newsletter

Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek

reklama 6 v magazínu pro ženy

Relax jménem šnorchlování

 
Relax jménem šnorchlování

 

Bojíte se potápět? Nejste si jistí v hlubokých vodách? Přesto milujete moře, neradi se opékáte na pláži a život pod hladinou vás zajímá? Chcete ho vidět nejen v encyklopediích a seriálech? Vyzkoušejte jednoduchou, nenáročnou a především ohromně zajímavou dovolenkovou aktivitu, která se v posledních letech stává velmi vyhledávanou činností turistů.

 

 

Šnorchlování je a vlastně není potápění. Právem se řadí k vodním sportům, přesto ho lze provozovat i naprosto laickým způsobem, bez nutnosti jakéhokoliv výcviku, a je velmi zajímavý i pro děti. Je to řekněme taková relaxační a zároveň zážitková činnost.

 

Podstatou šnorchlování je vlastně pouhé ležení a plutí na hladině s obličejem ponořeným ve vodě a pozorování dění pod sebou. Dýcháte pomocí šnorchlu, podle kterého dostala tato forma potápění jméno. Jestliže vás nějaký objekt zaujme natolik, že ho toužíte prozkoumat blíže, máte možnost zadržet dech a potopit se takto až do hloubky 10 metrů. Záleží samozřejmě na vašich fyzických schopnostech a zkušenostech, které je dobré pečlivě zvážit.

 

Šnorchlování je oblíbené i pro svou nenáročnost. Základní výbavu tvoří pouhé tři instrumenty – maska, šnorchl a ploutve. Ve většině přímořských destinací je běžně dostupná půjčovna potápěčského vybavení, ale samozřejmě je lepší mít vlastní – máte přímo na sobě vyzkoušeno, lépe vám sedne (důležité především u masky). Zejména pro rekreační a příležitostné šnorchlování není nutné pořizovat si speciální výbavu. Pokud vás však tento sport natolik nadchne, že se stanete jeho opravdovým vyznavačem, máte na výběr z nepřeberného množství různých doplňků.

 

Maska by vždy měla perfektně sedět, aby nedocházelo k úniku vzduchu a vnikání vody do masky. Zjistíte to tak, že masku přitisknete na tvář a silně se nadechnete nosem. Pokud maska přilne k obličeji bez toho, abyste přetáhli pásek přes hlavu, je to ta pravá pro vás. Existují masky s dělenými dioptrickými skly, masky se speciálním filtrem pro barevnější a kvalitnější vidění, se skly proti zamlžování ve studené vodě. Nikdy nevydechujte vzduch nosem do masky – maska se vám tak bude mlžit. Dýchejte pouze šnorchlem. Pokud se vám maska mlží i tak, nezoufejte. Může to být způsobeno mastnotou z výroby. Masku snadno odmastíte speciálním přípravkem, kterým ji budete čistit po každém plavání. Zamlžování časem vymizí.

 

Na výběr máte i několik typů šnorchlů. Báječnou záležitostí je tzv. suchý šnorchl, jehož jednoduchá krytka vám zaručí, že se ani při pobytu pod hladinou nedostane do trubice voda. Další alternativou je šnorchl s ventily a vlnolamem. Ventily pod náustkem usnadňují vydechnutí vody po vynoření a vlnolam zase zabraňuje nepříjemnému vniknutí vody do trubice šnorchlu v době, kdy plavete na hladině. Pokud si ani tak nejste jistí a vadí vám pomyšlení na vniknutí třebaže jen kapičky vody do úst, dejte špičku jazyka na horní patro a dýchejte přes něj. Slanou mořskou vodu na jazyku včas zachytíte a můžete se jí tak zase rychle zbavit. 

 

Ploutve patří k nepovinné a některými potápěči zatracované pomůcce při šnorchlování i potápění. Faktem ale je, že při jejich používání máte pohyb ve vodě v mnohém usnadněn a tak se tolik nevyčerpáte. Pokud se rozhodnete ploutve používat, nikdy s nimi nechoďte na suchu, obouvejte je vždy až asi v metrové hloubce. Při chůzi ve vodě vždy jen couvejte, zabráníte tak ohýbání listu ploutve a jejímu poničení. Pro šnorchlování se doporučují používat tzv. botičkové ploutve, které se nazouvají na celou nohu. Druhým typem jsou tzv. řemínkové ploutve, u kterých zůstává odhalená pata a ploutev drží na noze pomocí gumové přezky kolem kotníku. U ploutví je směrodatný ještě jeden faktor, a tím je tvrdost. Pro šnorchlování se hodí spíše měkčí ploutve, které umožňují více přirozenosti při pohybu, jsou ohebnější a snadněji se s nimi manipuluje. Při plavání na hladině postačí kmitat střídavě téměř nataženýma nohama, přičemž pohyb by mě být naprosto uvolněný a nikdy by neměl být veden silou. Pro hloubkové potápění jsou vhodné tvrdší ploutve, které kladou vodě větší odpor a není tedy nutné tolik kopat. Při zanořování vás kromě odporu vody může překvapit ještě nepříjemný tlak v uších, kterého se snadno zbavíte buď polykáním, a nebo vydechování ušima se současným přidržením nosu. Při vynořování už tyto problémy nenastávají.

 

Pár dobrých tipů na závěr:

 

Aby vám maska, šnorchl a ploutve dlouho vydržely, omývejte je po každém pobytu v moři sladkou vodou a nikdy je nenechávejte ležet na přímém slunci.

I při potápění, a co teprve při šnorchlování se můžete nepěkně spálit. Používejte proto kvalitní opalovací krém s vysokým UV faktorem, a nebo se vybavte speciálním kompletem, který zabrání spálení od slunce, ale zároveň i požahání od medúz. Jakmile se necháte unést podmořským světem a zapomenete přitom na čas, můžete to tak v opačném případě odnést nepříjemnou spáleninou a zbytkem dovolené stráveným v bolestech.   

Při pobytu ve vodě dejte pozor na lodě, některé plují velmi blízko při pobřeží. Často se stává, že ztratíte orientaci a vzdálíte se více, než sami plánujete. Řešením může být bójka, kterou si na sebe přivážete na delší provaz vhodný pro použití ve vodě.

Na světě je nespočet úžasných míst, které jsou označovány jako ráj pro potápěče. Patří sem většinou daleké a ne tak snadno dostupné lokality. Vězte však, že šnorchlovat s velkou pompou můžete spokojeně i v Chorvatsku a Řecku (a to překvapivě nejen na ostrovech), nebo například v italské Kalábrii. 

 

Pokud se chystáte na zahraniční dovolenou do nějakého přímořského letoviska, poohlédněte se po nějaké průzračné pobřežní zátoce a vypravte se prozkoumat, jak vypadá podmořský svět. Uvidíte, že budete překvapeni!

 

Image courtesy of anankkml / FreeDigitalPhotos.net

2014.07.23 | Kateřina Pořízová | přečteno: 16011x
 

Poslat článek
Tisk

Štítky: šnorchlování; aktivita na dovolené; vodní sport

 
archiv

Nejzajímavější články

 

UŽ MÁTE CHYTROU DOMÁCNOST?

Internet se stal běžnou součástí našich domácností, stejně jako chytré telefony. Lidé se posunuli od dálkového ovládání ...
 
celý článek | Tereza Nechvílová | 2020.02.04 | přečteno: 4061x

Čtenářský deník, díl 7.

Venku je ošklivé šedivé, mlhavé a ubrečené počasí a to vybízí k uvaření horkého čaje se spoustou medu a citrónu,...
 
celý článek | Meridene | 2014.11.27 | přečteno: 14776x

Den otců aneb táto, mám tě rád

Den dětí slavíme 1. června, Den matek připadá na druhou květnovou neděli… Nezapomnělo se ale na někoho? Aby bylo spraved...
 
celý článek | Kateřina Pořízová | 2015.06.20 | přečteno: 15208x

Seriál o grilování: 10. díl – Jak se správně starat o gril?

Grilování je skvělou zábavou, ale přináší i nezbytné povinnosti. Na co se nesmí zapomínat? Na důkladné čištění a údrž...
 
celý článek | Martina Limbergová | 2016.05.27 | přečteno: 16657x
 

Portál pro ženy