Nepřehlédněte
Domácí jahodová kosmetika pro krásu celého těla
newsletter
Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek
Věřili byste tomu, že si možná myjete vlasy špatně? A jaké chyby jsou ty nejčastější?
Na první pohled není péče o vlasy žádný velký problém – učesat se, občas vlasy umýt, vyfoukat… Nic, co by člověk nezvládl. Jenže, ouha. Mnoho z nás dělá nevědomky při péči o vlasy chyby, a tak se tato zdánlivá maličkost může stát noční můrou, kdy jsou vlasy poškozené, možná i nenávratně. Jak na správnou péči?
Člověk se učí celý život, mění se prostředí, technologie i techniky mytí vlasů, a pokud čtete tento článek, rozhodně není na místě připadat si jako hlupák, který se ani není schopen pořádně postarat o vlastní hygienu. Naopak – vy svým vlasům už nebudete přidávat další nálož a – kromě nutnosti vypořádat se s účinky životního prostředí a dalších vlivů – nutnost odolávat vaší dobře míněné péči.
Na co tedy dát pozor, abyste kvalitu svých vlasů už dále neohrožovali?
Nemyjte si vlasy příliš často
Když jsou vlasy mastné nebo neupravené, nepomůže ani drahé líčení, oblečení či vaše sexy figura. V poslední době se konečně mluví o tom, že každodenní mytí vlasům může být spíše na škodu. Ale je to logické – čím víc kůži pod vlasy omýváte, smýváte též ochrannou lipidovou bariéru, kterou si vytváří kůže všude po těle. A než se sama od sebe vytvoří nová, chvíli to trvá. U kůže nekryté vlasy je to například cca 2 hodiny.
Tip na nápravu
Nikdo vás nenutí chodit po světě s mastnou hlavou, když možností péče je tolik. Takže šampon občas prostřídejte se suchou verzí nebo s čistícím kondicionérem. Na klasické „šamponování“ si vyhraďte čas tak 1krát až 2krát týdně.
Neplýtváte šamponem?
Jestli chcete utrácet za šampon, nikdo vás omezovat nebude… tedy, až na vaše vlasy, které trpí. Schválně, kolik šamponu použijete na jedno mytí? Lžičku, lžíci nebo celou dlaň? Kadeřníci tvrdí, že bohatě stačí množství o velikosti lískového oříšku. Přebytek přípravku vlasy jen zatíží a vysuší vlasovou pokožku, která se samozřejmě začne okamžitě mastit.
Co s tím?
Tady pomůže kadeřnická magie. Abyste si vystačili se šamponem coby lískovým oříškem, je potřeba vlasy pořádně namočit. Šampon se hezky napění a vy nebudete mít nutkání přidávat víc a víc dávek.
Kondicionér dáváte pozdě
Ano, dáváte – nikoli NEdáváte - pozdě. Většina z nás si umyje vlasy šamponem a pak použije kondicionér. Ale světe div se, špičkoví kadeřníci to dělají přesně naopak! Obzvláště na módních přehlídkách je běžné, že modelkám se nejprve vlasy umyjí kondicionérem (pro zjemnění vlasů), a teprve pak čistícím šamponem. Kondicionér totiž na vlasech občas působí příliš „těžce“ a vytváří zplihlý dojem.
WOW!
Namočte si pořádně hlavu. Poté zhruba 10 cm od kořínků vetřete do své hřívy kondicionér a ihned ho spláchněte. Potom vlasy umyjte šamponem. Po vyfoukání budou vlasy hebké a nadýchané.
Možná zatěžujete konečky
Což o to, vlasové kořínky přežijí kdejakou drsnou očistu – jsou silnější a mají mastnější základ, ale co konečky vlasů? Pro ně každá další porce šamponu znamená jen další vysoušení a třepení.
Jak je zachránit?
Vlasy důkladně namočte a potom si do nich ve směru růstu vmasírujte šampon. Konečky vynechejte, úplně stačí, kolik přípravku se na ně dostane během procedury.
Hlavu nedrbejte jako koberec
Už jednou jsme zde narazili na přísloví, že „všeho moc škodí“. A u mytí vlasů to platí minimálně dvakrát víc. Jestliže hlavu drbete jako koberec a snažíte se špíny zbavit zuby – nehty (tady mluvíme opravdu o nehtech), zpomalte! Maz ani usazený prach nevymýtíte silou. Právě naopak – když budete při mytí vlasů příliš „tlačit na pilu“, tedy na hlavu, můžete si přivodit oděrky, z nich může vzniknout zánět, zánět se nehojí… zbytek si můžete doplnit sami, ale tady už riskujete, že o vlasy minimálně na nějakou dobu přijdete.
Vychytávky pro šamponování ve sprše
- Šampon z vlasů ihned spláchněte! Když ho tam necháte, hrozí, že se vám kštice vysuší.
- Pokud máte jemné vlasy, vyhněte se extra silným tužícím přípravkům, které připlácnou vlasy k hlavě. Raději sáhněte po lehčích pěnách ve spreji nebo využijte lak na vlasy.
- Čas od času vlasy opláchněte obyčejnou minerálkou – podpoříte tak jejich lesk!
- Fénujte se pouze v předklonu, hříva získá příjemně přirozený objem.
Mezi novoroční přesvědčení můžete tedy přidat i "správné" mytí vlasů.
Poslat článek
Tisk
Štítky: vlasy mytí vlasů péče o vlasy šampon kondicionér postup mytí vlasů módní přehlídky