Nepřehlédněte
Nezaprší a nezaprší aneb zákon umytých oken
Křečové žíly – příčiny vzniku a léčba
newsletter
Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek
Barvení vajíček v cibulových slupkách - klasika, která se nikdy neomrzí
Nechováte-li slepičky, které snášejí barevná vajíčka, zbyde zřejmě jejich dekorování na vás. Velmi rychle, jednoduše a efektně je můžete obarvit prastarým způsobem - v cibulových slupkách. Díky této metodě dostanou překrásný odstín, který nepouští barvu a nešpiní, jako je tomu u většiny syntetických barev. Tato technika má navíc další alternativy, jak vzhled vajíček ještě zdokonalit. A zvládne to opravdu každý!
Jak obarvit vejce v cibulových slupkách?
1. Tradiční barvení - pro jednobarevné vajíčko
Potřebujeme:
- vajíčka (bílá či hnědá)
- slupky z cibule - pro intenzivnější barvu alespoň malou část červených
- větší hrnec, voda, sůl, ocet, případně sáček černého čaje
Postup: Čerstvá vajíčka nejprve dobře umyjeme a odmastíme pomocí octa. Pokud používáme vajíčka kupovaná v obchodě, odstraníme takto bez problémů i kód natištěný na vejci. Pro barvení v cibuli vajíčka nemusíme předvářet, vaření i dekorování zvládneme naráz - tzv. dvě mouchy jednou ranou. Cibulové slupky vložíme do hrnce, zalijeme vodou a lehce osolíme, čímž zabráníme pozdějšímu praskání vajec při vaření. Obsah hrnce přivedeme k varu a vaříme na středním stupni asi 10 minut, během kterých se uvolní barvivo. Pokud nemáme dost slupek, přidáme sáček černého čaje, který s barvením pomůže. Poté už pomocí lžíce opatrně vkládáme vajíčka do vroucí vody tak, aby byla zcela ponořená a pokud možno se nedotýkala. Pokud je předem opláchneme v horké vodě, předcházíme prasknutí skořápky. Vaříme asi 12 minut, během kterých každé vajíčko několikrát pootočíme, aby všechna získala rovnoměrnou barvu. Sporák vypneme a necháme vajíčka ještě chvíli dojít, ne však déle než 20 minut celkového času. Převařená vajíčka totiž nejsou příliš vhodná ke konzumaci. Vejce vyjmeme, osušíme utěrkou a po zchladnutí naleštíme sádlem.
TIP: Kouzelné barvy nevytváří jen cibule, ale i další snadno dostupné suroviny. Některé máte jistě doma. Vyzkoušejte i další jednoduché triky, jak si poradit bez umělých barviv.
2. Vajíčka s otisky z přírodnin
Navíc potřebujeme:
- silonku, gázu, síťku po koupeném ovoci nebo obyčejný obvaz z lékárničky
- provázek, nit nebo gumičku
- bylinky, trávy, sedmikrásky, řebříček, různé druhy drobného plevelu - čím střapatější, tím krásnější vzor
Postup: Příprava vajec nám bude trvat trochu déle než v prvním případě. Po umytí a odmaštění totiž na každé vajíčko připevníme vybranou bylinku (jednu nebo z každé strany) - a to pomocí silonky, gázy, síťky po ovoci apod. (sítka po uvaření vytvoří na vajíčku pěkný vzor) a zafixujeme provázkem, nití nebo gumičkou. Dále postupujeme stejně jako v prvním případě. Po uvaření a opatrného odstranění obalu necháme vejce dobře uschnout a teprve poté leštíme sádlem.
3. Mramorovaná vajíčka
Na vajíčkách můžeme vytvořit i velmi zajímavé mramorování. Stačí natrhat cibulové slupky na malé kousky a pomocí vody je nalepit na vajíčka. Poté vložit do silonky, upevnit a uvařit stejně jako v předchozím případě.
4. Vajíčka s obrázky a jmény
Přejete si nejpovedenější vajíčko darovat vybranému koledníkovi? Není nic jednoduššího! Podepište ho jeho jménem. Stačí k tomu jen vajíčko obarvené v cibulových slupkách a párátko namočené v citrónové šťávě nebo octu. A můžete tvořit dokonce i obrázky! Obsažená kyselina octová nebo citrónová nanášená pomocí párátka barvu z vajíčka odstraní přesně tam, kde budete sami chtít. Výsledek vypadá opravdu dokonale!
Cibulová vajíčka se podle mého názoru nikdy neomrzí a zároveň nikdy nezklamou. Barvíme je tak každoročně a každý rok co kus, to originál. A jakým způsobem dekorujete velikonoční vajíčka vy?
Krásné Velikonoce a bohatou pomlázku!
Foto: archiv autorky
Poslat článek
Tisk
Štítky: Barvení vajec, barvení vajíček v cibulových slupkách, bylinky, tradice, zvyky, Velikonoce