newsletter

Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek

Maminko, opravdu nosí dárky Ježíšek?

 
Maminko, opravdu nosí dárky Ježíšek?

…je jedna z otázek, kterých se jako rodiče možná trošku obáváme. A přitom vlastně není proč.

Rada psychologa zní: Princip „dávání“ dárků odhalujte dětem postupně. Dejte jim čas a zapojte je do vánočních příprav tak, aby je to bavilo. Udělají tak nejlepší službu vlastně samy sobě.

 

 

 

Jak dlouho nechat děti věřit na Ježíška? Nekonečné téma, o kterém se vedou věčné spory. Myšlence na to, jak zařídit, aby dítě poznalo celou pravdu co nejšetrnější formou, se nevyhne asi žádný rodič. A žádný z nás rodičů také většinou nestojí o to, aby se to dítě dozvědělo od cizích. Už v mateřské školce, v lepším případě pak první třídě, vaše dítko může přijít domů se sdělením, že Ježíšek neexistuje, protože to říkal Tomášek, Anička nebo Kuba. Zaručený recept? Jen jeden: Ježíšek nosí dárky těm, kteří na něj věří…

                                            

I Ježíšek potřebuje pomoci

Už strojení vánočního stromečku je jednou z velkých událostí. V některých rodinách stromeček do poslední chvíle není postaven ani ozdoben. Nosí ho totiž až Ježíšek společně s dárky. Jiným ho přinese na Štědrý den ráno, aby ho večer rozsvítil a měl kam balíčky "naježit". Některým dětem dokonce už počátkem prosince přináší adventní kalendář, aby jim ukrátil čekání na Štědrý večer, přičemž si odnáší dopis s jejich přáním. Ježíšek je zkrátka všemocný, ale někdy by se nám hodilo říct, že "je to přece jenom člověk, který také potřebuje pomoc". Pakliže se chcete vyvarovat zklamání svých dětí z pravé neexistence Ježíška, můžete je opatrně zasvětit do děje plným zapojováním do procesu příprav. Nebojte se, bude je to bavit. Letos může Ježíšek přinést pouze zelený stromeček a se zdobením už mu společně pomůžete. Příští rok i stromeček obstaráte sami, aby toho Ježíšek neměl moc a měl kam dárky nadělit. V některých domácnostech to tak úspěšně funguje dlouhá léta a je to také jedna z mála příležitostí, při které se všichni pohromadě sejdou, zpívají koledy a dobře se baví. Pokud s takovým zvykem začnete, budou vám časem skvělými parťáky i vaše starší děti. Ty, které sice už dávno celou věc prokoukly, ale budou s vámi solidárně držet basu, aby o Ježíška nepřipravily mladší sourozence. A o tom, jakým způsobem drží rodina pohromadě, je vlastně kouzlo celých Vánoc. Nemyslíte?

 

Pojď, uděláme to společně

Podobným způsobem mohou děti pomalu poznat tradici dávání dárků. Prvním krokem může být třeba přání nebo vyrobený dáreček, který přinesou domů ze školky, školy nebo kroužku, a je adresován babičce a děděčkovi k Vánocům. Většina dětí, které ještě věří na Ježíška, nebude takové věci rozumět a nebude si s ní zřejmě vědět rady. Toto je příležitost pro vás - rodiče, který umí vždy přijít se skvělým řešením: „Pojď, společně ho zabalíme a dáme za okno. Ježíšek si pro něj přijde, až budeš v noci spát, a donese ho až pod stromeček. Bude rád, že mu trošku pomůžeš…“ Ježíškovi můžeme samozřejmě usnadnit práci i jinak - přidat mu peníze nebo přímo vybrat dárky pro naše nejbližší. Záleží na každém, jaký příběh zvolí. Děti jsou odmalička rády pomocníky, obzvláště pak, jedná-li se o službu Ježíškovi. Jen potřebují naši podporu v tom, když se jejich svět fantazie začně postupně prolínat s tím skutečným. Legenda o Ježíškovi se tak nenásilně mění v touhu po tom obdarovat druhé a mít z toho radost. Dětství je jedna velká pohádka, proto je dobré odkrývat dětem skutečnost po menších dávkách. Snáze se s ní vyrovnají a budou mít v mnoha ohledech jednodušší život. V dospělosti pak budou na dětská léta a kouzelné Vánoce s láskou vzpomínat a velmi pravděpodobně podobným způsobem podpoří i své vlastní děti.

 

Strach rodičů má velké oči

Náš strach z rodičovského selhání a z toho, že děti příliš brzy „dospějí“, bývá obrovský, ale často také zbytečný. Možná se nejvíc obáváme toho, že dětem Vánoce zkazíme. Nebo trochu sobecky toho, že sami sebe ochudíme o pocit šťastných záblesků v dětských očích. Z toho, že tím Štědrý večer ztratí svoje kouzlo. Nic z toho ale nemusí nastat. I přesto, že už jsme dospělí, naše děti odrůstají a celou pravdu postupem času odhalí, stačí přece každý rok jen zazvonit zvonečkem, pozvat Ježíška otevřeným oknem a zachovat krásnou tradici do dalších generací. Vždyť přece dárky nosí Ježíšek tomu, kdo na něj věří. A je jedno, jakým způsobem mu s tím pomáháme. 

Také věříte na Ježíška, i když jste ho nikdy neviděli? Já ano.

 

Image courtesy of njaj at FreeDigitalPhotos.net

 

2015.12.10 | Kateřina Pořízová | přečteno: 29905x
 

Poslat článek
Tisk

Štítky: Ježíšek děti Vánoce tradice

 
archiv

Nejzajímavější články

 

Jablko – pomoc organismu nejen proti stresu

Jablko je ovoce, které není třeba nějak zvlášť představovat. Provází lidstvo od samého počátku – vždyť právě ja...
 
celý článek | Vendula Králová | přečteno: 29855x

5 zaručených tipů, jak zařídit venkovní kuchyni

Jak zařídit venkovní kuchyni a vytvořit si nový kulinářský ráj na zahradě? Pokud si i vy chcete vychutnat letní slunce a...
 
celý článek | Lea Kubová | 2023.04.22 | přečteno: 29972x

Vyhrajte román Zaťukej mi na srdce

Soutěž již byla ukončena. Děkujeme za účast a gratulujeme výhercům! ...
 
celý článek | Martina Limbergová | 2016.12.02 | přečteno: 29936x

Soutěž o pobyt v jedinečném smarthotelu Nezvalova archa v Olomouci

Soutěž byla ukončena. Gratulujeme výherci Petrovi P.! Ostatním děkujeme za účast a budeme držet pěsti v dalších sou...
 
celý článek | Martina Limbergová | 2021.01.22 | přečteno: 29938x
 

Portál pro ženy