Akné u dospělých? Na vině jsou hormony, špatný jídelníček i způsob života!
Akné jako téma pro náctileté a dospívající? Rozhodně neplatí, že pupínky a červené fleky trápí jen puberťáky. A taktéž není jisté, že s úderem osmnáctých narozenin problém navždy zmizí. Ani náhodou, akné se řadí mezi chronická kožní onemocnění, které se může objevit v každém věku. Faktorů pro jeho vznik je totiž celá řada. Samozřejmě stěžejní roli mají hormony, ale mezi další zásadní důvody pro rozvoj této zánětlivé choroby jsou každodenní stravování nebo hektický způsob života spolu s nedostatkem spánku či špatné návyky. Velký vliv na vznik pupínků pak má životní prostředí. Jak se tedy zbavit akné jednou provždy?
Skvrny, pupínky a cysty
Akné patří mezi kožní choroby, přičemž se dělí na různé druhy podle charakteristických projevů. Mezi nejčastější typy akné patří takzvané „acné vulgaris“, při které dochází k zanícení mazových žláz v kůži nebo v pokožce hlavy. Nejčastěji se ale vyskytuje na obličeji, nejvíce jím trpí teenageři. Při hlubších zánětlivých pupenech se hovoří o „acne papulopustulosa“, které se může objevovat v dospělosti. Nejvážnější akné, při kterém se rozvíjejí hluboké cysty a léze se nazývá „acne conglobata“, je hrozbou i kvůli následnému zjizvení. Při dlouhotrvajících potížích s akné je důležité kontaktovat dermatologa pro léčbu antibiotiky a předejít tak vzniku nejhorších forem.
Hormonální nerovnováha
Na rozvoj akné mají zásadní vliv hormony. V pubertě jde androgeny, které zvyšují produkci kožního mazu. Ten ucpává kožní póry a při zvýšené přítomnosti bakterií dochází k zanícení a následnému vzniku pupínků. Hormony nebo jejich nerovnováha způsobuje vznik akné i v dospělosti. U žen dochází k výkyvům v době menstruace, po vysazení antikoncepce nebo v menopauze, taktéž v těhotenství a po porodu v průběhu šestinedělí. Vysoká míra hormonů v krvi vzniká taktéž při stresu a nedostatku spánku, v tomto případě se mluví o kortizolu, který zvyšuje míru zánětů v těle.
Jídelníček plný cukrů a tuků
Zdraví člověka souvisí s jídelníčkem. Dá se říci, že obsah nákupních vozíků zrcadlí zdravotní problémy. Strava plná rafinovaných cukrů a tuků vede k rozvoji prediabetu a cukrovky, nadváhy nebo přímo obezity. Ovlivňují ale i kůži, která tvoří největší vnější orgán lidského těla. Zabírá asi dva metry čtvereční plochy a odpovídá asi sedmi procentům tělesné hmotnosti. Pro zdravou pokožku je tedy potřeba vyřadit průmyslově vyráběné potraviny, jídlo z fastfoodů, sladkosti, cukrovinky nebo uzeniny. Naopak pomůže zařazení obilovin a cereálních výrobků, ovoce a zeleniny s obsahem vitamínů a důležitých minerálů, jako je zinek.
Honem na čerstvý vzduch
Jaké další faktory hrají roli u pokožky? Klíčem ke krásné pleti bez akné je každodenní čištění a hydratace, současně se radí tělo prokrvit při procházkách nebo sportu v přírodě. Při pobytu na slunci je ale nutné ošetřit kůži vhodnými ochrannými krémy proti UVA a UVB záření, aby neztrácela elasticitu a předčasně nestárla. Vyhýbat se doporučuje prašnému prostředí a při inverzních charakteru počasí ve městech raději vyjet na hory, kde je čistý vzduch. Zapomenout se nesmí ani na pravidelnou výměnu ložního prádla a koupelnového textilu, aby se při mytí nezanášely póry prachem, nečistotami a odumřelými částečkami kůže.
Poslat článek
Tisk
Štítky: zdraví krása akné péče o pleť jídelníček