Nepřehlédněte
Chcete zhubnout? Dáme vám jednoduché rady!
newsletter
Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek
Nespavost – kdy ještě postačí úprava zvyků a kdy už navštívit lékaře?
Někdy za špatné usínání a neklidný spánek mohou starosti v osobním životě, jindy pracovní stres, v nejhorším případě kombinace obojího. To se pak převalujete v posteli, vaše tělo je hrozně unavené, ale mysl ne a ne vypnout a dovolit snům konečně připlout. V noci se opakovaně budíte a zase nemůžete zabrat. Ráno po takové noci jste vyčerpaná a únava se prohlubuje den ode dne více. Takto to opravdu dlouhodobě nejde. Kvalitní spánek je základem zdravého a vitálního života, proto je potřeba začít takovou situaci co nejdříve řešit.
Zkuste nejdříve upravit svůj životní styl
Existují pravidla, jejichž dodržování pomáhá ke zdravému spánku. Nazývají se spánková hygiena a opravdu jsou nezbytná.
Pravidla spánkové hygieny:
- Naučte se večer chodit spát a ráno vstávat každý den přibližně ve stejnou dobu.
- Věnujte se pravidelnému pohybu. Pokud se nechcete pustit přímo do cvičení, pak se alespoň každý den pořádně projděte. Ale vyhýbejte se fyzickým aktivitám večer, zbytečně byste si rozproudily krev a spánek oddálily.
- Pořiďte si kvalitní a pohodlnou postel i matraci.
- Využívejte postel jen ke spánku a milostným aktivitám. Měl by platit zákaz sledování televize, pracování i jídla v ní.
- Večer jezte jen lehčí jídla, nedávejte si nic smaženého a tučného. Nepřehánějte to ani s velikostí porce, s plným žaludkem se daleko hůře usíná.
- Pití kávy, čaje a alkoholu by před spaním mělo být tabu, pokud nechcete ještě větší potíže s usínáním.
- Místnost před ulehnutím dobře vyvětrejte a nepřetápějte ji. V chladnějším vzduchu se o moc lépe spí.
- Na spaní je potřeba mít klid a tmu. Zatáhněte tedy žaluzie nebo závěsy, zhasněte všechna světla a nepouštějte si již zmiňovanou televizi ani hudbu.
- Pokud ležíte v posteli déle než 15 minut a spánek pořád nepřichází, vstaňte a jděte si na chvíli číst do jiné místnosti, napít se, prostě vstaňte a věnujte se chvilku jiné činnosti a v jiné místnosti. Zůstat ležet v posteli a přemítat o problémech je to nejhorší řešení.
Zkuste mléko s medem a bylinky
Na podporu usínání a dobrého spánku existuje také několik přírodních prostředků. Klasickou babskou radou je vypít hrnek teplého mléka se lžičkou medu. Z bylinek fungují na uklidnění a usnutí meduňka, třezalka, chmel nebokozlík lékařský. V lékárnách a zdravých výživách jsou k dostání hotové čajové směsi pro klidný spánek, které tyto bylinky obsahují. Doporučován je také levandulový olej, který se kápne na polštář.
Kdy s nespavostí vyhledat lékaře?
Někdy ale na problémy se spánkem nepomůže žádná úprava životního stylu a jednoduché přírodní metody. Dlouhodobá nespavost je nemocí a je potřeba ji řešit se svým lékařem. Světová zdravotnická organizace (WHO) má přímo stanovenou definici nespavosti. S návštěvou lékaře byste podle WHO neměla otálet, pokud trpíte dlouhodobě některým z těchto příznaků nebo dokonce jejich kombinací:
- Usínání trvá déle než 30 minut.
- Během noci se opakovaně probouzíte, 3x a více za noc.
- Probouzíte se časně ráno a už nemůžete usnout
- Spánek vás neosvěží, ráno se cítíte unaveně.
Za dlouhodobý stav je považována doba delší než 1 měsíc, kdy problémy s usínáním nastávají více než 3x týdně. Zároveň jsou tyto poruchy spánku natolik obtěžující, že vám brání v normálním fungování a každodenních povinnostech.
Pokud špatně spíte, určitě svůj problém nezlehčujte a raději se vydejte hledat pomoc. Je přece zbytečné ubírat si životní energii, kterou jinak můžete investovat do spousty příjemných činností.
Image courtesy of FrameAngel at FreeDigitalPhotos.net
Poslat článek
Tisk
Štítky: nespavost, zdraví, klidný spánek, rady, pomoc lékaře