Nepřehlédněte
Tekutý kolagen pro zdravé klouby, vlasy, nehty i pevnější pleť
Extrémně účinný antioxidační přípravek: Acai Resveratrol
Už žádné rušivé světlo v noci! Vhodné žaluzie a rolety vám pomohou klidně spát
newsletter
Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek
Poutavá historie spodního prádla
Od bederní roušky ke kalhotkám
Za první spodní prádlo se považují bederní roušky, které nosili naši dávní předci. Nebylo to ale ani tak kvůli studu, jako kvůli ochraně intimních partií. Účel spodního prádla, jak ho známe dnes, se dlouho neřešil. A nebyly to ani ženy, kdo začal první nosit spodky, které by se daly přirovnat k opravdovému spodnímu prádlu. To muži ve středověku nosili jako spodní prádlo kalhoty od pasu až po lýtka, ženám stačily bohatě vrstvené šaty. Oděv, který se dal považovat za dámské kalhotky, se objevil až v 18. století a podobal se oněm mužským spodním kalhotám. V průběhu 19. století se potom tyto kalhoty zkracovaly, až se díky kankánovým tanečnicím a jejich odhalování nožek prosadily kalhotky podobné těm dnešním.
Dlouhá historie korzetů
Napadlo by vás, že první korzety nosily již ženy ve starověké Krétě, tedy někdy 1800 let před n.l.? Právě tam datují vědci nálezy oděvů z měděných plátků, které se nápadně podobají právě korzetům. Větší rozmach módy vosího pasu a tvarované postavy se dostavil znovu kolem 13. století, ale na svou velkou slávu si korzety ještě chvíli počkaly. Tato popularita přišla v průběhu 16. století, kdy korzety doplnily volné spodní košile. Zásluhu na tom má podle historiků Kateřina Medicejská a nestálo za tím nic jiného, než žárlivost na ženy více obdařené v určitých partiích. Korzety zanedlouho následovali šněrovačky, které měly ten samý účel, ale oblékaly se přímo jako svrchní oděv. Korzety se na výsluní držely až do počátku 20. století, kdy zájem o ně opět upadl, protože je nahradila mnohem pohodlnější a zdravější podprsenka. Ovšem dnes je korzet zase oblíbenou částí spodního prádla, i když už naštěstí nemá za úkol stáhnout pas ženy do extrémně malého průměru, což kdysi vedlo k mnohým zdravotním problémům. Ženy jej dnes rády oblékají hlavně kvůli svým partnerům, protože v nich každá postava působí velmi sexy.
Podprsenka z kapesníků
Klasická podprsenka, kterou dnes považujeme také za samozřejmou, vznikla vlastně náhodou na počátku 20. století. Podle tradované historky se jistá Marie Phelps Jacobová chystala na ples, ovšem její korzet se nehodil pod plesové šaty. Napadlo ji tedy vytvořit si ze dvou kapesníků a stužky provizorní podprsenku, a protože se jí nápad osvědčil, nechala si ho v roce 1914 patentovat. Patent pak brzy prodala firmě vyrábějící korzety, a tak se podprsenka začala masově šířit i mezi další ženy, u kterých si rychle získala oblibu.
O spodním prádle přemýšlíme v souvislosti s jeho barvou, materiálem či střihem, ale o jeho minulosti toho většina z nás moc neví. A přitom je to tak poutavá historie.
Poslat článek
Tisk
Štítky: Historie spodního prádlakorzetypodprsenkykalhotkymódaženy