Nepřehlédněte
Boj s alergií pro vás s létem nekončí? Nenechte se jí omezovat!
newsletter
Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek
Koupete se rádi ve volné přírodě? Dejte si pozor na sinice!
Koupání je ideálním způsobem, jak se v horkých letních dnech osvěžit a zároveň si užít spoustu legrace s rodinou a přáteli. Mnoho lidí nevyhledává koupaliště s upravenou vodou, ale spíše přírodní vodní plochy. Koupání v přírodě má své výhody, ať už jsou to peníze ušetřené za vstupné nebo více místa než v omezené kapacitě bazénů. Velkým problémem ale mohou být sinice, které dokáží způsobit nepříjemné zdravotní potíže. Proč si na ně dát pozor? A jak se dají poznat?
Pozor na nebezpečný vodní květ
Asi každý z nás už slyšel varování před tzv. vodním květem. Právě nyní uprostřed léta, po celkem teplém červenci, dochází už na některých vodních plochách k přemnožení sinic, které tento vodní květ způsobují. Mají podobu zelené krupičky nebo sekaného jehličí. Sinice jsou malými organismy, které tvoří jen shluky molekul nukleových kyselin. Nemají klasickou stavbu buněk a od primitivních organismů, jako jsou řasy, se liší i dalšími znaky. Jejich nejbližšími příbuznými jsou bakterie, patří do stejné skupiny prokryot. A stejně jako bakterie produkují i sinice množství dráždivých a toxických látek. Právě tyto látky pak způsobují potíže.
Problém pro rizikové skupiny, ale i zdravé jedince
Podceňovat riziko koupání ve vodě zamořené sinicemi by se nemuselo vyplatit především malým dětem, starším osobám a těhotným ženám, problémy ale mohou postihnout i zdravé jedince v plné síle. Kromě věku a citlivosti člověka závisí míra toxikace i na tom, jak dlouhou dobu ve vodě pobýval a kolik jí nevědomky spolykal. A co vlastně sinice mohou člověku způsobit?
Zdravotní potíže mohou být vážné
Zdravotní problémy mohou mít podobu alergických reakcí, podrážděné sliznice nosu vedoucí k rýmě, kožních vyrážek až zánětu kůže, podráždění očí až zánětu spojivek nebo bolestí hlavy. Spolykání toxické vody vede k podráždění střevních stěn, bolestem břicha, zvracení až k jaterním problémům. Při silné intoxikaci může být napadená i nervová soustava, což vede například ke svalovým křečím. U lidí naštěstí zatím nedošlo k případu, kdy by někdo na následky otravy z vody zamořené sinicemi zemřel, u menších zvířat takové případy už ale byly, proto je potřeba dávat pozor i na své psy a raději je nepouštět do kvetoucí vody.
Ověřte si jednoduše přítomnost sinic ve vodě
Chcete se vykoupat v řece, rybníku nebo přehradě, ale zdá se vám voda příliš zelená? Ne vždy jsou zelené částečky plovoucí ve vodě sinicemi. Někdy jde o neškodné zelené řasy, které vypadají velmi podobně. Rozdíl poznáte jednoduchým testem s pomocí průhledné láhve. Naberte do ní vodu a nechte ji půl hodiny v klidu stát. Klesly částečky ke dnu nebo plavou dál rovnoměrně rozptýleny ve vodě? Pak jde o řasy. Shlukly se zelené částečky na hladině a zbytek vody je čirý? Pak pozor, jsou to sinice!
Potřebujete se i přes sinice vykoupat? Pak nezapomeňte na několik pravidel
Koupat se ve vodě s rozšířeným výskytem sinic není moc dobrý nápad. Pokud přece jen neodoláte vidině svlažení v horkém dni, omezte pobyt ve vodě na minimum, tedy maximálně pár minut. Snažte se důsledně zamezit spolykání vody. A po koupání se hned osprchujte nebo alespoň omyjte čistou vodou například z PET lahve. Zapomeňte také na utírání ručníkem, zbytečně si kůži podráždíte vetřením sinic do ní.
Poslat článek
Tisk
Štítky: koupání léto sinice přírodní koupaliště