Knoflíková či vosková? Znovuobjevené kouzlo batiky
Základní způsob batikování asi znáte všechny, starší ročníky určitě. Špatně chytající barvy na látku, zato špína po celé kuchyni, kde se na sporáku v hrnci vařily kousky, které jste tak moc chtěly zkrášlit… Tak to už se vám nestane, vše potřebné je kvalitní a vaše tvůrčí práce má jistotu žádoucího výsledku.
Provázek, mísa a textilní barvy všeho druhu
Standardní batika má tvar různé velkých kruhů s různě silným okrajem. Pokud batiku neznáte nebo si ji potřebujete připomenout, základní postup je následující. Na látku si nejprve vyznačte střed kruhu. K pevnému omotání poslouží nejlépe stahovací pásky na kabely nebo silný provázek. Látka, která přes upevněný pruh přesahuje, představuje velikost výsledného vnitřního kruhu. Látka, která je zakryta páskou či provázkem, bude světlou část kružnice, a to tak širokou, jak velký úvaz jste použily.
Svázanou látku ponořte do lázně s barvou a pečlivě se držte návodu, který je uveden na balení textilní barvy. Čím více barvu zředíte, tím budou vzniklé tóny jemnější.
Usušte, rozvažte, vyžehlete… a krásný ozdobný vzor je na světě!
Nové trendy a nové postupy
Batika takzvaná „knoflíková“
Na tvorbu této batiky budete potřebovat:
Knoflíky různých velikostí, bavlněný povlak na polštář nebo bavlněnou látku, gumičky a batikovací barvu (například značky Duha, Cheds, Chewas, Iberia).
Postup:
- Pod látku vložte knoflík, shora ho zachyťte a upevněte gumičkou.
- Uvázání musí být nejen pevné, ale také dostatečně široké. Gumičku, kterou použijete, obtočte kolem knoflíku vícekrát. A čím více obtočení bude, tím výraznější světlé linie dosáhnete.
- Další knoflík uvažte hned vedle prvního, a takto pokračujte i s dalšími knoflíky. Volba, jak daleko od sebe knoflíky budou, jaké budou jejich velikosti, zda bude vzor po celém povrchu látky nebo třeba jen v rohu, to je samozřejmě jen a jen na vás.
- Připravený výtvor vložte celý do připravené barvící lázně.
- Po obarvení nechte vychladnout, a teprve potom vyjměte látku z lázně.
- Pak ji dejte do vlažné vody a všechnu povrchovou barvu z ní vymyjte.
- Sundejte gumičky a vzniklý originál ještě pečlivě vymáchejte.
- Na závěr už jen usušte a vyžehlete.
„Vosková“ batika
Hravá vosková batika skrývá velké možnosti, takže si s ní můžete užívat zábavu do omrzení.
Budete potřebovat:
Bavlněný povlak na polštářek nebo vybraný kus látky, plochý a kulatý štětec, barvy na bavlnu, včelí vosk, parafín, plechovou misku a hrnec, balicí papír a noviny.
Postup:
- Voskovou směs na batikování si připravte z ½ dílu včelího vosku a ½ parafínu.
- Směs v plechové misce vložte do hrnce s vodou a přiveďte k mírnému varu. Je potřeba, aby vosk měl teplotu, při které je možné nanášet jej na látku a aby látkou pronikl.
- Látku proto podložte silným kartonem nebo vrstvou novin.
- Štětcem namočeným ve vosku namalujte první část vzoru na látku, v těchto místech zůstane barva látky bílá (nebo původní). Výběr vzoru je plně na vás.
- Poté látku přetřete zvolenou barvou. Důležité je, abyste při této technice postupného zakrývání voskem postupovaly vždy od nejsvětlejších barev k těm tmavým.
- Jakmile barva úplně zaschne, můžete se pustit do dalšího voskování. Opět voskem namalujte vzor, který poté přetřete barvou. A tímto způsobem můžete opakovaně pokračovat s kolika barvami jen chcete.
- Nabarvené polštářky či kusy látky položte mezi bílý balicí papír. Podložte je vrstvou novin, ať si nezničíte žehlící prkno!
- Středně nahřátou žehličkou odžehlujte vosk. Když se papír promastí, vyměňte jej a pokračujete dál, dokud se všeho vosku nezbavíte.
- Na závěr látku vyperte, pravděpodobně bude špinavá od tiskařské černi z novin. To ale vůbec nevadí, protože se praním odstraní velmi snadno.
- Usušte, vyžehlete a použijte!
Přejeme hodně zábavy a jedinečných nápadů, kterými vyšperkujete svůj šatník či byt! Ozdobit batikou můžete totiž klidně i rolety nebo látková stínítka na lampičkách!
Poslat článek
Tisk
Štítky: batika, techniky batiky