Nepřehlédněte
4 jedinečné tipy, které v posteli prostě musíte vyzkoušet
Womanizer - váš jedinečný hravý společník
Vyberte vhodné obalové materiály pro vaše zboží i zásilky
newsletter
Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek
Pivoňky - Feng Shui, historie, zdraví, krása, koření
Květ radosti, symbol lásky a vášně. Podle feng shui obraz nebo květ pivoňky (Paeonia officinalis) v ložnici, nebo v oblasti lásky posiluje vztah a udržuje touhu. Po narození dětí partnerů je lepší přesunout obraz nebo kytici přede dveře ložnice, aby manžel nehledal mladší milenku...
V Číně pocházejí první zprávy o použití pivoněk v medicíně z 2. století př.n.l., jako léčivky byly užívány i ve starověkém Řecku a Římě. Jako první prý pěstovali pivoňky idejští daktylové na Kypru, jako rostlinu pro magické rituály a lékařství. Podle legendy byla zplozena měsíčním svitem a své jméno dostala od boha Paeiona, který s ní vyléčil Pluta. Asclepion – jeho učitel a bůh lékařství na jeho úspěchy žárlil a zosnoval jeho vraždu. Hádes bůh podsvětí , který Paeionovi vděčil též za své uzdravení , jej po smrti proměnil v tuto rostlinu. Věřilo se, že za noci vyzařuje ochranné světlo, odhání zlé duchy a brání bouřím a krupobití. Bylo obvyklé je vysazovat poblíž vchodu do domu jako ochranu před kletbou čarodějnic a ochranu úrody. Propůjčuje dlouhověkost a léčí šílenství a křeče.
Semena rostlin se používají (v Anglii) jako koření pod maso, na ozdobu koláčů, do ochranných náhrdelníků a amuletů. Obsahují peregrenin, mají rudou barvu, naložené ve víně zastavují koliku, tlumí bolesti žaludku, staví průjem a krvavé výtoky, pomáhají zmírnit PMS, bolest a navozují klid.
Vyrýt pivoňku se považovalo za riskantní, neboť její kořeny ječely strašlivě jako kořeny mandragory a datel by vás za dne připravil o zrak. Kořen se vyryje tedy v noci a na podzim, omyje a usuší na slunném místě. Obsahuje glykosidy a alkaloidy a použití patří spíš do rukou profesionálů. Nálev z rozemletého prášku používáme na nervové potíže a při městnání krve v játrech, dokonce se prokazují i protinádorové účinky.
Z nádherných květů pivoněk se získává parfém výrazné smyslné vůně (oblíben ve 30. letech minulého století). Korunní plátky se rozhazovaly do magických kruhů a usušené se přidávaly do vykuřovadel a kadidel ochrany. Na Kavkazu se okvětní plátky tmavých odstínů (červené barvivo antokyanový glykosid paeonidin) využívají na barvení vlny a hedvábí. Do čaje se pivoňkových květů přidává pro ozdobu a využití slizů při kašli a bolestivé menstruaci. Flavonoidy jsou obsaženy v celé rostlině např. kemferol a kvercetin (antioxidanty). V homeopatii vykazuje možnost pro léčbu hemeroidů a zánětů žil.
Živel: oheň
Astrologická korespondence: Lev
Božstva: Apollón, Paión, Létó, Asklépios
Planetární vládce: Měsíc, Slunce
Totemové zvíře: Datel
Recept na balzám na rty: Usušené plátky nebo prášek z kořene naložíme při novoluní do rozpuštěného bambuckého másla a ponecháme 6 týdnů macerovat. Při úplňku znovu rozehřejeme. Přecedíme přes plátýnko a obohatíme vitamínem E.
Text i foto: Ilhem Mahbouliová
www.realityprozeny.cz
Poslat článek
Tisk
Štítky: pivoňkyfeng shui