newsletter

Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek

Jak vidí novorozené miminko?

 
Jak vidí novorozené miminko?

Věděli jste, že zrak je u novorozených miminek nejméně vyvinutým smyslem, který si musí postupem času vytrénovat? Jejich zrak se vyvíjí a okolní svět vnímají jinak než třeba půlroční miminko. Odtajněme si, jak vidí novorozené miminko a několikaměsíční děťátko. Tomu můžete přizpůsobit výběr hraček a pomoct tím svému potomkovi v rozvoji.

 

Novorozené miminko vidí maximálně na vzdálenost 25 cm

Novorozené miminko nevidí dál než 20 až 25 cm od kořene nosu. Novorozeně má zatím netrénované oční svaly, které však postupem času zesílí. Větší vzdálenost vnímá rozmazaně, proto je tolik šťastné, když si může zblízka prohlížet různé pohyblivé předměty, například kolotoč nad postýlkou. Stejně tak dobře vidí vaši tvář, když děťátko kojíte, chováte v náruči nebo se s ním mazlíte.

Děťátko v šestinedělí vnímá předměty na stále malou vzdálenost

I v této době vidí miminko ostře maximálně na vzdálenost 20 až 30 cm. V tomto období můžete zaznamenat u děťátka šilhání, které je způsobeno fixací pohledu na předmět jedním okem. Po šesti týdnech života ale nastává jedna krásná změna: poznává tváře blízkých lidí a svou radost projevuje kouzelným úsměvem, který rozněžní každou duši.

Dvou a půl měsíční miminko již dobře zaostřuje vzdálenější předměty

Již po dvou měsících dokáže děťátko zaostřit pohled na vzdálenější věci a fixuje je oběma očima. V této životní fázi se těší z pohybujících se předmětů a radost mu udělají zejména chrastítka a jiné zvukové hračky. Umí rozlišit vaši tvář od cizích obličejů a natahuje se po předmětech ve své blízkosti. Zavěste mu nad postýlku barevné hračky, nejlépe 25 cm od tváře.

 

Tří až čtyř měsíční děťátko zkoumá předměty a dotýká se jich

Ve čtyřech měsících je miminko doslova hypnotizované předměty ve svém zorném poli, natahuje se po nich a občas se mu podaří se jich dotknout. S oblibou do takových předmětů bouchá ručičkou a zaujatě pozoruje svou ruku, hračky či jiné věci ve své blízkosti. Své rodiče bezpečně poznává a nesplete si je s žádnými jinými lidmi.

Čtyř až šesti měsíční dítě umí zaostřit na libovolnou vzdálenost

Půlroční miminko udělalo obrovský pokrok a bez problému zaostří na jakoukoliv vzdálenost, a to ve všech směrech. Po čtyřech až šesti měsících od svého narození úspěšně chytá předměty a zavřenou ručičkou si je snaží přitáhnout. Nezřídka si dává předměty do pusy a tímto způsobem je dále zkoumá. Jestliže do půl roku od narození nepřestane šilhat, navštivte lékaře.

Oční vady jsou u dětí většinou dědičné

Refrakční oční vady se převážně dědí z generace na generaci. Děti mohou být v průběhu svého života krátkozraké nebo dalekozraké a mohou se potýkat s astigmatismem. Poruchy zraku zachytí pediatři na preventivních prohlídkách, zejména v prvních rocích života. Při zrakových poruchách v rodině nechte děťátko od šesti měsíců věku vyšetřit očním lékařem. I malé děti mohou z medicínského hlediska nosit dioptrické čočky, například při chybějící oční čočce v oku. Dioptrické čočky pak nosí předškolní a školní děti kvůli sportovním aktivitám

Oční kapky neboli umělé slzy pro děti
Oční kapky, známé také jako umělé slzy, během okamžiku zvlhčí oči a zklidní podrážděné oči od prachu a klimatizace. Mějte je při ruce i tehdy, když potřebujete lubrikovat kontaktní čočky. Umělé slzy nahradí chybějící tekutinu v oku u dospělých i dětí. Vždy se zeptejte svého lékárníka, jaké kapky vašemu dítěti doporučí. Obvykle jsou vhodné umělé slzy bez konzervačních látek, které mohou používat všechny věkové skupiny.

 

Jak jste se mohli přesvědčit, vývoj zraku u miminek je fascinující a díky němu mohou objevovat svět a poznávat milované tváře. Nepodceňuje pravidelné oční kontroly dětí u očního lékaře, zvlášť pokud máte v rodině nějaké oční vady.

 

2020.12.09 | Martina Limbergová | přečteno: 30329x
 

Poslat článek
Tisk

Štítky: dítě zrak vývoj dítěte zrakové vady maminka

 
archiv

Nejzajímavější články

 

Severní Šumava

Šumava je jedním z nejoblíbenějších cílů nejen tuzemských turistů už mnoho let. V současné situaci, kdy mnoho Čechů zruš...
 
celý článek | Markéta Zuziaková | 2020.08.06 | přečteno: 30175x

Křestní jména aneb Zajímavý svět jmen

Zajímavý svět opravdu tvoří sama o sobě křestní jména. Vyvíjejí se, inspirují se velikány i filmovými postavami, podléha...
 
celý článek | Jana Brandtlová | 2023.01.14 | přečteno: 30435x

Mladá módní značka Liu Jo dobývá celý svět

Italská módní značka, která možná některým nic neřekne. Pravděpodobně to bude tím, že se jedná o relativně mladý projekt...
 
celý článek | Nina Albertová | 2023.03.09 | přečteno: 30481x

Lago di Garda a nádhera v údolí poblíž alpských masivů

Jezero, jehož hloubka dosahuje místy takřka 350 metrů! Právě takové je na severu Itálie, kolem něj je několik hezkých hi...
 
celý článek | Admin | 2019.06.08 | přečteno: 30243x
 

Portál pro ženy