Dýňobraní
Ráda bych se s vámi podělila o nejlepší recepty z dýně:
Tradiční dýňová polévka
(má původ ve Švýcarsku)
Potřebujeme:
Lžíci oleje nebo másla
1 malou cibuli
1/2 kg dužiny z dýně
2 brambory
Litr zeleninového vývaru
Asi 1 dl smetany (33% tuku)
Sůl, pepř
Postup:
Najemno nakrájenou cibulku zpěníme na oleji nebo másle, přidáme na kostičky nakrájenou dýni a brambor, lehce opečeme a zalijeme vývarem. Vaříme asi půl hodiny do úplného změknutí. Rozmixujeme tyčovým mixérem, znovu přivedeme k varu a zalijeme smetanou. Ochutíme solí a pepřem. Díky své výrazné barvě vynikne dýňovka na talíři sama o sobě, můžeme ji ale ozdobit kudrnatou petrželkou, libečkem nebo třeba bazalkou.
Variant této polévky je celá řada, liší se v podstatě jen dochucováním. V Čechách se dýňová polévka nejčastěji ochucuje česnekem, sójovou omáčkou nebo klasicky špetkou muškátového květu a lžící zakysané smetany při servírování. Při vaření je možné vynechat brambory a polévku zahustit domácí máslovou jíškou. V každém případě je polévka jemná, šetrná k žaludku a je velmi vhodná i pro děti. Podávat ji lze s pečivem, s toasty nebo třeba s krutony, a to jak z pečiva, tak z dýně samotné. Takže pokud vám dýně zbyla, zkuste jednoduchý a rychlý zlepšovák:
Dýňové krutony
Dýni nakrájenou na kostičky vložíme na plech vyložený pečícím papírem. Zakapeme olejem nebo máslem a pečeme za občasného promíchání v předehřáté troubě dozlatova. Výborně se hodí do polévky – a to nejen do té dýňové.
Pečená dýně - skvělé jídlo i příloha
Dýni Hokaido i se slupkou nakrájíme na plátky a vložíme na plech s pečícím papírem. Pokapeme olejem nebo tence poklademe máslem. Osolíme, můžeme i pokmínovat. Pečeme v předehřáté troubě. Dá se podávat jako lehké hlavní jídlo, ale výborně se hodí i jako příloha k masu – například k vepřovému na šťávě.
Komu chybí sladká tečka, nabízím jednoduchý recept na sladké dýňové mlsky nebo nezavařovaný dýňový kompot.
Sladké dýňové mlsky
Potřebujeme:
Semínka z jedné dýně
5 lžic krupicového cukru
1/4 lžičky skořice
1/4 lžičky zázvoru (lze vynechat)
Olej nebo máslo
Postup:
V míse promícháme polovinu cukru s kořením. V pánvi s nepřilnavým povrchem rozpálíme tuk a vhodíme semínka. Přidáme zbytek cukru a mícháme asi minutu, než směs začne karamelizovat. Potom přesuneme hotovou směs do mísy s cukrem a kořením a dobře promícháme. Necháme zchladnout. Můžeme přidat i jiná jedlá semínka nebo ořechy.
Nezavařovaný dýňový kompot
Potřebujeme:
3/4kg dýňové dužiny
Šťávu z 1 citrónu
1/4 lžičky kyseliny citrónové
Postup:
Dýni zalijeme asi litrem vody, přidáme šťávu z citrónu a kyselinu citrónovou. Necháme naloženo 6 - 12 hodin. Poté přidáme:
20 dkg cukru
2 ks hřebíčku
1 menší kousek celé skořice
Můžeme použít i směs na přípravu svařáku (obsahuje navíc badyán). Vaříme společně pozvolna po dobu asi 20 minut.
Dýně by měla být měkká při zapíchnutí vidličky, zároveň ale nemá být rozvařená. Kompot můžeme podávat zatepla i vychlazený. Dokáže zahřát i osvěžit.
Vyzkoušejte některý z receptů, rozhodně nebudete litovat!
Dobrou chuť!
Image courtesy of voraorn, Stoon, Serge Bertasius Photography, tiramisustudio, Tina Phillips, vorakorn, antpkr and Mister GC at FreeDigitalPhotos.net
Poslat článek
Tisk
Štítky: dýnědýňové pokrmyrecept na dýňovou polévkunezavařovaný dýňový kompotdýňové mlskypečená dýně