Nepřehlédněte
Nevíte, jak dál? Nechte si vyložit tarotové karty
Klimatizace: aby se vám i v létě dobře dýchalo
newsletter
Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek
Investice do světla s pohybovým senzorem, ušetříte až 30 % nákladů na osvětlení
Jak nástěnné světlo s pohybovým čidlem funguje?
Pohybový senzor slouží k tomu, aby zapnul světlo vždy, když zaznamená pohyb. Ale naopak také, aby světlo za nějakou dobu zhasnulo. Pokud pohybové čidlo na světlo zaznamená pohyb, zapne se a svítí pouze omezenou dobu, poté se opět vypne. Nejen, že tak šetří výdaje za elektrickou energii, protože se zbytečně nesvítí, ale navíc může zvyšovat bezpečnost například na schodišti. Další nespornou výhodou je vyšší míra zabezpečení domu nejen před zloději – například jako venkovní světlo s pohybovým čidlem, které se zapne, pokud zaznamená pohyb.
Jakým způsobem mohu vyřešit automatické zapnutí světla pomocí čidla pohybu?
Existují dvě hlavní možnosti, jak zapojit světlo s pohybovým čidlem. Některá světla v sobě už mohou mít čidlo pohybu zabudované. Takové řešení má velkou výhodu, protože nenarušuje design interiéru ještě dalším nevzhledným čidlem. Ideální jsou například taková stropní světla s čidlem, které můžete umístit například na chodbu, ke vchodovým dveřím a podobně.
Druhou variantou pak je propojení samostatného světla se samostatným čidlem pohybu. Takové propojení je technicky složitější a rozhodně nevypadá příliš dobře, je ale mnohem praktičtější. Často se takové řešení používá například pro osvětlení většího prostoru, jako je chodba, schodiště a podobně. Světla jsou rozmístěna tak, aby osvětlily dostatečně celou plochu, ale samostatné pohybové čidlo na světlo může být například jen na začátku a na konci takového prostoru.
Kam ideálně umístit nástěnné světlo s pohybovým čidlem v interiéru?
Uvnitř domu jsou ideální místa, kam umístit pohybové čidlo nebo žárovky s pohybovým čidlem, typicky je to schodiště, chodba, sklep a samozřejmě garáž. Prakticky všude tam, kde se člověk může pohybovat, ale zpravidla tam netráví delší dobu. Nedoporučujeme umístit žárovky s pohybovým čidlem nebo samostatná čidla tam, kde můžete trávit více času – pro takové případy jsou takzvaná čidla přítomnosti, aby se vám zbytečně světlo nevyplo.
Venkovní světlo s pohybovým čidlem zvýší zabezpečení domu
Ven se používají světla s čidlem pohybu například kvůli bezpečnosti, ale také aby zvyšovaly zabezpečení domu před zloději. Zejména za tmy bezesporu oceníte venkovní světlo s pohybovým čidlem přímo u vchodu do domu, stejně jako okolo domu, na zahradě a podobně. Navíc může odradit zloděje, protože se nebudou moct k domu přiblížit nerušeně za tmy.
TIP: Víte, že ke vchodovým dveřím domu se skvěle hodí venkovní stropní světlo s čidlem.
Světlo s pohybovým čidlem se vyplatí
Pokud stále žádné pohybové čidlo nepoužíváte, ale nově si ho pořídíte, velmi rychle se investice projeví. Obecně se uvádí, že úspora díky pohybovým čidlům může být až 30 %. Ovšem není to jen o samotné úspoře, která je i tak velká. Pohybová čidla vám výrazně zjednoduší život a zvýší pohodlí z bydlení.
Poslat článek
Tisk
Štítky: domov, bydlení, osvětlení, světlo s pohybovým čidlem