newsletter

Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek

NĚKDY JE TICHO PŘESNĚ TO, CO PRÁVĚ POTŘEBUJETE

 
NĚKDY JE TICHO PŘESNĚ TO, CO PRÁVĚ POTŘEBUJETE

Ticho je definováno jako absence zvuku či hluku. Během dne však většina lidí tráví svůj čas za doprovodu nejrůznějších zvuků a nepřipadá jim to zvláštní. A není to jenom hluk, ale i přesycenost informacemi, kdy na nás neustále působí nějaké podněty a náš mozek nemá čas si odpočinout, ať už jsou to reklamy, billboardy, mobilní telefony, hudba z reproduktoru při nákupu, spotřebiče v domácnosti, to vše na nás během dne působí a ovlivňuje naše chování i vztahy.

 

JAK NA NÁS PŮSOBÍ NADMĚRNÝ HLUK?

Přitom je známo, že vystavení neustálému a nadměrnému hluku je škodlivé našemu zdraví. Vzrůstá riziko vysokého krevního tlaku, infarktu myokardu, poruchy imunitního systému. Po psychické stránce se tento stav projevuje podrážděností, rozmrzelostí až agresivitou, vznikají problémy se soustředěním a spánkem.

Stejně jako lidé potřebují komunikovat, být v kontaktu s druhými lidmi a aktivně tvořit, tak potřebují ke svému životu i ticho a klid. Naši předkové žili v minulosti ve větším tichu, to až moderní doba s sebou přinesla stroje a s nimi i ruch dopravy, strojírenství, elektroniky, spotřebičů apod. Lidé si už někdy ani neuvědomují, že se pohybují celý den v neustálém hluku. Ne nadarmo se říká, že ticho léčí. Je v nás zakódovaná informace, že ticho a klid znamenají bezpečí. Naopak hluk vzbuzuje v lidech aktivaci, přípravu k útěku, vyplavují se stresové hormony.

Na druhou stranu, v některých lidech může ticho vyvolávat negativní pocity, například samotu. Proto si lidé pouštějí televizi, rádio nebo si povídají s ostatními online, aby se necítili tolik sami. V tichu se mnozí dokonce začínají bát. Kromě obavy o své bezpečí to také může být strach z nicnedělání, protože dnešní hektická doba je hodně orientovaná na výkon. Jakmile si však člověk uvědomí priority, zjistí, že i naše mysl se potřebuje zastavit a načerpat sílu. Poznání sebe sama a nalezení vnitřního klidu může vést právě i skrze zmiňované strachy.

NALEZENÍ VNITŘNÍ ROVNOVÁHY

V tichu se člověk začíná soustředit více na sebe, na vnitřní svět, urovná si myšlenky, naslouchá více svému tělu. Je to součást procesu obnovy a růstu. Pomáhá k nalezení spirituality člověka a vnitřní rovnováhy. Cesta k tichu může vést prostřednictvím meditací a různých dechových cvičení. Zajímavým místem k navštívení může být třeba kavárna, kde pracují neslyšící, můžete si vyzkoušet domlouvání se s ostatními i skrze mlčení, bez zbytečných otázek a slov. Ačkoliv zde není absolutní ticho, je to vhodný útěk od hlučného prostředí a prostor ke zklidnění se.

 

 

2019.10.23 | Tereza Nechvílová | přečteno: 30736x
 

Poslat článek
Tisk

Štítky: ticho klid vnitřní rovnováha nadměrný hluk

 
archiv

Nejzajímavější články

 

Vyhrajte inspirativní knihu BIO je naše cesta

Soutěž byla ukončena. Gratulujeme výhercům Janovi C. a Leopoldu V.! Ostatním děkujeme za účast a budeme držet pěsti...
 
celý článek | Martina Limbergová | 2022.06.08 | přečteno: 30952x

Třídíte odpad? Máte naši pochvalu

Snažili jste se někdy spočítat, kolik třeba za jeden týden nahromadíte odpadu? A kolik za měsíc, rok, potažmo celý život...
 
celý článek | Admin | 2018.06.13 | přečteno: 30778x

Jak vnést do života radost?

Zejména v současné době hodně lidí radost ze života ztrácí. Obavy z onemocnění koronavirem a nemožnost stýkat se s blízk...
 
celý článek | Jana Brandtlová | 2021.03.14 | přečteno: 30954x

JARNÍ OČISTA PLETI ANEB VYROBTE SI DOMÁCÍ MASKU Z DOSTUPNÝCH INGREDIENCÍ

Dopřejte pleti vydatnou a účinnou očistu v podobě domácí masky, která má hned několik předností. Ocenitelné je, že si lz...
 
celý článek | Kateřina Lulková | 2019.04.05 | přečteno: 30774x
 

Portál pro ženy