newsletter

Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek

Nepříjemné záněty? Prevence je jednodušší než léčba

 
 

 

Mezi hlavní signály, že by se mohlo jednat o zánět, patří svědění, pálení sliznice, otok, zarudnutí, výtok, ale i bolesti v podbřišku. Pokud se již se zánětem setkáte, je nejvhodnějším řešením navštívit lékaře, který stanoví přesnou diagnózu. Ještě lepším řešením je prevence zánětu a vyhýbání se rizikovým faktorům.

V létě je hlavním rizikem koupání a následný pobyt v mokrých plavkách, v chladnějších obdobích roku je to zase těsné a neprodyšné oblečení. Vlhko a teplo je pro kvasinky přímo rájem, takže se v takovém prostředí velmi rychle přemnoží. Hlavní prevencí je v tomto případě nošení vhodného spodního prádla z prodyšné bavlny a také omezení nošení příliš upnutých kalhot.

A jaké jsou další rizikové faktory?

Dehydratace

Nedostatečný pitný režim může způsobit zahuštění poševního hlenu, a tím zvýšit koncentraci kvasinek. Dopřejte proto svému tělu minimálně dva litry tekutin denně. Dostatek tekutin je v každém ročním období žádoucí a to nejen kvůli riziku zánětu. Pozor! Kofeinové nápoje a alkohol se nepočítají.

 

Nevhodná hygiena

Hygiena intimních partií by měla být pravidelná, ale mějte na paměti, že nadměrná hygiena naopak hubí přirozené bakterie. Používejte speciální mýdla a gely určené pro intimní hygienu. Pozor si dávejte na parfemovaný toaletní papír a “intimky”, které mohou způsobit alergickou reakci.

 

Nadměrné množství cukru

Významný vliv může mít také nevhodné stravování. Nadměrné množství sladkostí či silně kořeněného jídla může přispět k narušení zdravého poševního prostředí. Ze stravovacích prohřešků je nejčastější příčinou zánětu konzumace většího množství cukru. Sladkostem a přeslazeným nápojům byste se proto měla raději vyvarovat.

 

Prevencí je zdravé poševní prostředí

Nízké pH poševního prostředí v rozsahu 3,5 – 4 je obranným mechanismem pochvy, ve kterém se daří příznivým bakteriím - laktobacilům. Laktobacily produkují především kyselinu mléčnou, která zajišťuje poševní kyselost a zdravé poševní prostředí. Zvýšené pH pak znamená vyšší riziko poševního zánětu. Doporučován je například přípravek Feminella Vagi C1, který okyseluje vaginální prostředí, a tím potlačuje růst choroboplodných bakterií a podporuje růst laktobacilů. Tyto vaginální tablety s vitamínem C chrání bakteriální mikroflóru a lze je bezpečně používat i během těhotenství a kojení.

 

Co bychom ještě měly vědět o vaginálním zánětu?

  • Přestože se nejedná o pohlavně přenosnou chorobu, může být mykóza přenášena mezi partnery. Při opakovaném vaginálním zánětu je tedy třeba přeléčit oba partnery.  

  • U těžších a opakujících se zánětů je potřeba dlouhodobější léčba. Pokud se se zánětem potýkáte častěji než dvakrát za půl roku, je vhodné změnit také životní styl a stravovací návyky.

  • Další informace můžete najít na webu http://www.zenskezanety.cz/.

 

1 Feminella Vagi C je zdravotnický prostředek.

 

 

Image courtesy of marin at FreeDigitalPhotos.net

| přečteno: 30621x
 

Poslat článek
Tisk

Štítky: zdraví, ženy, vaginální zánět

 
archiv

Nejzajímavější články

 

OBOHAŤTE SVŮJ JÍDELNÍČEK O SÓJOVÝ SÝR - TOFU

Tofu je výživná a všestranně použitelná potravina vyráběná srážením mléka ze sójových bobů. Ačkoliv se jedná o japonské ...
 
celý článek | Tereza Nechvílová | 2019.04.08 | přečteno: 30650x

Loučeň – zámek, kde to žije

Přemýšlíte, kam vyrazit o víkendu? Nechte se inspirovat. Zámek Loučeň, barokní památka s původními interiéry, je ideá...
 
celý článek | Admin | 2014.03.26 | přečteno: 30473x

Zasoutěžte si s námi o úklidový balíček a pusťte se do úklidu efektivně!

Soutěž již byla ukončena. Děkujeme za účast a gratulujeme výhercům! ...
 
celý článek | Admin | 2015.11.09 | přečteno: 30611x

Parfemace v kosmetice

Parfémy jsou v přípravcích zastoupeny v malém množství, přesto dokáží rozhodnout o tom, zda si výrobek koupíme nebo ne. ...
 
celý článek | Jana Burešová | 2017.08.31 | přečteno: 30559x
 

Portál pro ženy