reklama 3 v magazínu pro ženy
reklama 4 v magazínu pro ženy
reklama 1 v magazínu pro ženy

newsletter

Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek

Lék na unavený podzim

 
Lék na unavený podzim

Září je obvykle měsícem , v němž překypujeme energií nabytou během letních měsíců. Často jsme přesvědčeni, že máme sílu vše zvládnout a nakládáme si na svá bedra víc, než jsme schopni unést. Proto většinou během října přichází rychlé vystřízlivění a imaginární pád na spodní čelist. Co s tím? 

 

 

Nejen leden je chápán jako nový začátek. Nejen jaro je vítáno jako symbol zrození nových, svěžích příležitostí. Také v září máme tendenci chytit život za pačesy a přeorganizovat jeho současný diář. Není náhodou, že většina zájmových aktivit pro dospělé startuje v září, stejně jako kroužky pro děti. V létě většina lidí alespoň na pár dní uteče z každodenního stereotypu na dovolenou, ať už za hranice do turistických destinací nebo do klidu přírody v tuzemsku. Koncem srpna už přichází plánování nadcházejícího období s cílem stihnout co nejvíce věcí za co nejkratší dobu a nejlépe se věnovat deseti z nich současně.

Říjen je měsícem, kdy dochází ke střetu prvotního nadšení a reality. Výsledek je málokdy uspokojivý, někdy nás dokonce zažene jako následek přetížení organismu do postele, nebo se alespoň převtělí do pocitu permanentní únavy a podzimní deprese. V podstatě tak naše tělo volá o pomoc.

Prvním lékem na tuto situaci je výrazná redukce tzv. neodkladných povinností. Vše, co není životně důležité, vyškrtněte ze svých plánů nebo alespoň odložte na klidnější období. Po návratu z práce vyřiďte to nejdůležitější pro zdárný chod domácnosti a pak už se pokuste věnovat jen sami sobě.

V říjnu se zkracují dny a stmívá se čím dál tím dřív. Na první pohled protivný fakt můžeme proměnit v příjemnou skutečnost a vyměnit večerní procházky za vanu plnou voňavé pěny či zcela přízemní povalování u televize. Což samozřejmě oficiálně nikdo z nás nedělá, všichni se díváme jen na hodnotné a vysoce intelektuální filmy a čteme jedině knihy pro náročné. Tak tuhle masku zahoďme. Nemusíme mozek neustále něčím zatěžovat. Všimněte si také, že čím více jste unaveni, tím jednodušší audiovizuální díla vyžadujete. A je to tak v pořádku.

V závislosti na míře únavy lze volit mezi sledováním oddechových filmů nebo čtením knih. Knížky, ač ohroženy svými digitálními konkurenty, představují perfektní únik od starostí všedního dne. Tedy pokud neholdujete jen filozofickým spisům. Těmi spíš svou vyčerpanost povzbudíme k novému útoku.

O výhodách meditace zde psát podrobně nebudu, nicméně dvacet minut denně plných odpočinkové hudby a vědomé relaxace dělá divy. Organismus se zklidní, zmírní napětí nahromaděné za celý den spěchu a nervozity a dovede nás nenápadně do optimističtějšího stavu.

Nezapomeňte na doplňkové předměty, tj. dobré jídlo, ještě lepší pití, vonné svíčky nebo tyčinky (sice  prý nejsou úplně zdravotně nezávadné, ale co, pak prostě vyvětráte) a aktivity, tj. tulení s milovanou osobou atp. :)

Někdy není na nic z výše uvedených tipů ani čas, ani nálada, Pak je nejlepší padnout do postele a spát a spát a spát. Tedy dělat to, po čem nejvíce toužíme po ránu a často i v průběhu náročného pracovního dne, ale co večer často opomíjíme, za což se pak ráno proklínáme. A to přesto, že víme, že spánek je základ

Podzimní měsíce tak nemusíme brát jako nutné zlo plné ošklivých plískanic, zimy a depresí. Šikovně vpašovanými drobnostmi si jej můžeme zpříjemnit a neusilovat pouze o sebedestrukci prostřednictvím deadlinů, které si sami vytváříme.

 

Image courtesy by Stock Image at FreeDigitalPhotos.net

 

2014.10.19 | Mgr. Daniela Krejčí | přečteno: 10389x
 

Poslat článek
Tisk

Štítky: podzim; únava; relaxace

 
archiv

Nejzajímavější články

 

Listový závin se špenátem

Jste-li milovníci špenátu stejně jako já, nikdy ho neuvaříte málo. Pokud náhodou zbývá a vy nevíte, jak ho zajímavě z...
 
celý článek | Kateřina Pořízová | 2015.04.25 | přečteno: 11714x

Tipy na výlety v Černé Hoře

Uvažujete o dovolené v některé ze zemí, které se vyznačují nádhernou přírodou, mořem a spoustou zajímavostí? Pok...
 
celý článek | Admin | 2016.04.21 | přečteno: 10893x

Soutěž: Vyhrajte měsíc s výrobky Jaroměřické mlékárny!

Soutěž již byla ukončena. Děkujeme za účast a gratulujeme všem výhercům! ...
 
celý článek | Martina Limbergová | 2015.02.25 | přečteno: 10551x

Játra - očista po vánočních svátcích

Vhodná doba na očistu jater je na jaře, ale jsme po svátcích a jistě jsme měli hojnost různého "nezdravého"...
 
celý článek | Vendula Králová | přečteno: 10430x
 

Portál pro ženy