly chybět tyto položky:
- Rezervní kolo nebo lepící sada - mimo vozy vybavené indikací defektu a pneumatikami s možností nouzového dojetí
- Klíč na matice kol - neplatí pro auta, která jsou vybavena indikací defektu a pneumatikami s možností nouzového dojetí
- Příruční zvedák neboli hever - taktéž se nevztahuje na vozidla vybavená indikací defektu a pneumatikami s možností nouzového dojetí
- Výstražný trojúhelník - výjimkou jsou jednonápravové traktory s přívěsem, vozidla kategorie L, motorové vozíky a vozidla do šířky jednoho metru
- Autolékárnička - nově není třeba kupovat novou kvůli končící expiraci
- Reflexní vesta
Všechny tyto věci vám postačí k tomu, abyste dokázali vyměnit píchlé kolo nebo podat první pomoc člověku, který by to eventuálně mohl potřebovat. Nejde však o jediné okolnosti, které vás při cestování autem mohou potkat, a tak se pouze na povinnou výbavu nelze spoléhat. Jaké další věci se vyplatí vozit v autě, abyste v nepříjemných situacích měli po ruce vše potřebné?
Píchlé kolo není jediná možná porucha
S povinnou výbavou možná budete připraveni na opravu vyfouknuté pneumatiky, ale co když se vám třeba vybije baterie? Během dne se snadno stane, že zapomenete zhasnout světla, a když se pak k autu vrátíte, bohužel už nenastartujete. Abyste hned nemuseli volat odtahovou službu, vozte u sebe startovací kabely. Vyjdou vás na pár stovek, a když se vám baterie skutečně vybije, bude vám stačit, když požádáte někoho na parkovišti, aby vám auto pomohl nastartovat.
Každý alespoň trochu zručný člověk si dokáže s některými poruchami poradit i sám, ovšem nezvládne to bez základního nářadí, jako jsou kleště, šroubováky a klíče. Kdybyste náhodou měli zrovna cestu někam, kam nechcete přijet umazaní, dejte si do přihrádky alespoň jeden pár pracovních rukavic, které vždy přijdou vhod. Pokud by vaše porucha byla větší, mějte u sebe také tažné lano, které vám opět pomůže ušetřit peníze za klasickou odtahovou službu.
Nemusí se však nutně jednat o žádnou poruchu. Důvodem, proč auto nechce nastartovat, může být také jenom to, že vám jednoduše došlo palivo. Pak vám nezbývá nic jiného než někomu zavolat a vyrazit na nejbližší čerpací stanici, abyste si do kanystru palivo natankovali, nebo tam v horším případě dojít pěšky. Když však budete mít kanystr s pár litry paliva neustále připravený, tak vás taková situace nikdy nepřekvapí.
Když vám počasí jednoduše nepřeje
Samotná výměna kola není nic složitého, když víte jak na to. Nicméně pokud vám počasí příliš nepřeje, poměrně snadný úkol se stane velmi obtížným. Proto byste s sebou určitě měli vozit deštník nebo ještě lépe pláštěnku, kterou vám nad hlavou nikdo nemusí držet, takže s ní kolo bez problému vyměníte i sami. Na jízdu v noci se perfektně hodí také baterka nebo čelovka, se kterou budete mít obě ruce hezky volné, a tak se vám bude pracovat mnohem lépe.
Zcela samostatnou kapitolou je jízda v zimě, která si žádá další speciální vybavení. Sníh a mráz se musí ještě před jízdou odklidit, jinak byste při jízdě ohrožovali nejen vlastní bezpečnost, ale také řidičů okolo. Jakmile tedy udeří první mrazy, je třeba do auta přihodit škrabku na led a smetáček na sníh. Hodit se může i rozmrazovač zámků, se kterým se do auta dostanete mnohem dříve, než kdybyste na něj foukali teplý vzduch nebo se ho snažili rozehřát zapalovačem.
Poslat článek
Tisk
Štítky: auto, servis, povinná výbava, rady a tipy