
Nepřehlédněte
Sport a zábava jako stvořené pro léto - to je slackline

Vyhrajte kávu Ayura s Ganodermou a kolagenem, která skvěle chutná a prospívá zdraví

newsletter
Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek
Jarní únava není mýtus. Jak si od ní můžete pomoci?

Jarní únava opravdu není výmysl. Je to reálný problém, se kterým se vyrovnávají lidé poměrně běžně, pokud se změní roční období. Organismus to dává najevo ospalostí, bolestmi hlavy, problémy se soustředěním a pocitem únavy navzdory tomu, že jste vyspinkaní jak miminko. Tělo se totiž musí vypořádat s výkyvy teplot i tlaku a s delším denním světlem. Jak mu to můžete usnadnit?
1) Podpořte játra a střevní mikrobiom
Játra jsou důležitým detoxikačním orgánem, a jsou-li přetížena, může to k únavě také přispívat. Zkuste pokujim proto co nejvíce ulevit. Kromě alkoholu to chce eliminovat živočišné tuky a sůl. Jaterní enzymy odpovědné za odvod toxinů z těla aktivuje zelenina, ovoce či bylinky, jako je ostropestřec mariánský. Ten je skutečnou jedničkou a můžete jej užívat ve formě čaje, oleje, tinktury, tablet či koření.
Unavenému organismu také prospěje osídlení střevní mikroflóry přátelskými bakteriemi. Probiotika získáte nejlépe ze stravy, jako jsou kysané mléčné výrobky – například kefír, acidofilní mléko, podmáslí či kyška. Skvělá je také fermentovaná zelenina.
2) Doplňte vitamín D
Během dlouhé zimy je přísun denního světla omezený a sluneční paprsky jsou i na začátku jara ještě slabé, a tak je tělo vystaveno riziko nedostatku vitaminu D. Ten je přitom klíčový pro správnou funkci imunitního systému, a navíc hraje zásadní roli v regulaci nálady a energetických hladin. Nedostatek „déčka“ může přispět k únavě, depresím a celkovému pocitu vitality.
Vyzkoušejte doplňování vitaminu D prostřednictvím stravy nebo potravinových doplňků. Vaše energie se tím může zvýšit a nálada zlepšit. Mezi potraviny s vyšším obsahem vitaminu D patří například mléko, vejce (zejména žloutek) nebo mořské ryby.
3) Jezte pestrou stravu
Dlouhodobý pocit únavy je často spojen s nedostatečným přísunem důležitých látek, jako jsou i další vitaminy, antioxidanty a minerální látky. Po zimě se jejich zásoby v těle tenčí a mohou vám tím pádem chybět, což může způsobovat únavu.
Jezte ořechy, které v hojném množství obsahují nenasycené mastné kyseliny, vitamin E, ale i vitaminy skupiny B, které prospívají duševnímu zdraví, ovlivňují soustředění i rychlost reakcí. Hlavně mandle a dýňová semínka jsou bohatá také na důležitý hořčík. A právě zvýšený příjem hořčíku může přispět ke snížení pocitu únavy a vyčerpání.
4) Hodně odpočívejte a buďte co nejvíc na čerstvém vzduchu
Pokud vás trápí únava, je důležité dodržovat spánkový režim. Tedy, chodit spát a vstávat ve stejnou dobu a neponocovat. Samozřejmě, že doba spánku by měla být také dostatečně dlouhá. Dopřejte si klidně krátký oddech v průběhu dne, někdy opravdu hodně moc pomůže i patnáctiminutová pauza se zavřenýma očima.
Zkuste se soustředit na aktivity, které organismu dovolí zregenerovat a zároveň ho posilují. Do své denní rutiny zařaďte pobyt venku, kdy ovšem nepomáhá jen čerstvý vzduch sám o sobě, ale také denní světlo a sluníčko. Ideální je například začít den krátkou procházkou a pak si dát sprchu, kdy začnete teplou vodou a postupně ji ochlazujete až ke studené.
Poslat článek
Tisk
Štítky: jaro únava jarní únava vzduch odpočinek zdravá strava vitamin D mikrobiom střeva střevní mikrobiom