reklama 5 v magazínu pro ženy

Nepřehlédněte

babysitting - hlídání dětí

 
celý článek | Aneta Vlkanová | přečteno: 13871x 2014.01.25

Pampeliška

 
celý článek | Beáta Matyášová | přečteno: 14226x 2013.06.09

Fenomén raw stravy

 
celý článek | Petra Zápotočná | přečteno: 5096x 2018.06.16

newsletter

Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek

reklama 6 v magazínu pro ženy

Konec zimy patří orchidejím

 
 

Když se řekne orchidej, tak si různí lidé představí odlišné věci. Zejména v posledních letech se stalo slovo „orchidej“ synonymem pro hybridy rodu Phalaenopsis (česky můrovec). Označení „orchidej“ se pro ně vžilo natolik, že se v některých článcích autoři ani nenamáhají jejich rodové jméno použít. Tím ale orchidejím velice křivdí, když se snaží vzbudit dojem, že orchidej je jen jedna. Vstavačovité jsou totiž spolu se složnokvětými největší čeledí v rostlinné říši. Orchidejí bylo doposud popsáno několik stovek rodů a několik tisícovek druhů. A vezmeme-li v úvahu, že se jedná o rostliny, které se mezi sebou velmi rády kříží, je třeba přičíst i značné množství mezidruhových či mezirodových kříženců ať přírodních či člověkem uměle vyšlechtěných.

Orchideje se na Zemi objevily zhruba před 60 – 70 miliony let a během evoluce dosáhly značných úspěchů. S výjimkou Antarktidy osídlily všechny kontinenty, kde je kromě ledovcových ploch naleznete úplně všude, od pouští po tropické pralesy, od nížin po vysoká pohoří, od báze stromů až po vrcholky jejich korun. Zároveň navázaly úzké vztahy se svými opylovači a vytvořily nekonečnou škálu tvarů a barev fascinujících květů. Zkrátka to ostatním konkurentům z rostlinné říše “nandaly“ na celé čáře.


S trochou štěstí možná narazíte i na žabky bezblanky - tajemné obyvatelky skleníku Fata Morgana.


Jak by se možná někdo mohl domnívat, tak není třeba se za orchidejemi vypravovat do tropů, vždyť nádherné exempláře najdeme i v naší domácí květeně. Jako příklad uveďme známý střevíčník pantoflíček a nebo kruštíky, tořiče, bradáčky, prstnatce a další. Narazit na ně můžete na mnoha místech po celé naší republice. Než ale podlehnete pokušení ozdobit si s nimi domácí skalku, vězte, že většina z nich patří mezi ohrožené a chráněné druhy.
Orchideje mají odnepaměti pro člověka jakési neodolatelné kouzlo, a proto není divu, že se i dnes těší vysokému zájmu ze strany komerčních i nekomerčních pěstitelů. Hybridní rostliny rodu Phalaenopsis doslova kolonizovali okna našich domovů. Zahradnické firmy se každoročně předhánějí v nabídce nových a nezvyklých barevných kombinací. Pozornost ale přitahují i další druhy. Hitem posledních let se staly obří exempláře rodu Vanda, klasikou jsou potom Dendrobia či takzvané „krabičkové orchideje“ neboli Cymbidia. Ti, kdo nepodléhají "komerčním šlágrům", se raději soustředí na méně profláklé rody a druhy. A praví orchideoví fajnšmekři mají ve svých sbírkách různé miniaturky a jiné „špeky“, jak se v botanické hantýrce přezdívá opravdovým vzácnostem. Najdou se i tací, kteří množí orchideje ze semen. Což je ovšem již hodně sofistikovaná záležitost a bez potřebného vybavení, podpůrných prostředků a zkušeností to v domácím prostředí není možné. Proto se nenechte nalákat vypočítavci prodávajícími na internetu semena orchidejí, která si zaručeně vypěstujete sami v zahradní zemině…

 


Ať již patříte k té či oné skupině nadšených pěstitelů orchidejí, anebo jste jen okouzlení obdivovatelé, rozhodně byste si neměli nechat ujít výstavu orchidejí v pražském tropickém skleníku Fata Morgana, která zde má již mnohaletou tradici. Vypravit se sem můžete od soboty 6. 3. 2015 až do neděle 22. 3. 2015. Uvidíte orchideje z nejsušších oblastí světa, z tropických deštných pralesů i z vysokých hor. Obdivovat budete moci nejen zbožňované Phalaenopsisy, ale i opravdové vzácnosti, takže se rozhodně nezapomeňte vybavit fotoaparáty. K dispozici bude prodej rostlin, kde si na své přijde opravdu každý, neboť zde naleznete širokou paletu rostlin od komerčních hybridů až po zcela nekomerční druhy určené pro zkušené pěstitele. O víkendech je pro vás navíc připraven doprovodný program v podobě přednášek, ukázek aranžování či pěstebních postupů, které bude prezentovat kurátorka tropických rostlin Romana Rybková.
Pokud si před příchodem jara již potřebujete dobít baterky, je pro vás skleník Fata Morgana to pravé místo, kam se během března vypravit.

 

 

Fotografie: Autorka
Úvodní fotka: Phalaenopsis Amabilis  - Image courtesy of panuruangjan at FreeDigitalPhotos.net

 
| přečteno: 13889x
 

Poslat článek
Tisk

Štítky: výstava, orchideje, botanická,

 
archiv

Nejzajímavější články

 

Jak v zimě vyčistit kalnou vodu v zahradním jezírku

Zima by měla být pro obyvatele zahradních jezírek klidným obdobím, během kterého ryby odpočívají na jeho dně. Avšak i bě...
 
celý článek | Admin | 2021.02.17 | přečteno: 1011x

Kamarád taky rád

…kamarádku na lehátku/kamarádka mu má dát?! Jste nezadaná, o vztah nestojíte, ale sex vám prostě chybí. Co tak...
 
celý článek | Petra Hegedüšová | 2013.02.18 | přečteno: 15081x

Znamení

V životě asi každého z nás přijdou situace, kdy i silným náturám zkrátka dochází síla. Trápení našich ratolestí nebo ...
 
celý článek | Kateřina Pořízová | 2015.02.28 | přečteno: 16832x

Koupete se rádi ve volné přírodě? Dejte si pozor na sinice!

Koupání je ideálním způsobem, jak se v horkých letních dnech osvěžit a zároveň si užít spoustu legrace s ro...
 
celý článek | Martina Limbergová | 2016.08.01 | přečteno: 14967x
 

Portál pro ženy