Nepřehlédněte
Přemýšlíte nad dárkem na Valentýna? Vyhrajte sladké čokolády Carla pro sebe nebo partnera
Užijte si Vánoce na sněhu s celou rodinou
newsletter
Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek
Aerobic is not dead
Všimli jste si množství roztodivných názvů dynamických cvičení? Nechme stranou zumbu, která se stala fenoménem, o němž moc dobře víme, že má své kořeny v aerobiku. Zaměřme se na různé lekce zvané Mix dance, Dance fit, Cardio dance, Aero dance atp. Ano, tohle všechno jsou modifikace původního aerobiku.
Aerobik byl u nás v kurzu především v druhé polovině devadesátých let. Kdo nechodil aspoň jednou týdně na aerobik, případně step aerobik, jakoby nebyl. Cvičilo se v sokolovnách i školních telocvičnách a zájem byl obrovský. Kdo dřív přišel, ten zabral lepší místa, ostatní se často tísnili v zadní část místnosti. Ani to je ale od návštěv tohoto cvičení neodradilo. Jako i dnes, převažovaly na lekcích ženy, ale občas se objevilo i pár mužů, kteří o tento typ cvičení měli zájem a zpestřovali si volný čas vyhrazený pro sport i něčím jiným než jen zvedáním činek (které bylo v té době taky nesmírně v módě). Stydlivější dámy si aspoň doma pouštěly videa Olgy Šípkové a učily se aerobikové choreografie v obýváku.
Dnes je vše jinak. Klasický aerobik s názvem obsahující slovo aerobik už z fitness center skoro vymizel. Zato se setkáte s hromadou cardio cvičení s hudbou, tedy tanečnějších lekcí pro veřejnost. Proč? Protože většina z nás ráda tancuje. Proč? Protože v tu chvíli máte pocit, že jste se náhodou ocitli na taneční párty a ne v tělocvičně. Připomíná vám to něco konkrétního? Ano, koncept cvičení jménem zumba. Stejnou myšlenku vyznávají ale i ostatní typy dynamických tanečních lekcí. Prostě se bavte a jen tak mimochodem posilujte své tělo i kardiovaskulární systém.
Chodíte někdy na podobné lekce? Rozhlédněte se kolem a zaměřte se na věkové složení tanečních nadšenkyň. Široké rozpětí, viďte? Většině z nich začnou po pár minutách zářit oči. A přitom všechny cvičí stejné prvky na stejnou hudbu. Neexistují žádné hranice.
Vedle endorfinové bomby vás jistě napadne další benefit v podobě tréninku mozku při učení choreografie v dané lekci. Pro úplné začátečníky je určitě vhodné najít si cvičení, při kterém se nebudou muset zoufale motat po parketu ve snaze zvládnout sérii ladných otoček s občasným výskokem ve stylu laně. Ti by měli zbystřit u nábídek dynamických cvičení s nálepkou basic, intro atp. Dámy (i pánové) troufající si na složitější choreografie se mohou směle přihlásit na lekce pro pokročilejší, což už je poněkud vyšší level.
Opět budu propagovat fitcentra v Brně, ale jistě najdete podobné lekce i v jiných městech. V moravské metropoli nešlápnete vedle s návštěvou Bluegym nebo studia Myfit.
Image courtesy of photostock at FreeDigitalPhotos.net
Poslat článek
Tisk
Štítky: aerobic, pohyb, dynamičnost