newsletter

Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek

reklama 6 v magazínu pro ženy

Krása splétání uzlů opět ožívá

 
Krása splétání uzlů opět ožívá

Ruční technika splétání provázků za pomoci uzlů byla v minulosti spíše praktickou záležitostí. V poslední době se dostává do povědomí jako oblíbený koníček při tvorbě módních doplňků. Stačí trochu zručnosti a můžete tvořit nádherné dekorace nejen do domácnosti.

 

Co je to technika Macramé

Jedná se konkrétně o techniku drhání, při které splétáte uzly, aniž byste k tomu potřebovali jehlice nebo háčky. Vystačíte si s obyčejnými provázky, se speciální přízí na Macramé, a především s vlastníma rukama. Důležitá je trocha zručnosti a znalosti, jak různé uzly motat, aby vám vznikaly různé tvary a jejich zajímavé kombinace. Jedná se ale o jednu z nejjednodušších technik.

                                                                     

Jak začít s Macramé

V dnešní době seženete nespočet barev a moderních materiálů. Vystačíte si dokonce i s obyčejným provázkem, bavlnou, kůží či hedvábím. Na trhu ale najdete i speciální příze určené pro Macramé, které jsou kvalitní, lehké a přitom pevné. Nicméně umění Macramé nestojí na zvoleném materiálu, ale na technice uzlování. Tvořit proto můžete třeba i z tkaničky od bot.

                                                                     

Na stůl si připravte provázky (přízi), nůžky, metr, úchyt ke splétání, zvolte si vzor a techniku uzlování (na internetu najdete nepřebernou inspiraci dekorací i technik vázání), a případně vyberte i korálky s průvlekem či jiné ozdoby, pokud je budete chtít použít.

  1. Najděte si něco, co vám poslouží jako úchyt (nejčastěji se využívá tyčka, dřívko, kroužek). Můžete začít trénovat i na tužce.
  2. Nejdříve uvažte počáteční upevňovací uzel.
  3. Postupně splétejte jednotlivé uzly za sebe (pomocí techniky, kterou si vyberete), čímž začnou vznikat zajímavé tvary a ozdobné krajky.

Různé druhy uzlů

Podstatou je naučit se vázat dva základní uzly, a to plochý a žebrový. Opakováním a kombinováním v různých směrech a pod různými úhly tak tvoříte různé variace, které připomínají dekorativní krajku. Až se budete zlepšovat, můžete přidávat další varianty uzlů – mezi ty jednodušší patří například čtvercový, střídavý poloviční a Josefínský uzel. Je jich ale daleko více, některé jsou jednodušší a jiné složitější na vázání. Záleží na vaší znalosti a zručnosti vázání.

                                                                     

Inspirace je nekonečná

Výhodou je, že s trochou zručnosti si můžete sami vyrobit různé praktické předměty, jako jsou podtácky, náramky, batůžky, kabelky, ale i různé bytové dekorace na zeď. Je jen na vás, jakou techniku zvolíte a čím začnete. Přidejte i korálky, čímž si vytvoříte zcela originální dílo.

                                                                     

2022.02.09 | Jana Brandtlová | přečteno: 1169x
 

Poslat článek
Tisk

Štítky: makramé drhání uzly splétání uzlů provázek bavlnka korálky

 
archiv

Nejzajímavější články

 

lesní školky

Lesní školky - možnost kam dát své děti a zároveň budovat jejich imunitu a dovednosti ...
 
celý článek | Lenka Mašlaňová | 2013.04.05 | přečteno: 16795x

O co letos napsat Ježíškovi

Kdy jste naposledy psali Ježíškovi? Možná, že to není tak dávno, možná, že je to už pár let. Ale pamatujete? Ten úžas...
 
celý článek | Nikol Mohoritová | 2016.11.08 | přečteno: 16779x

Nezaprší a nezaprší aneb zákon umytých oken

  Nevím, jestli tento nepsaný zákon platí i u vás, ale v mém případě funguje každopádně. Ať je léto neb...
 
celý článek | Kateřina Pořízová | 2015.03.05 | přečteno: 14289x

Jak být krásná díky správné péči o pleť?

Používáte poctivě denní, noční i oční krém? Nebo si vystačíte jen s jedním univerzálním? Pokud je to tak, přečtěte si...
 
celý článek | Martina Limbergová | 2014.10.11 | přečteno: 14370x
 

Portál pro ženy