Nepřehlédněte
Miroslav Légl: Mezinárodní kuchyně bez soli a jiné chemie
V jakých oborech snadno najdete nabídky práce?
newsletter
Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek
Když jsou muži v přechodu
Klimaktérium je potvrzeno
Možná muži nemají problém každý měsíc, ale v určitém věku i na ně přichází obdoba ženského přechodu. V organismu začne docházet k poklesu hormonu testosteronu, což má za následek celou řadu ne zrovna příznivých příznaků tělesných i duševních.
Horší než ženy
A stejně jako například s virózou, muži se se svým klimaktériem vyrovnávají mnohem hůř než ženy. Stejně jako ony trpí návaly horka a zimy, nespavostí, mají sklon k depresivním rozladám a často jsou nervózní, mrzutí a podráždění. To v nich vzbuzuje hrůzu.
Citlivé téma
Se sníženým testosteronem si medicína umí poradit substituční léčbou. Problém je v tom, že si muž musí být ochoten svůj problém připustit a začít se léčit. Není povinností ženy žít vedle neustále mrzutého a věčně napruženého partnera. Ale otevírat téma sníženého testosteronu přímo by se nemuselo vyplatit. Štěstím v neštěstí je, že snížený testosteron může způsobit různá zdravotní rizika, a to už za návštěvu lékaře stojí.
Stává se, že u mužů dojde ke zvýšení hladiny prolaktinu, což způsobí ono věčné mrzoutství a depresivní stavy. I tady pomáhá substituční léčba. A to je ještě ze zdravotního hlediska ten nejmenší problém. Pokles testosteronu totiž zvyšuje pravděpodobnost vzniku osteoporózy, cukrovky, vysokého krevního tlaku nebo kardiovaskulárních potíží.
Pro pohodu
Lidové léčitelství samozřejmě umí pomoci i v tomto případě. A pokud muž disponuje opravdu velkým egem, je dobré začít využívat bylinky. Možná to celkově pomůže krůček po krůčku otevřít ono citlivé téma, které se přeci mužů vůbec netýká!
Nejdůležitější je, aby byl muž co nejvíc v pohodě, a k tomu se báječně hodí například meduňkový čaj. Také olejové masáže či pár kapek vonných přísad do koupele pomohou zlepšit náladu, a to asi každému z nás.
Pocit pohody a příjemného uvolnění lze také navodit velmi kvalitní hořkou čokoládou (minimálně se 70 % kakaa). Taková čokoláda totiž obsahuje aminokyselinu tryptofan, která se v těle mění na „hormony štěstí“.
Co říct závěrem? Snad jen povzbudit muže, aby byli ohleduplnější, přibrzdili svou ješitnost a řešili i toto citlivé téma, protože s hormony přeci jen není radno si zahrávat.
A ženám popřát hodně klidu, dobré nálady a trpělivosti se svými partnery.
Poslat článek
Tisk
Štítky: muži, klimaktérium, přechod, nálada, rozlady, deprese, komunikace, přecitlivělost, mrzoutství, vztahy