newsletter

Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek

Lázně v průběhu času. Od antických až po ty dnešní

 
Lázně v průběhu času. Od antických až po ty dnešní

Antické lázně pro nás nejsou žádnou novinkou. Známe je z nejrůznějších historických filmů a dokumentů. Lázně byly ve starověku považovány za chrámy očisty, blahobytu, ale i hříchu a chtíče. Každopádně lázeňská péče není výdobytkem moderní doby, ale i ona prošla tisíciletým vývojem v různých částech světa. A stále se těší velké oblibě, ačkoli dnes už obvykle neplní rituální funkci ani nejde o koupelnu pro desítky lidí zároveň.

 

Lázně jako nejlepší místo pro společenská setkání

V našich zeměpisných šířkách si dnes bydlení bez vlastní koupelny téměř nedokážeme představit. A asi si ani nedovedeme představit, že by právě naše koupelna byla tou pravou místností pro zábavný večírek. Ve starověkém Řecku a Římě ovšem existovaly impozantní lázně, které se zároveň stávaly místem společenských setkání.                                                            

Muži a ženy se sem přicházeli – tedy i tehdy zpravidla odděleně – očistit, odpočinout si a pobavit se. Součástí programu byly masáže, kosmetická ošetření a drobné lékařské zákroky. Řecké lázně byly vybaveny vanami, otevřenými bazény a takzvanými potními lázněmi. Tuto koncepci později převzali také Římané, zdokonalili ji a rozšířili po celé říši. Stavby byly skvěle promyšlené a voda se využívala  efektivně. Po použití v lázni se s ní splachovaly latríny, a poté odtékala do kanalizace.

                                                                

V muslimských zemích se posléze vyvinula vlastní kultura koupelí založená na potních lázních a očistě pod tekoucí vodou.

Doupě nemravnosti

Se zánikem Římské říše upadla lázeňská kultura v Evropě v zapomnění a na Západ ji vrátili až křižáci vracející se z muslimských zemí. Od 12. století se ve městech začalo lázeňství opět rozvíjet a opět sloužilo kromě očisty také ke společenským zábavám. Přidaly se ovšem též erotické hrátky. Mezi sedacími koupelemi, baňkováním a společným jídlem docházelo k seznamování a svádění. Zatímco provozovatelé veřejných lázní dbali alespoň trochu na mravnost, v lázních soukromých se šlo s chutí a bez ostychu rovnou na věc.                                                           

To samozřejmě bylo jen stěží slučitelné s představami křesťanství, a když se v 15. a 16. století začaly šířit nemoci jako syfilis, cholera či mor, katolická církev učinila těmto radovánkám přítrž. Lázeňské koupelny byly prohlášeny za zbytečný luxus a semeniště nemocí. Od té chvíle platilo: utřít, napudrovat a navonět, nikoli umývat.

Hygiena jako právo člověka

S příchodem osvícenství se v 18. století v lidech opět probudila touha po lázeňských centrech. Lékaři a vědci propagovali koupele jako ozdravný program, a tak se lázně opět staly místem setkávání bohaté klientely. Pro chudší část obyvatel vznikaly veřejné lázně umožňující osobní hygienu, a dokonce vybízely k plavání a jeho výuce.

O 100 let později začaly umývárny pronikat i do soukromých bytových komplexů. Nejprve pouze jako luxusní vybavení pro zámožné, ale v průběhu 20. století už se staly evropským standardem.

                                                                

                                                                

To ovšem v žádném případě nemělo na oblibu lázeňství negativní vliv, lázeňské pobyty se naopak staly ještě oblíbenější než dřív. Lékaři je předepisovali po úrazech a při nemocech pohybového aparátu a často celkově jako kompenzaci těžkého pracovního života. Potní lázně, termální, solné a bahenní koupele měly snižovat stres, uvolňovat svalové napětí, zlepšovat stav pokožky, dýchání a imunitního systému.

Beauty salóny a medical wellness

Na přelomu tisíciletí se ke klasickým léčebným procedurám přidaly další, tentokrát zaměřené na kondici, požitek, krásu a prevenci. Zkráceně označované již běžně používaným wellness. Přidala se i kosmetika, manikúra, pedikúra, depilace, meditace, různé druhy cvičení, koupele v čokoládě a mnoho dalšího. Wellness je oprávněně považován za jeden z nejrychleji rostoucích trhů 21. století.

                                                                

A pro získání těchto požitků už dávno nemusíte jezdit pouze do lázní. Krásně vybavené wellness studia se širokou nabídkou dnes už najdete téměř všude.

2021.11.13 | Jana Brandtlová | přečteno: 31043x
 

Poslat článek
Tisk

Štítky: lázně wellness antika veřejné lázně setkávání se křesťanství

 
archiv

Nejzajímavější články

 

Jak zastavit pálení žáhy

Pálení žáhy dokáže hodně znepříjemnit život. Na jednu stranu je fakt, že se dá toto onemocnění poměrně efektivně léči...
 
celý článek | Admin | 2014.07.07 | přečteno: 30788x

Víte, jak na rychle na elegantní zastínění? My ano

Stín, tolik skloňované slovo v momentu, kdy venku svítí ostré letní slunce. Dopřát si jeho dostatek nemusí být nijak slo...
 
celý článek | Martina Limbergová | 2018.05.13 | přečteno: 30938x

Břišní tance

Chcete se dostat po zimě do formy? Jen tak se protáhnout, nebo oslnit partnera  svůdnými pohyby? Zkuste břišní t...
 
celý článek | Kamila Kovářová | 2013.03.10 | přečteno: 30812x

Zdravý koktejl? Ano, existuje!

Koktejly v sobě mají spoustu čerstvého ovoce, které normálně do jídelníčku často nezařadíte. Dále jsou velmi leh...
 
celý článek | Monika Holemá | 2013.05.06 | přečteno: 30827x
 

Portál pro ženy