newsletter

Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek

Zrádná pšenice

 
Zrádná pšenice

Slyšeli jste někdy pojem pšeničný obličej nebo pšeničné břicho? V prvním případě se jedná o oteklý obličej, v druhém o nafouklé, kulaté břicho. Obojí má většinou na svědomí stejný pachatel - pšenice.

 

 

Pokud jste někdy neodolali pokušení spráskat večer sladkou buchtu, jistě jste se druhý den necítili zcela ve své kůži, ale asi o tři kila těžší. Je to proto, že na vás přes noc zapracovala pšenice. V případě, že byste takto pokračovali pár dní, kil by se jistě nasbíralo víc. O to horší je fakt, že výživová hodnota pšenice je na úrovni mrazu.

Většina z nás pobyla nějaký čas v cizině, ať už v rámci dovolené, studijního pobytu nebo pracovní stáže. A většině z nás chyběla nejvíc ze všeho jedna potravina. Chleba. Dokonce víc než rohlíky. Ten se nevyrovná bagetkám, croissantům ani dalšímu pečivu, které se v cizině prodává. Těšíme se vždy na poctivý český chleba. Problém je, že v dnešní době, jako spousta věcí, bohužel ani ten chleba příliš poctivý není.

Naši předkové žili z chleba denně, tak proč ne my? Protože, stejně jako téměř vše, je i podoba dnešní pšenice upravena. Zisk je na prvním místě. Je doslova napěchovaná lepkem, který škodí daleko více lidem, než dříve. Je to náhoda?

Pomoc nenalezneme ani v tolik propagovaném celozrnném pečivu. Stejně jako u pšenice dojde k nafouknutí břicha, případně jeho bolestem, útlumu (sbohem, milá koncentrace) a udržování zbytečných kil navíc. Vynechání pšenice pomáhá také v prevenci i léčbě kardiovaskulárních chorob.

Konzumace pšenice způsobí, že budete jíst jako nezavření. všimněte si, kolik koláčků jste schopni zkonzumovat a jak máte stále a stále ještě na něco chuť. To vás pšenice nabádá, abyste jedli dál. Výsledek v podobě nadváhy až obezity na sebe nenechá dlouho čekat.

Pokud bychom bez pečiva nemohli vydržet a hledali k němu vhodnou alternativu, můžeme vyzkoušet žitný chleba. I zde se nachází lepek, ale ne v tak nebezpečné podobě jako v pšenici. Nemusíte si jej zrovna péct ve vlastní domácí pekárně, bývá k sehnání v pekárnách i supermarketech. I když je určitě dobré vyzkoušet různé druhy, některé mají nahořklou chuť a špatně se krájí. Jiné byste na první pohled od běžného chleba nepoznali, a dokonce i chuťově je daleko jemnější a lepší. Takže si pochutnáte a navíc uděláte i něco pro své zdraví (i když i zde samozřejmě platí pravidlo umírněnosti, žito kalorie nevypálí).

Pokuste se na týden vynechat pšenici a posuďte, jak se budete cítit. A pak i to, zda se k ní vrátíte (opět můžete porovnat s předchozím stavem).


 

foto: www.freedigitalphotos.net

2015.02.24 | Mgr. Daniela Krejčí | přečteno: 11182x
 

Poslat článek
Tisk

Štítky: výživa zdraví dieta

 
archiv

Nejzajímavější články

 

Nakupujte chytře díky slevovým kuponům

Kdo by nechtěl na svých nákupech ušetřit? V současné době existuje spousta slevových portálů, které shromažďují slevové ...
 
celý článek | Admin | 2017.10.22 | přečteno: 2001x

Popelka špalda vás sveze na biovlně

Bio vládne modernímu životnímu stylu. Nejen proto, že je to trendy, ale jednoduše protože si více pochutnáte, budete ...
 
celý článek | Admin | 2013.11.19 | přečteno: 9565x

Podzim je tady: Naplánujte si omlazující zákroky

Během podzimu přicházejí stále chladnější rána, sluneční paprsky slábnou a právě proto je toto období vhodné k p...
 
celý článek | Admin | 2016.09.22 | přečteno: 9760x

Soutěžte s námi o čtivý thriller Vůně noci od Markéty Harasimové

Soutěž už skončila, děkujeme všem za účast. Příjemné počtení přejeme výherkyním Jarmile Z. a Dagmar V., gratulujeme! ...
 
celý článek | Martina Limbergová | 2018.10.14 | přečteno: 1712x
 

Portál pro ženy