
Nepřehlédněte
Máte doma alergika? Měli byste zkusit parní čištění

Půjčka pro ženy má sympatické úroky a řadu doplňkových služeb

Umíte se radovat? Inspirujte se ve světě

newsletter
Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek
Srdce oceánu

Vlastnit drahý kámen se vždy nemusí vyplatit.
Jednu z hlavních rolí v oscarovém filmu Titanic si zahrál i Hopeův diamant, přezdívaný srdce oceánu.
S největší pravděpodobností šlo o pouhou napodobeninu, nicméně i tak zraky mnohých dam uchvátil lesk i třpyt velkého, modrého kamenu, jež si Rose „oblékla“. Je sice velký, ale největším není, zato slávu má obrovskou s vlastně psanou historií.
Objeven byl v Indii za dob francouzského krále Ludvíka XIV., velkého Krále Slunce. Tomu byl věnován a král jej nechal přebrousit do tvaru srdce. Od té doby byl majetkem francouzských králů, až ho Ludvík XVI. daroval své nevěstě, rakouské arcivévodkyni Marii Antoinettě.
O diamantu se říká, že nosí smůlu, a jedinou možností, jak se kletbě vyhnout, je ho někomu darovat (což se nepotvrdilo u francouzské královny). Jeho objevitel přišel krátce poté o život, dalším koho stihla kletba, byl nizozemský brusič – zemřel a jeho syn spáchal sebevraždu. Bankéři Henrymu Hopeovi (po kterém dostal jméno), se rozpadlo manželství, a podobné to bylo i s dalšími majiteli.
Jedinou obranou je diamant někomu darovat. Tak učinil i americký klenotník Winston, který kámen koupil a věnoval Smithosonovu institutu a zde je uložen dodnes.
Zdroje: google.cz, obrázky