newsletter

Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek

Jak v zimě vyčistit kalnou vodu v zahradním jezírku

 
Jak v zimě vyčistit kalnou vodu v zahradním jezírku

Zima by měla být pro obyvatele zahradních jezírek klidným obdobím, během kterého ryby odpočívají na jeho dně. Avšak i během zimy je potřeba zajistit rybám dostatek vzduchu a hlídat kvalitu vody.

 

Prevence je základ

Aby nedocházelo ke znečisťování vody, průběžně z okolí jezírka odstraňujte nečistoty, které by mohl vítr do jezírka zavát. Z hladiny sbírejte sítí na teleskopické rukojeti spadané listí, klacíky a ostatní předměty. Předejdete tím jejich hnití a zhoršení kvality vody.

Ryby vykrmte na podzim a během zimy krmte pouze, pokud teploty stoupnou na 10°C. Krmivo tak nebude ve vodě zbytečně zahnívat.

Kalná voda v zimě

Pokud se během zimy voda v jezírku zakalí nebo vidíte, že ryby lapají po vzduchu, znamená to, že je potřeba upravit kvalitu vody a dodat rybám potřebný kyslík. Pokud se během zimy teplota často mění, pak není v jezírku stabilní teplota a dochází i ke změně kvality vody v něm. Svou roli může sehrát i to, že jste na podzim jezírko dostatečně nevyčistili například jezírkovým vysavačem a dobře ho nepřipravili na zimu.

 

Zdroj zakalení vody

Stane-li se, že voda v jezírku je zakalená, najděte důvod, proč tomu tak je – rozkládající se zbytky krmení pro ryby, hnijící rostliny či živočichové nebo přemnožení řas a sinic. Přemnožení řas a sinic v zimě při teplotních výkyvech, není vzácným jevem. Přemnožení řas způsobí vyšší obsah fosforu ve vodě, následkem čehož dochází k jejímu zakalení, zezelenání nebo zhnědnutí.

Mechanicky odstraňte tlející rostliny a živočichy a použijte přípravek, který na sebe naváže přebytečný fosfor a vytvoří vločky, které z vody poté odstraníte. Pohybují-li se teploty nad bodem mrazu, zapínejte filtraci a vodu okysličujte.

Nerovnováha v jezírku a nedostatek kyslíku pro ryby může být způsoben i nízkou hladinou vody. K okysličování vody dochází přirozenou cestou fotosyntézou rostlin, jednobuněčných a vlásčitých řas (nesmí však být přemnožené) či pomocí čeření vody různou technikou, fontánami a vodopády. Množství kyslíku ve vodě zjistíte pomocí testu. Ideální obsah kyslíku je 5–8 mg/l.

 

Technika pro jezírka

Vzduchovací kompresor použijte vždy ten, který je přímo určený pro zahradní jezírka. Kompresory pro akvária dostatečně neprovzdušní vodu ani v malých jezírkách.

Můžete použít i vzduchovací kameny, z nichž budou rovnoměrně vycházet malé bublinky vody. Velké bublinky by z vody rychle unikaly pryč a vodu by neokysličily.

Mezi vzduchovací kameny a kompresor umístěte zpětný ventil, který zabrání úniku vody do kompresoru a jeho poškození.

Při koupi kompresoru si rovnou přikupte i náhradní membrány, protože po několika letech je membrány potřeba vyměnit. Zaměřte se na renomované značky, u nichž budete mít v budoucnu možnost servisu a dokoupení náhradních dílů.

 

2021.02.17 | Admin | přečteno: 30802x
 

Poslat článek
Tisk

Štítky: zahrada zima zahradní jezírko rady a tipy péče o jezírko

 
archiv

Nejzajímavější články

 

Originální šperk jako skládanka

Že je váš šatník už plný letních modelů, ale přece jen vám pořád něco chybí? Dokonalý vzhled vašeho outfitu vám pomoh...
 
celý článek | Kateřina Pořízová | 2015.05.22 | přečteno: 30523x

Co nám nehty prozradí o našem zdraví?

Ruce jsou naší vizitkou a upravené nehty k tomu patří. Často ale prozrazují víc, než jen jak pečlivě se o sebe staráme. ...
 
celý článek | Martina Limbergová | 2020.01.20 | přečteno: 30516x

Grilovaný losos – vynikající zdravá dobrota z elektrického grilu Muurikka Smoker

Losos je považován za lahůdku a bezpochyby právem. Jedla jsem ho již v mnoha úpravách, ale až ta poslední mne skutečn...
 
celý článek | Lea Kubová | 2014.12.03 | přečteno: 30909x

Be:šik aneb buďte šik v botanické zahradě

Pokud jste si mysleli, že botanická zahrada vám nemůže nabídnout nic víc než jen potěšení z rostlin, jste na omy...
 
celý článek | Klára Hrdá | 2014.06.02 | přečteno: 30384x
 

Portál pro ženy