newsletter

Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek

Nestárnoucí tělo: Aneb jak na to po pětatřicítce

 
Nestárnoucí tělo: Aneb jak na to po pětatřicítce

 Co mě o této knize přesvědčilo? Snad to byla právě tato slova autorky, která neváhala shodit sebe samu z piedestalu, aby ukázala, že ne všechno, co se nám káže zvenčí, je pravda… Jelikož jsem výživovou poradkyní, každý ode mě očekává, že budu ve stravování svatouškem. 

 

 Jím zdravě a rozumně, vím, co svému tělu dávám, ale ne do míry, kdy by tato rozhodnutí řídila celý můj život. Ale také porušuji pravidla. Jsem nevyléčitelnou přeskakovatelkou snídaní; oběd je často prvním jídlem, které za den sním. Navzdory všem oficiálním radám a názorům jsem zjistila, jak se dále v této knize dočtete, že vynechání snídaně mě nedělá tlustou, nenutí mě svačit nezdravá jídla a neznamená, že mám nedostatek živin. Mezi jídly svačím málokdy a raději, než abych posvačila ovoce, zařadím ho poté do svých hlavních jídel.

Byla to fascinující cesta a dokázala mi, že mnoho ze současných doporučení, obzvláště v rámci toho, co bychom měly jíst, je pro ženy našeho věku jednoduše irelevantních nebo přežitých. Vyzvaly jsme tato pravidla k souboji a přepsaly jsme je s vědomím, že víme, co opravdu funguje, pokud jde o získání zdravého, výborně fungujícího těla, které vypadá a chová se mladistvěji, než by se na jeho věk čekalo.

Fajn, tak na to jsem zvědavá a jistě nebudu sama. Kniha je dokonalým návodem. Najdete tu vysvětlení, lidské slovo, návrat k lidské přirozenosti – a to budete možná koukat, protože opravdu není nutné pít na každém kroku a jíst miliardu energetických svačinek, abyste se potom trápili hlady a kaloriemi při hlavních jídlech – a hlavně tu najdete dokonale vypracované nákupní seznamy, plány, jídelníčky, recepty, cvičební plány a vše v takové variabilitě, že jsem skoro měla chuť si knihu rozstříhat a vysázet si ji na stůl přesně podle mých představ a potřeb. Protože právě tak to autorky zamýšlely. Jenom inspirují k začátku, ke svému prvnímu plánu, dále už se potom budete svým životním stylem zabývat sami, ale už  ho budete mít v krvi, takže nebude žádný problém navymýšlet si další programy zcela individuálně.

Co mne překvapilo?

Nesnídat – protože jsem zrovna z těch, které k tomu tíhly odjakživa, ale znáte ta dogmata, že? Ne… je to mýtus a s přibývajícím věkem je tíha snídaně nejen na psychiku (únava), ale i na tělo (přibývají kil zejména v oblasti břicha) velmi zřejmá.  Překvapilo mne také to, že s přibývajícím věkem, bavíme se tu o pětatřicátnících, je vhodné také změnit fyzickou aktivitu na takovou, při které se spíš budují svaly a nikoliv, kde odčerpáváme velké množství energie. I tady si posléze každý najde svůj vlastní zlatý střed a to už nemluvím o jídle. Jídelníček a jeho zásady jsou jednoduché, nebudete trpět hlady a když budu velmi benevolentní, můžete si dovolit úplně všechno. Důležitá je ale každodenní čtyřhodinová pauza mezi jídly, aby tělo stačilo zpracovat všechno včetně zbytků a zapojit i orgány, které se starají o detoxikaci a tedy i o odstraňování tuků. Dá se to naučit, dá se na to zvyknout a lehký pocit hladu, zdravého hladu a odlehčeného žaludku je tak úžasný, že se pro vás stane možná ještě návykovější než věčné zobání, pasení se na svačinkách a sladkých nápojích.

Najednou bude promlouvat vaše tělo…

 O autorkách:

Peta Bee je reportérkou v oblasti zdraví a cvičení. Píše pro The Times, Sunday Times a Irish Examiner. Je editorkou v Athletics Weekly a Running Monthly. Díky svému vzdělání ve sportovní vědě a výživě ráda ověřuje v praxi nejnovější vědecké trendy. Její práce získala mnoho cen, je dvojnásobnou držitelkou výroční ceny pro novináře na volné noze od Medical Journalist's Association. Objevuje se často v televizi a rádiu a je autorkou nebo spoluatorkou sedmi knih včetně Fast Exercise, bestselleru z roku 2014, který napsala společně s Dr. Michaelem Mosleyem a The Ice Diet.

Dr. Sarah Schenker je registrovanou výživovou poradkyní v oboru výživy a akreditací pro poradenství ve stravování sportovců. Je členkou British Dietetic Association, The Nutrition Society a The Association for Nutrition. Sarah byla přispěvatelkou do bestselleru Fast Diet Recipe Book a pravidelně píše do novin a časopisů jako Daily Mail, Top Santé, Reveal a Glamour. Objevuje se v pořadech jako This Morning, Watchdog a na BBC rádiu. Také pracovala jako výživový poradce pro několik fotbalových klubů Premier League.

Vydalo nakladatelství IFP Publishing, www.ifp-publishing.cz, 2016

2016.11.04 | Renata Petříčková | přečteno: 9930x
 

Poslat článek
Tisk

Štítky: životní styl hubnutí věk stárnutí tělo ageless zdraví

 
archiv

Nejzajímavější články

 

Jumping - jak při něm efektivně zhubnout?

Jumping je ideální pohybovou aktivitou pro tvarování postavy. Přináší také spoustu dalších výhod -  blahodárně p...
 
celý článek | Kateřina Pořízová | 2015.04.24 | přečteno: 12413x

Seriál o grilování: 10. díl – Jak se správně starat o gril?

Grilování je skvělou zábavou, ale přináší i nezbytné povinnosti. Na co se nesmí zapomínat? Na důkladné čištění a údrž...
 
celý článek | Martina Limbergová | 2016.05.27 | přečteno: 10561x

Erotické hračky do každé ložnice

Známé pořekadlo „kdo si hraje, nezlobí“ platí i v ložnici a to více, než by se na první pohled mohlo zdát...
 
celý článek | Lea Kubová | 2014.07.03 | přečteno: 10950x

Potěšte své muže dárkem, který je zvedne ze židle

Spodní prádlo, parfémy, opasky, peněženky. To vše už váš partner dostává tak často, že už se nezmůže ani na upřímný úsmě...
 
celý článek | Hana Grmelová | 2018.12.05 | přečteno: 985x
 

Portál pro ženy