reklama 3 v magazínu pro ženy
reklama 4 v magazínu pro ženy
reklama 1 v magazínu pro ženy

newsletter

Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek

Pryč s Mařenou!

 
Pryč s Mařenou!

 

Pryč s Mařenou

 

Velikonoce jsou sice bezpochyby křesťanskou tradicí, ale vlivy pohanské jsou přítomné i v současné době. Například „vynášení smrtky – Morany“. Tento prastarý obyčej přečkal na mnoha místech dodnes. Původ zvyku „vynášení Morany“ je předkřesťanský a znamenal vynesení zimy, která vždy znamenala bídu, nepohodu, chlad a často i smrt. Na Moravě se v leckteré vesnici i městečku stále udržuje tato tradice živá. Smrtná neděle je předposlední nedělí před Velikonocemi. Slaměná panna symbolizuje starou slovanskou bohyni zimy, smrti a zla - Moranu, jejíž jméno časem zlidovělo na Mařenu. 

 

 

A jak taková Mařena vypadá? Má velikost lidské postavy a musí se krásně obléct. Její slaměné tělo dostane červenou sukni, obvykle bílou režnou košili, šátek na hlavu a na krk náhrdelník z vyfouknutých vajíček. Ty jsou symbolem smrti, z prázdného vajíčka se totiž  nic živého nenarodí. Mařena se připevní na dřevěnou tyč, aby se dala nést. Mladí lidé s ní za stálého zpívání obejdou vesnici či městečko a pak ji vynesou za vesnici, kde zlou Mařenu spálí na hranici.

Ale Smrtky-Mařeny se lidé zbavují i jinak. Často průvod dojde až k nějakému potoku nebo potůčku, tam ji odstrojí a hodí se do tekoucí vody, aby zima už rychle odplula. Na její cestě ji provází popěvek „smrt plave po vodě, nové léto k nám jede“. Děvčata za Moranou ještě házejí vyfouklá vajíčka, aby ji smrt doprovázela. Od řeky, potoka nebo potůčku se vrací průvod už s jarním „majíčkem“.  „Májíček je malý smrček ozdobený veselými papírovými růžemi a vajíčky. Může mít i podobu narašené břízy. „Májíček“, někde nazývaný „letorost“ nebo „létéčko“, jako symbol nového jara je za zpěvu donesen na náves nebo náměstí, kde se tančí. Potom se „májíček“ rozstříhá a každý si odnese kousek domů na památku. Dřív si děvčata přinesla z “ májíčku“ papírové růžičky a ty se v květnu přivázaly na májku.

I když někdy počasí není zrovna jarní, třeba padá sníh s deštěm a obloha je temně šedá, Mařenu na její poslední cestě provází vždycky dost lidí. Určitě není záhadou proč: Jaro se totiž vítá, ať je počasí jakkoli nevypočitatelné. Jaro přece musí přijít a všichni se na něj moc a moc těší. Naši předkové se na jaro nejen těšili, ale také ho obřadně vítali připraveným obřadním jídlem. Obřadním jídlem pro pátou neděli postní zvanou Smrtná byly přesňáky a mrváně, ke kterým se podávaly omáčky z rozvařeného sušeného ovoce. Mrváň teda moc chutně nezní, že? A co to vlastně je? Dnes už je to zapomenuté pečivo, které kdysi patřilo k nejoblíbenějším a nesmělo chybět při žádném obřadu od narození až po smrt. Dokonce nemocný člověk byl občas léčen „protahováním přes mrváň“ a pomocí mrváňů se také věštilo. A jak ten tajemný mrváň vypadal? Někdy měl tvar žemle nebo veky nebo jiný houskový útvar třeba kroužek a byl z tuhého kynutého těsta.

Smrtná neděle na Hané se samozřejmě musí prožít v hanáckém kroji, protože v něm je možné zažít historii na vlastní kůži, člověk si ji může téměř osahat, vidět ji na vlastní oči a překlenout vzdálenost mezi dnešními lidmi a našimi předky, kterým kroje slušeli stejně.  

2013.03.20 | Irena Lochmanová | přečteno: 10304x
 

Poslat článek
Tisk

Štítky:

 
archiv

Nejzajímavější články

 

Výborné karamelové řezy

Chuť karamelu je pro mnoho lidí přímo neodolatelná. Karamelový krém ve spojení s kakaovým základem a dobrou čokoládou...
 
celý článek | Martina Limbergová | 2015.04.15 | přečteno: 11882x

Vyhrajte knihu DENÍK VĚČNÉ DIETÁŘKY

Soutěž již byla ukončena. Děkujeme za účast a gratulujeme výhercům! ...
 
celý článek | Admin | 2017.07.15 | přečteno: 11620x

Výběr kuchyňské linky a spotřebičů

  Trendy v interiérovém designu se neustále mění a vyvíjí. U kuchyní tomu samozřejmě není jinak. Pokud je pro vá...
 
celý článek | Admin | 2019.03.04 | přečteno: 953x

Jak začít sportovat a přitom se nezničit IV – nezávoďte

Neočekávám, že by začátečník, kterému jde o to ve zdraví přežít první sportovní tréninky, měl závodní ambice. Mám teď...
 
celý článek | Eliška Anna Kubičková | 2014.04.01 | přečteno: 10093x
 

Portál pro ženy