Nepřehlédněte
Soutěž: Cítit svěže se můžete díky správné intimní hygieně i v kritických situacích
Jarní očista a nové zvyky - Wazamba casino a další
newsletter
Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek
Prohřejte se kvalitním čajem, který pohladí na duši i na jazyku
Připravte se na chladné počasí s výtečnými čaji, které vás nejen dobře naladí, zahřejí, ale také provoní celý domov. Čaj má mnoho podob, chutí, vůní i účinků. Vyznáte se v nich? Nahlédněte pod pokličku jejich typologie a dopřejte si letos ten, který byl navíc vyrobený v souladu s přírodou!
Věděli jste, že čaj je druhým nejrozšířenějším nápojem na světě? Pije se totiž odjakživa, a to nejen díky svým praktickým, ale i rituálním účelům. Ne nadarmo je například tolik oblíbený v Číně nebo Anglii, kde je součástí snad nejznámějšího rituálu známého jako „čaj o páté“. Dopřejte si svůj každodenní ceremoniál během podzimu také vy. Přinášíme přehled základních druhů, ať víte, z čeho vybírat.
Klasika, která neomrzí
Zelený čaj má více než 5000 let starou historii a je oblíbený především na Východě. Obsahuje kofein i spoustu antioxidantů. Rozhodně bychom neměli podcenit jeho přípravu. Základem je nezalévat vroucí vodou, ale naopak ji nechat chvíli odstát, a to přibližně na teplotu 80 stupňů. Pokud by se zalil horkou vodou, do nálevu by se vyloučily i třísloviny a čaj by zhořkl. Z jedné dávky zeleného čaje je možné připravit dva až tři nálevy.
Černý čaj patří k naprosté klasice a je specifický svou silnější vůní. Také ho můžeme řadit mezi životabudiče, neboť je v něm obsažený kofein. Podle tradiční metody se po několikahodinovém sušení lístky svinou, třídí, nechají se ve vlhkém prostředí oxidovat a následně se dosuší. Černý čaj by se měl louhovat dvě až tři minuty. Záleží na druhu a chuti čaje, které chceme docílit. Z jedné dávky čaje se připravuje pouze jeden nálev.
Čaje, které pohladí
Ovocné druhy narozdíl od předchozích můžeme pít také za studena. Navíc tělo nedehydratují, a tak je můžeme pít i namísto vody. Měli bychom ale dbát hlavně na kvalitu a obsah ovoce. Nejlepší je vždycky takový, který obsahuje ovoce vypěstované dle zásad ekologického zemědělství. To totiž neobsahuje žádná rezidua pesticidů či dalších nežádoucích látek, které v čaji rozhodně nechcete.
Stejně bychom měli postupovat i při výběru bylinkových čajů. Také v tomto případě je potřeba dbát na to, z jakých bylinek se připravuje, neboť každá má na náš organismus individuální vliv. Sušené bylinky nebo jejich směsi se dají koupit sypané nebo porcované. Ty nejkvalitnější najdete u ekofarmářů, kteří pro výrobu využívají ty nejkvalitnější suroviny, jež byly navíc vypěstovány v souladu s přírodou. Více informací o biopotravinách nabídnou stránky myjsmebio.cz. Seznam farem, které čaje v bio kvalitě nabízí, najdete na kamprobio.cz nebo lovime.bio. V případě, že se vydáte do supermarketu, dbejte na to, aby vždy nesly označení logem biolistu nebo biozebry.
NÁŠ TIP: Květomluva
Přes 100 let stará valašská sušírna na ovoce, bělokarpatské louky a kamenitá, na kopci rozesetá políčka pro byliny a jedlé květy. To je Květomluva – bylinná farma v prostředí malebné krajiny Bílých Karpat. Kromě bylinkových čajů v bio kvalitě nabízejí také další výrobky, jako jsou jedlé květy, bylinné koupele a oleje nebo sušené ovoce. Za svou práci také získali cenu ČESKÁ BIOPOTRAVINA 2020 v kategorii Bio výrobky pro gastronomii, pochutiny a ostatní potravinářské výrobky! Více informací na www.kvetybyliny.cz.
Poslat článek
Tisk
Štítky: zima čaj bio květomluva