Nepřehlédněte
Vyberte vhodné obalové materiály pro vaše zboží i zásilky
newsletter
Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek
Home office. Splněný sen nebo ztracená iluze?
Například se může zdát, že pokud pracujeme z domova, pracujeme méně. Obvykle vstáváme později, snídaně a ranní rituály nám trvají déle, od práce máme možnost kdykoli odbíhat k jiným věcem a podobně. Jenže také ve většině případů pracujeme dlouho do noci.
Home office po Česku
Mnoho profesí samozřejmě nikdy nebude mít možnost pracovat z domova. Ale tam, kde se jedná o administrativní práci? Je nutné, aby zaměstnavatelé platili drahé nájmy kanceláří, kávovary a jiné vybavení pro zajištění komfortu svých zaměstnanců? V Česku to dosud nutné bylo. Zaměstnavatelé u nás totiž jen těžko věří tomu, že lidé budou z domova skutečně pracovat a podávat potřebné výkony.
Doba koronavirové karantény nás posunula blíže evropským trendům a řada firem některé své zaměstnance převedla na úplný home office. Firmy konečně zjistily, že se jim to vyplatí. Podle průzkumu mezi českými společnostmi, zaměstnavatelé během pandemie očekávali pokles produktivity o 15 až 20 %, ale skutečnost přinesla úplně jiný výsledek. Produktivita nejen že zůstala stejná, ve velkém množství případů se dokonce zvýšila.
Proč home office?
Vzhledem k výše zmíněným výsledkům je na místě se ptát, proč je tomu tak. Někteří zaměstnanci možná mají doma k práci lepší podmínky (například je nevyrušují kolegové, kteří se jen tak zastaví prohodit pár slov u pracovního stolu, o vzájemném rušení se a hluku v open space kancelářích ani nemluvě) a skutečně zodpovědní pracovníci napjali své síly, aby svým nadřízeným ukázali, že doma opravdu pracují.
Konečně konec nekonečných porad
Je až neuvěřitelné, kolik svého pracovního času strávíme na poradách, schůzích a schůzkách. Vedoucí pracovníci je sice považují za nezbytně důležité, ale zaměstnanci si myslí, že by stačilo poslat e-mail. A to se také ukázalo jako pravdivé a efektivní řešení. Stejné je to v případě krátkých videokonferencí namísto nekonečných powerpointových seriálů v zasedačkách.
Jeden z vrcholových manažerů společnosti Slack působící v Česku hned na počátku koronavirové karantény učinil zkušenost, že během videokonference manažeři hovořili pouhých 30 až 90 vteřin namísto několika desítek minut. Soustředili se na podstatné informace, a pro ostatní to bylo zcela dostačující.
Neformální setkávání se
Pravdou na druhou stranu je, že ke kancelářskému životu patří také řada neformálních setkání, ze kterých mohou firmy profitovat. Často se právě během takových chvil rodí ty nejlepší myšlenky. Během práce z domova se každý snaží soustředit především na svůj úkol, a celkový pohled na věc, propojení jednotlivých projektů či spontánní nápady často chybí.
Splněný sen?
Jak se ukázalo, zdaleka ne všichni touží po práci z domova a dobrovolně se vrací do kanceláří. Psychologové zjistili, že lidé pracující doma v průměru věnují práci mnohem více času, než je tomu při práci v kanceláři. Zaměstnavatelé navíc snadno využívají toho, že jejich podřízení jsou neustále k zastižení, ať už je to večer či třeba o víkendech. Dříve by to bylo považováno za netaktní a neprofesionální, ovšem v současné době jde o věc zcela běžnou.
Nejen konec soukromí
Digitální technologie značně posunuly hranice mezi prací a soukromím a při práci z domova se už téměř vytratily. Je zřejmé, že dopady na psychiku jednotlivců jsou negativní a syndrom vyhoření se začíná dostavovat mnohem častěji a dříve.
Navíc ve firmách bývá převedení na home office spojeno se snížením platu. Zaměstnanci tedy sice ušetří čas i peníze dojížděním do kanceláře, méně utratí za obědy a možná i za oblečení, ale výše platu tyto skutečnosti reflektuje. Plat se sníží, nároky na výkon ovšem ani náhodou.
Zvýšená kontrola
Paradoxně v kanceláři, přímo pod ostřížím zrakem svého šéfa, můžete svou práci snáze „fingovat“ a vyřizovat si soukromé věci. Mechanismy, které kontrolují vaši práci doma, jsou zejména ve velkých firmách natolik propracované, že nadřízení vědí prakticky o každém vašem pohybu, což je v důsledku mnohem větší stres, než pokud spolu sedíte v jedné kanceláři.
Co tedy můžeme očekávat do budoucna? Určitě to, že i čeští zaměstnavatelé pochopí, že lidé z domova opravdu pracují a jsou produktivní. Na druhou stranu se sen o home office pravděpodobně u mnoha lidí zcela vytratí...
Poslat článek
Tisk
Štítky: home office, firma, zaměstnanci