Nepřehlédněte
Jak začít sportovat a přitom se nezničit I – oblečení na běh
newsletter
Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek
Jumping - jak při něm efektivně zhubnout?
Sádlo nebo svalstvo?
Formování postavy jde ruku v ruce s hubnutím a naopak. Kilogramy svalů nesporně vypadají o mnoho lépe než kila sádla. Sama víte, že hodnota, kterou ukáže osobní váha, nemusí znamenat vlastně nic v porovnání se skutečností, jak vypadá vašich XY kilogramů a stejně kil vaší kolegyně, která dvakrát týdně hopsá na lekcích jumpingu. A to, že máte mohutnější kostru, vám je pramalou útěchou. Jumping pomáhá formovat krásná těla, stejně tak vás udržuje v optimální formě a zvyšuje vaši tělesnou kondici. Lze ale při něm i efektivně hubnout?
Hlídejte si tepovku
Jumping patří mezi sporty, při kterých se skrz naskrz propotíme, občas popadáme dech a nejsme pěknou chvilku po cvičení schopní souvislé konverzace. Náš tep tedy rozhodně není na úrovni klidových hodnot. Právě tepová frekvence a s ní spojené hubnutí jsou velmi diskutovanými tématy a názory na ně se různě liší. Obecně lze říci, že hubnout a odbourávat tuky lze nejlépe při dlouhodobějších aktivitách, u kterých se však tolik nezadýcháme a naše tepová frekvence nepřekročí 55% - 70% maximálního možného osobního výkonu. V této, tzv. aerobní zóně, dochází k rychlému spalování tuků a viditelný efekt na sebe nenechá dlouho čekat. Pokud však cvičíte v rozmezí 75% - 90% vašeho maxima, pracujete usilovně spíše na zvyšování vaší tělesné kondice, trénujete vaši vytrvalost a posilujete svaly včetně toho nejdůležitějšího – srdce.
Spočítejte si maximální tepovku a spalujte tuky
Základní vzorec pro výpočet maximální tepové frekvence je u žen 226 minus věk a u mužů 220 minus věk. Existují ale i přesnější postupy, jejichž výsledná hodnota se poměrně dost liší.
Vzorec pro výpočet vaší aerobní zóny (kdy tělo využívá jako zdroj energie vaše tukové zásoby) pracuje s hodnotou vaší klidové tepové frekvence. Svůj klidový puls jednoduše změříte přiložením dvou prstů na zápěstí po dobu 15 vteřin a vynásobením 4 x. Nejlépe se tep měří ráno ihned po probuzení a běžná hodnota se pohybuje kolem 70 tepů za minutu. Jednodušší a přesnější výsledek získáte pomocí některého moderního přístroje jako je digitální tlakoměr, fit náramek nebo chytré hodinky.
Jste-li žena ve věku 35 let, vážíte 65 kg, s klidovou TF 70, spočítáte si nejpřesněji vaši maximální tepovou frekvenci a aerobní zónu pro spalování tuků následovně:
MaxTF x 0,6 až 0,8, tj. 208 - (0,7 x 35) = 208 - 24,5 = 183,5 MaxTF
183,5 x 0,6 = 110,1 a 183,5 x 0,8 = 146,8 - tuky tedy nejefektivněji spalujete při tepové frekvenci mezi 110 až 146 tepy za minutu
Jak snížit tepovku u skákání
Pár dobrých rad z praxe zní:
1. Odpusťte si vysoké jumpy – pokud vypustíte vyskakování do nebeských výšin, dojde ke zpomalení vašeho pulsu a vy můžete spálit nějaký ten gram tuku navíc.
2. Hlídejte si ramena a bříško – při jumpingu je, stejně jako u všech ostatních sportů, důležitý správný postoj a technika provedení konkrétních prvků. Ramena tlačte dolů a nezvedejte je směrem k uším, soustřeďte se také na stažené bříško.
3. Střídejte intenzitu cvičení – pokud chcete hubnout, neznamená to ještě, že se musíte trampolínek vzdát. Vůbec ne. Tzv. power trénink je při mnoha lekcích automaticky prostřídán právě se cvičením v tzv. relaxační zóně, kdy dochází k uvolnění zátěže a regeneraci svalstva. To vše prospívá hubnutí.
4. Naslouchejte tělu – jumping patří k náročným disciplínám, které vyžadují dostatečný příjem tekutin a také zpomalení tempa nebo ubrání síly skoku, pokud si o to tělo řekne. Poslechněte potřebu vašeho organismu, v dobrém se vám to vrátí...
Image courtesy of Stuart Miles at FreeDigitalPhotos.net
Poslat článek
Tisk
Štítky: jumping, formování postavy, odbourávání tuků, hubnutí, tepová frekvence