Nepřehlédněte
Osobní rozvoj vám pomůže k radostnějšímu životu
Ochranné brýle používejte i při práci na zahradě
Jak předejít odřeným stehnům a užít si léto v sukni?
newsletter
Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek
Léčba stromy na jaře
Léčba stromy listnatými
Bříza bělokorá
Mladé, svěže zelené lístky břízy vám mohou předat trochu své síly a houževnatosti. Nálev z nich připravený podporuje metabolismus, a je proto oblíbený právě při jarní očistě. Celkově pomáhá při trávicích obtížích a při zánětech močových cest. Dokáže podpořit vylučování moči, aniž by přitom dráždil ledviny.
Březové koupele prokrvují pokožku, zlepšují její pevnost a pružnost, zmírňují projevy celulitidy, revmatických potíží a tiší bolesti kloubů. Nálev z mladých lístků dobře poslouží i jako skvělý kondicionér pro zdravé a lesklé vlasy. Lístky je ovšem potřeba sbírat mladé, do dvou měsíců po rozvinutí, tedy obvykle od března do května.
Náš tip na přípravu nálevu
Jednu polévkovou lžíci čerstvých nadrcených lístků zalijte šálkem vroucí vody a nechejte pod pokličkou louhovat asi 10 minut. Nálev poté popíjejte 1 až 3 x denně v 3 týdny trvající očistné kúře.
Dub
Z dubu letního i z dubu zimního se k léčebným účelům používá především mladá kůra. Využití ale najdou i mladé listy. Listy sice obsahují méně tříslovin než kůra, ale i tak vám bude jejich chuť možná připadat hodně hořká. Účinkují sice mírněji, ale spolehlivě.
Listy dubu můžete podrtit a přikládat formou obkladu na bolavé svaly a klouby. Aby obklad dobře zafungoval, nechte jej vždy přiložený alespoň hodinu. Nálev ze lžičky listů a šálku horké vody pak poslouží při trávicích potížích, ale i jako účinná pleťová voda, která čistí mastnou pleť a stahuje póry.
Líska obecná
Chutné plody této odolné a skromné dřeviny nejsou rozhodně jejím jediným přínosem. Nálev z listů pomáhá opět při potížích s trávením, především při léčbě průjmových stavů. Uklidňuje totiž střevní peristaltiku a hojí sliznici. Mladé listy působí mírně, starší mají vyšší obsah svíravých látek a jejich účinek je velmi silný. Pupeny a mladé listy působí hlavně jako výborný detox jater, proto jsou skvělou součástí právě jarní ozdravné procedury.
Náš tip na přípravu oplachu
Polévkovou lžíci sekaných listů přelijte šálkem vroucí vody, nechejte 15 minut odstát a sceďte. Až klesne teplota, opláchněte odvarem unavenou pleť nebo jej použijte jako obklad na místa, které potřebujete osvěžit. Oplach i obklady jsou výtečné také při léčbě ekzémů a hemoroidů.
Léčba stromy jehličnatými
Modřín
Jehličky modřínu opadavého obsahují silice, které dokážou pročistit dýchací cesty a osvěžit dech. Jestliže je podrtíte a nasypete do vroucí vody, poslouží vám k inhalaci. Inhalace modřínového jehličí je skvělá při léčbě nachlazení, pro uvolnění dutin, ale také vám pomůže při stresu a vyčerpání. Odvar můžete přidat i do posilující jarní koupele, která má blahodárné účinky při stavech únavy, při nachlazení nebo revmatických potížích.
Náš tip na přípravu odvaru
Hrst svazečku jehliček promněte, vložte do litru vody, přikryjte pokličkou a pomalu přiveďte k varu. Krátce povařte, 1 až 2 minuty úplně postačí, a poté nechejte ¼ hodiny odstát.
Právě v době, kdy se stromy začínají rozvíjet, nastává čas, abyste je využili pro své vlastní zdraví.
Poslat článek
Tisk
Štítky: stromy, léčba pomocí stromů, léčivé stromy, odvar z listů, odvar z jehličí