newsletter

Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek

reklama 6 v magazínu pro ženy

Co nám nehty prozradí o našem zdraví?

 
Co nám nehty prozradí o našem zdraví?

Ruce jsou naší vizitkou a upravené nehty k tomu patří. Často ale prozrazují víc, než jen jak pečlivě se o sebe staráme. Mohou nás upozornit na vážné zdravotní problémy. Nepodceňujete jejich znamení?

 

 

Zdravé nehty jsou pevné, hladké, mají růžovou barvu a zacelené lůžko. Za měsíc vyrostou o cca 3 – 5 mm, ale to je poměrně individuální. Kvalita a růst nehtů se mění s věkem, vliv na ně mají i životní etapy, například těhotenství, a dokonce i roční období. Jejich vzhled je ale docela stálý. Pokud na nich tedy zpozorujete změny v barvě, tloušťce, tvaru nebo se na nich objevuje nezvyklé rýhování, neváhejte a pátrejte po příčině. Třeba jde o banalitu, ale možná také ne.

Změna barvy

Zdají se vám vaše nehty poslední dobou nějaké bledé?  Možná je to špatnou výživou, ale mohlo by jít také o chudokrevnost, srdeční nedostatečnost nebo počáteční příznak cukrovky. Pokud se vám zdají naopak příliš červené, značí to přebytek červených krvinek. I nehty s namodralým nádechem jsou signálem problému, a to se srdcem.

Změna struktury

Rýhy na nehtech také nejsou v pořádku. Ty příčné se objevují při dlouhotrvajících onemocněních a bývají také důsledkem nesprávné výživy, podélné značí problémy se zažíváním, kdy se živiny špatně vstřebávají. Pokud se nehet jakoby nafoukl do vypouklého tvaru, může to být signál od oslabených plic nebo srdce. Nehty propadlé do tvaru lžičky potřebují více železa. Hrubý povrch s hrbolky mývají nehty lidí trpících lupénkou a artritidou.

Změna kvality

Jestliže jste měli pevné nehty a poslední dobou se začaly lámat a třepit, může to mimo nedostatku vitamínů značit i potíže se štítnou žlázou. Lámání, praskání a odlupování společně se změnou barvy a struktury provází plísňová onemocnění nehtů.

Nezvyklé skvrny

Bílé tečky naznačují nedostatek vápníku a zinku. Bílé skvrny bývají často jen neškodnými miniaturními poraněními nehtového lůžka, ale někdy i prozrazují, že máme játra v nepořádku. A opravdu zbystřete, pokud na svém nehtu objevíte tmavý pruh. Tady na nic nečekejte a honem k doktorovi. Může totiž být příznakem velmi nebezpečného melanomu.

Čtení zdraví z nehtů není samozřejmě úplně spolehlivé, ale pokud se vám na nich něco nezdá, je to určitě dobrý důvod zajít si aspoň na preventivní prohlídku ke svému lékaři. Na tu bychom ostatně měli chodit pravidelně i bez takového důvodu.

 

 

2020.01.20 | Martina Limbergová | přečteno: 29764x
 

Poslat článek
Tisk

Štítky: zdraví nemoci nehty

 
archiv

Nejzajímavější články

 

POTRAVINY, KTERÉ ŠKODÍ VAŠIM DÁSNÍM

Nutnost pravidelně a důkladně se starat o zuby je nám vštěpována už od dětství a důležitost tohoto počínání nikdo asi ne...
 
celý článek | Tereza Nechvílová | 2019.10.07 | přečteno: 29788x

Jojo efekt způsobuje špatné hubnutí. Dá se mu nějak předejít?

Všichni sníme o štíhlejší figuře. Dosáhnout jí ale není vůbec snadné. A to i když zrovna neřádí pandemie COVID-19 a máme...
 
celý článek | Lea Kubová | 2021.02.26 | přečteno: 29787x

Víte, jak na rychle na elegantní zastínění? My ano

Stín, tolik skloňované slovo v momentu, kdy venku svítí ostré letní slunce. Dopřát si jeho dostatek nemusí být nijak slo...
 
celý článek | Martina Limbergová | 2018.05.13 | přečteno: 29761x

Kurz permanentního make upu - 4 pádné důvody, proč byste se měli naučit techniku pudrového obočí

Chcete absolvovat kurz permanentního make upu, kde byste se naučili aktuálně velmi žádanou techniku pudrového obočí...
 
celý článek | Lea Kubová | 2020.12.31 | přečteno: 29833x
 

Portál pro ženy