newsletter

Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek

reklama 6 v magazínu pro ženy

Co nám nehty prozradí o našem zdraví?

 
Co nám nehty prozradí o našem zdraví?

Ruce jsou naší vizitkou a upravené nehty k tomu patří. Často ale prozrazují víc, než jen jak pečlivě se o sebe staráme. Mohou nás upozornit na vážné zdravotní problémy. Nepodceňujete jejich znamení?

 

 

Zdravé nehty jsou pevné, hladké, mají růžovou barvu a zacelené lůžko. Za měsíc vyrostou o cca 3 – 5 mm, ale to je poměrně individuální. Kvalita a růst nehtů se mění s věkem, vliv na ně mají i životní etapy, například těhotenství, a dokonce i roční období. Jejich vzhled je ale docela stálý. Pokud na nich tedy zpozorujete změny v barvě, tloušťce, tvaru nebo se na nich objevuje nezvyklé rýhování, neváhejte a pátrejte po příčině. Třeba jde o banalitu, ale možná také ne.

Změna barvy

Zdají se vám vaše nehty poslední dobou nějaké bledé?  Možná je to špatnou výživou, ale mohlo by jít také o chudokrevnost, srdeční nedostatečnost nebo počáteční příznak cukrovky. Pokud se vám zdají naopak příliš červené, značí to přebytek červených krvinek. I nehty s namodralým nádechem jsou signálem problému, a to se srdcem.

Změna struktury

Rýhy na nehtech také nejsou v pořádku. Ty příčné se objevují při dlouhotrvajících onemocněních a bývají také důsledkem nesprávné výživy, podélné značí problémy se zažíváním, kdy se živiny špatně vstřebávají. Pokud se nehet jakoby nafoukl do vypouklého tvaru, může to být signál od oslabených plic nebo srdce. Nehty propadlé do tvaru lžičky potřebují více železa. Hrubý povrch s hrbolky mývají nehty lidí trpících lupénkou a artritidou.

Změna kvality

Jestliže jste měli pevné nehty a poslední dobou se začaly lámat a třepit, může to mimo nedostatku vitamínů značit i potíže se štítnou žlázou. Lámání, praskání a odlupování společně se změnou barvy a struktury provází plísňová onemocnění nehtů.

Nezvyklé skvrny

Bílé tečky naznačují nedostatek vápníku a zinku. Bílé skvrny bývají často jen neškodnými miniaturními poraněními nehtového lůžka, ale někdy i prozrazují, že máme játra v nepořádku. A opravdu zbystřete, pokud na svém nehtu objevíte tmavý pruh. Tady na nic nečekejte a honem k doktorovi. Může totiž být příznakem velmi nebezpečného melanomu.

Čtení zdraví z nehtů není samozřejmě úplně spolehlivé, ale pokud se vám na nich něco nezdá, je to určitě dobrý důvod zajít si aspoň na preventivní prohlídku ke svému lékaři. Na tu bychom ostatně měli chodit pravidelně i bez takového důvodu.

 

 

2020.01.20 | Martina Limbergová | přečteno: 4265x
 

Poslat článek
Tisk

Štítky: zdraví nemoci nehty

 
archiv

Nejzajímavější články

 

5 tipů pro stěhování domácnosti

Většině z nás se alespoň několikrát za život stěhování nevyhne. Určitě to není vyhledávanou kratochvílí, ale když je z j...
 
celý článek | Nina Albertová | 2020.10.24 | přečteno: 2839x

Světová seznámení

V dnešní uspěchané době se mnoho svobodných nezadaných žen potýká s čím dál větším problémem najít si vhodn...
 
celý článek | Admin | 2015.12.04 | přečteno: 16801x

OBOHAŤTE SVŮJ JÍDELNÍČEK O SÓJOVÝ SÝR - TOFU

Tofu je výživná a všestranně použitelná potravina vyráběná srážením mléka ze sójových bobů. Ačkoliv se jedná o japonské ...
 
celý článek | Tereza Nechvílová | 2019.04.08 | přečteno: 7337x

Pláčete??

Já ano, možná až příliš často. Odvážím se říct, že nejsem plačka. Jen jsem velmi emotivní člověk a i slzy jsou projev...
 
celý článek | Andrea Tomanová | 2014.02.24 | přečteno: 18886x
 

Portál pro ženy