Nepřehlédněte
Co pro nás znamená AI? Budoucnost nebo pohromu?
newsletter
Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek
Krása z lůna přírody
Používat je můžete samostatně, ale nyní už bývají velmi často součástí kosmetických prostředků. Přírodní oleje jsou navíc velmi všestranné, což jejich popularitu ještě zvyšuje. Ovšem ani cena není někdy nízká. Hodnota oleje se odvíjí od toho, že jsou opravdu poměrně „vzácné“, výroba zdaleka není rychlá, levná ani snadná. Samozřejmě záleží na tom kterém oleji, pro zajímavost můžeme blíže prozkoumat „rekordmana“ v tomto směru, kterým je bezesporu opunciový olej.
Opunciový olej
Vyrábí se z trnitých plodů opuncie. Nejprve se musí osekat trny, pak se plod rozřízne, vyjmou se z něj semínka, která se zastudena lisují. Na každý litr tohoto „tekutého zlata“ je potřeba řádově 800 kg plodů opuncie, což opravdu není málo. Přezdívá se mu také přírodní botox a skutečně je vyhledávaný pro svou schopnost bojovat s vráskami. Dokáže omladit, vyhladit i navrátit pokožce pružnost. Hodí se pro všechny typy pleti a působí jako prevence před podrážděním.
Arganový olej
Dalším problémovým zástupcem olejové krásy je populární olej arganový. Ten se vyrábí lisováním jadérek z ořechů argánie trnité, stromu, který roste pouze v Maroku. Ale ouha, tyto ořechy patří mezi nejtvrdší na světě, takže dostat se k jadérkům je vskutku perná práce. Nicméně ve výsledku arganový olej dokáže výrazně zvýšit pružnost pokožky. Skvěle si také poradí s nadměrnou produkcí kožního mazu. Hydratuje a pomáhá minimalizovat výskyt jizviček a jemných vrásek.
Co se týče dalších vzácných olejů, každý má nárok na jedinečnost, protože se často získává z exotických dřevin, které rostou například jen v určité části světa nebo se suroviny k výrobě vskutku obtížně získávají (viz výše uvedené příklady). Postupy výroby jsou často ještě komplikovanější, ale za výsledek to stojí. Oleje nejvyšší kvality, bohaté na živiny a plné prospěšných látek pro pokožku.
Avokádový olej
Tento olej se lisuje ze sušené dužiny hruškovitého plodu avokáda a původem pochází z Mexika. Je zbaven jakéhokoliv zápachu, výborně se vstřebává a proniká do těch nejhlubších vrstev pokožky. Výsledkem jeho pravidelného používání je hladká a pevná pleť.
Makadamový olej
Je z tropického oříšku podobného lískovému a hodí se do kosmetických přípravků stejně jako olej z mandlí. Pokožku vyživuje a zvlhčuje, pomáhá eliminovat tvorbu vyrážek, zamezuje svědění. Primárně je vhodný pro suchou a zralou pleť a je výborným pomocníkem v boji proti předčasné tvorbě vrásek.
Jojobový olej
Tento olej jistě znáte, alespoň podle názvu. Při bližším pohledu a jeho užití se nabízí jako náhrada přirozeného kožního mazu. Získává se z rostliny opět z Mexika, jejíž semena obsahují tekutý vosk, základ oleje. Ten se lehce vstřebává, udržuje přiměřenou vlhkost pleti a má protizánětlivé i protiaknózní účinky.
Saflorový olej
Tady možná trochu tápete, tento olej opravdu nepatří mezi ty skloňované ve všech pádech. Jeho účinky se ale vyplatí znát, seženete ho stejně, jako ostatní jmenované olejíčky. Tenhle dokáže rozjasnit pleť, poradí si s kruhy pod očima a pomůže vám vypadat skvěle i po probděné noci. Zpevní pokožku, dodá jí vitamíny a zatočí s drobnými vráskami. Lisuje se zastudena ze semen světlice barvířské.
Poslat článek
Tisk
Štítky: přírodní oleje, esenciální oleje, za studena lisované oleje, opunciový olej, arganový olej, makadamový olej