newsletter

Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek

Relax jménem šnorchlování

 
 

 

Šnorchlování je a vlastně není potápění. Právem se řadí k vodním sportům, přesto ho lze provozovat i naprosto laickým způsobem, bez nutnosti jakéhokoliv výcviku, a je velmi zajímavý i pro děti. Je to řekněme taková relaxační a zároveň zážitková činnost.

 

Podstatou šnorchlování je vlastně pouhé ležení a plutí na hladině s obličejem ponořeným ve vodě a pozorování dění pod sebou. Dýcháte pomocí šnorchlu, podle kterého dostala tato forma potápění jméno. Jestliže vás nějaký objekt zaujme natolik, že ho toužíte prozkoumat blíže, máte možnost zadržet dech a potopit se takto až do hloubky 10 metrů. Záleží samozřejmě na vašich fyzických schopnostech a zkušenostech, které je dobré pečlivě zvážit.

 

Šnorchlování je oblíbené i pro svou nenáročnost. Základní výbavu tvoří pouhé tři instrumenty – maska, šnorchl a ploutve. Ve většině přímořských destinací je běžně dostupná půjčovna potápěčského vybavení, ale samozřejmě je lepší mít vlastní – máte přímo na sobě vyzkoušeno, lépe vám sedne (důležité především u masky). Zejména pro rekreační a příležitostné šnorchlování není nutné pořizovat si speciální výbavu. Pokud vás však tento sport natolik nadchne, že se stanete jeho opravdovým vyznavačem, máte na výběr z nepřeberného množství různých doplňků.

 

Maska by vždy měla perfektně sedět, aby nedocházelo k úniku vzduchu a vnikání vody do masky. Zjistíte to tak, že masku přitisknete na tvář a silně se nadechnete nosem. Pokud maska přilne k obličeji bez toho, abyste přetáhli pásek přes hlavu, je to ta pravá pro vás. Existují masky s dělenými dioptrickými skly, masky se speciálním filtrem pro barevnější a kvalitnější vidění, se skly proti zamlžování ve studené vodě. Nikdy nevydechujte vzduch nosem do masky – maska se vám tak bude mlžit. Dýchejte pouze šnorchlem. Pokud se vám maska mlží i tak, nezoufejte. Může to být způsobeno mastnotou z výroby. Masku snadno odmastíte speciálním přípravkem, kterým ji budete čistit po každém plavání. Zamlžování časem vymizí.

 

Na výběr máte i několik typů šnorchlů. Báječnou záležitostí je tzv. suchý šnorchl, jehož jednoduchá krytka vám zaručí, že se ani při pobytu pod hladinou nedostane do trubice voda. Další alternativou je šnorchl s ventily a vlnolamem. Ventily pod náustkem usnadňují vydechnutí vody po vynoření a vlnolam zase zabraňuje nepříjemnému vniknutí vody do trubice šnorchlu v době, kdy plavete na hladině. Pokud si ani tak nejste jistí a vadí vám pomyšlení na vniknutí třebaže jen kapičky vody do úst, dejte špičku jazyka na horní patro a dýchejte přes něj. Slanou mořskou vodu na jazyku včas zachytíte a můžete se jí tak zase rychle zbavit. 

 

Ploutve patří k nepovinné a některými potápěči zatracované pomůcce při šnorchlování i potápění. Faktem ale je, že při jejich používání máte pohyb ve vodě v mnohém usnadněn a tak se tolik nevyčerpáte. Pokud se rozhodnete ploutve používat, nikdy s nimi nechoďte na suchu, obouvejte je vždy až asi v metrové hloubce. Při chůzi ve vodě vždy jen couvejte, zabráníte tak ohýbání listu ploutve a jejímu poničení. Pro šnorchlování se doporučují používat tzv. botičkové ploutve, které se nazouvají na celou nohu. Druhým typem jsou tzv. řemínkové ploutve, u kterých zůstává odhalená pata a ploutev drží na noze pomocí gumové přezky kolem kotníku. U ploutví je směrodatný ještě jeden faktor, a tím je tvrdost. Pro šnorchlování se hodí spíše měkčí ploutve, které umožňují více přirozenosti při pohybu, jsou ohebnější a snadněji se s nimi manipuluje. Při plavání na hladině postačí kmitat střídavě téměř nataženýma nohama, přičemž pohyb by mě být naprosto uvolněný a nikdy by neměl být veden silou. Pro hloubkové potápění jsou vhodné tvrdší ploutve, které kladou vodě větší odpor a není tedy nutné tolik kopat. Při zanořování vás kromě odporu vody může překvapit ještě nepříjemný tlak v uších, kterého se snadno zbavíte buď polykáním, a nebo vydechování ušima se současným přidržením nosu. Při vynořování už tyto problémy nenastávají.

 

Pár dobrých tipů na závěr:

 

Aby vám maska, šnorchl a ploutve dlouho vydržely, omývejte je po každém pobytu v moři sladkou vodou a nikdy je nenechávejte ležet na přímém slunci.

I při potápění, a co teprve při šnorchlování se můžete nepěkně spálit. Používejte proto kvalitní opalovací krém s vysokým UV faktorem, a nebo se vybavte speciálním kompletem, který zabrání spálení od slunce, ale zároveň i požahání od medúz. Jakmile se necháte unést podmořským světem a zapomenete přitom na čas, můžete to tak v opačném případě odnést nepříjemnou spáleninou a zbytkem dovolené stráveným v bolestech.   

Při pobytu ve vodě dejte pozor na lodě, některé plují velmi blízko při pobřeží. Často se stává, že ztratíte orientaci a vzdálíte se více, než sami plánujete. Řešením může být bójka, kterou si na sebe přivážete na delší provaz vhodný pro použití ve vodě.

Na světě je nespočet úžasných míst, které jsou označovány jako ráj pro potápěče. Patří sem většinou daleké a ne tak snadno dostupné lokality. Vězte však, že šnorchlovat s velkou pompou můžete spokojeně i v Chorvatsku a Řecku (a to překvapivě nejen na ostrovech), nebo například v italské Kalábrii. 

 

Pokud se chystáte na zahraniční dovolenou do nějakého přímořského letoviska, poohlédněte se po nějaké průzračné pobřežní zátoce a vypravte se prozkoumat, jak vypadá podmořský svět. Uvidíte, že budete překvapeni!

 

Image courtesy of anankkml / FreeDigitalPhotos.net

| přečteno: 30290x
 

Poslat článek
Tisk

Štítky: šnorchlováníaktivita na dovolenévodní sport

 
archiv

Nejzajímavější články

 

Zdravé svačiny pro školáky

Správná výživa je zásadní pro udržení zdraví našich dětí. Nedostatek základních živin vede nejen k nemocem, ale může ...
 
celý článek | Vendula Králová | přečteno: 30089x

Ložnice podle Feng - shui

Ložnice je místem relaxace a regenerace. Je takovou osobní oázou klidu a míru. Návštěvy si většinou do ložnice nevodí...
 
celý článek | Katka Mikulášková | 2015.10.12 | přečteno: 30065x

Seriál o grilování: 1. díl - Pro koho je ideální elektrický gril?

Léto se blíží mílovými kroky a s ním přichází i sezóna tolik oblíbeného grilování. Také už se nemůžete dočkat, a...
 
celý článek | Martina Limbergová | 2016.04.28 | přečteno: 30104x

Soutěžte o maminkovský balíček FEMINELLA - pro maminčino zotavení

Soutěž již byla ukončena. Děkujeme za účast a gratulujeme výhercům! ...
 
celý článek | Admin | 2016.02.29 | přečteno: 30169x
 

Portál pro ženy