Nepřehlédněte
S příchodem jara začíná první sběr bylinek. Po kterých se porozhlédnout?
newsletter
Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek
Jak na perfektní kynuté těsto? 4 zásadní kroky, se kterými budou buchty jako od babičky
Léty prověřené babské rady
Honzovi buchty, svatební koláčky, pletená vánočka nebo mazanec, na to všechno potřebujete kynuté těsto. Receptů existuje spousta a ve většině rodin se nějaký léty osvědčený recept dědí z generace na generaci. Přesto příprava kynutého těsto patří ke kuchařským strašákům a někteří se mu proto raději vyhýbají. S babskými radami, jaké znaly už naše praprababičky, se ho ale bát rozhodně nemusíte.
1. Správná teplota surovin
Kynuté těsto není z těch, které byste mohli dělat bez přípravy hned, když se rozhodnete. Suroviny totiž musíte dopředu vytáhnotu z ledničky a nechat je venku dostatečně dlouho, aby získaly všechny stejnou pokojovou teplotu.
2. Dokonale prosátá mouka
Možná se vám zdá zbytečné prosévat mouku, když v ní nevidíte žádné hrudky. Nepodceňujte ale tento krok. Pečlivě ji prosejte přes jemné síto, a pokud používáte sušené droždí, přidejte je také do síta. Nadýchaná mouka = nadýchané buchty.
3. A zase správná teplota
Aby těsto dobře nakynulo, potřebuje teplo. Babičky mísu s těstem vždy dávaly do postele a přikryly ji peřinami. Tento způsob nejspíš nic nepřekoná. Dobrou vychytávkou, kterou krásně nastartujete kynutí, je ale rozehřát trouby zhruba na 30° - 40°C a mísu s těstem do ní na chvilku vložit. Mísu nechte celou dobu zakrytou utěrkou, aby těsto neokoralo.
4. Ideálně vykynuté těsto
Poznat ideálně nakynuté těsto není tak složité, jak by se mohlo zdát. Stačí vám k tomu jen prst, který do něj opatrně zaboříte. Pokud těsto pruží, není dostatečně vykynuté a potřebuje ještě chvíli klidu. Pokud se v něm vytvoří díra, bylo toho času naopak moc a těsto vám tentokrát překynulo. V ideálně vykynutém těstě se udělá důlek, který se jen pomalu vyrovnává.
Poslat článek
Tisk
Štítky: buchty, kynuté těsto, vaření, pečení, kuchyně, domácnost