Nepřehlédněte
Nejlepší čajové dýchánky pro zimní zdraví a pohodu
Intenzivní workshopy v Olomouci s Josephem Go a Jančou J
newsletter
Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek
Počítačová tyranie
Také pracujete v kanceláři a prosedíte denně hodiny a hodiny u počítače?
Vaše děti se nemohou odtrhnout od počítačových her a sociálních sítí?
Tak vězte, že pro svoje tělo chystáte galeje…
Určitě to také znáte – po několika hodinách sezení u počítače neustále pomrkáváte, kroutíte se do roztodivných pozic a snažíte se, aby vás už konečně přestalo bolet po celodenním klikání myší to prokleté zápěstí!
Pak vězte, že existuje už celý soubor nemocí z povolání spojených s nadměrnou a zejména nesprávnou prací u počítače. Nesprávná tedy není ta práce sama, ale právě poloha našeho těla, kterou při tom zaujímáme, nebo spíše poloha jeho jednotlivých částí. Pokud budeme postupovat ve směru shora-dolů, tak první na řadě jsou naše oči. Slyšeli jste už o syndromu suchého oka? Že ne?
Existuje spousta definicí, ale v podstatě jde o suchý zánět rohovky a spojivky oka, kdy dojde k poruše slzného filmu, který chrání oko před nepříznivými vlivy z okolí. Řešením následků tohoto problému je použití „umělých slz“, tedy různých druhů očních kapek, případně bylinkových směsí s obsahem světlíku lékařského. Vhodnější je ovšem těmto potížím předejít – a to zejména správným umístěním monitoru počítače. Také je vhodné čas od času přestat na monitor „zírat“ a jít se třeba podívat z okna nebo se projít. Celodenní upřené sledování monitoru může být také příčinou vzniku krátkozrakosti. Ohroženy jsou zvláště naše pubertální děti, které s počítačem často doslova uléhají i vstávají a jejich organismus se právě v tomto období překotně vyvíjí. Ke vzniku této oční vady jsou tudíž mnohem náchylnější. Jedno takové individuum se mnou sdílí společnou domácnost a nedávno se mi přiznalo, že nastoupilo do špatné tramvaje, protože místo šestky jak vrata, vidělo v dálce osmičku! Už to řešíme, snad není ještě pozdě…
Další v pořadí je krční páteř. Zde záleží zejména na správném nastavení monitoru počítače a také výšky sedátka kancelářské židle. Nejedna migréna má prapůvod právě v oblasti blokády krční páteře. Velmi častým nešvarem je „hrbení se“, které zvětšuje přirozenou kyfózu (anatomické zakřivení hrudní páteře) a utlačuje tak orgány uložené v hrudním koši – zejména srdce a plíce. A co teprve tzv. „karpální tunel“ – to je opravdu lahůdka, která bývá často řešitelná až operací. Z dlouhého strnulého sezení hrozí také uskřípnutí či zánět sedacího nervu, zvaný ischias, či lidově „houser“, hemoroidy a v neposlední řadě i křečové žíly.
Víte, že prakticky všem těmto problémům lze dnes už velmi úspěšně předcházet? Hitem posledních několika let je - světe, div se - kancelářská práce vestoje. Je rozšířená především v severských zemích (jeden můj kolega se zrovna vrátil nadšený z pobytu v Norsku, kde už je to prý úplně normální záležitost a prý v „kanclech“ už nikdo nesedí!), ale i v České republice už existuje řada prodejců nábytku, kteří nabízejí polohovací psací stoly na mechanický i elektrický pohon. Pravda, náklady na jejich pořízení se pohybují spíše ve vyšších cenových relacích, ale co by člověk neudělal pro své zdraví! Několik mých kolegů už tento styl práce vyzkoušelo a nemohou si ho vynachválit. Po bolestech hlavy a zad ani památky a pokud přece jen bolí nohy, stačí stůl „přenastavit“ a na chvíli usednout na kancelářskou židli opatřenou třeba masážní podložkou (která začíná být po letech opět hitem!). Práce vestoje má prý i další klady, jako je větší soustředění na práci a s tím i spojená vyšší výkonnost.
Já mám po dnešním opětovném kroucení se před monitorem jasno – jdete také do toho?
Image courtesy of blackzheep and photostock at FreeDigitalPhotos.net
Poslat článek
Tisk
Štítky: práce na počítači syndrom suchých očí bolesti zad práce vestoje