newsletter

Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek

Říká se, že oko je oknem do duše. A tělo je zrcadlem duše

 
Říká se, že oko je oknem do duše. A tělo je zrcadlem duše

Někteří lidé zastávají názor, že tělo je ve skutečnosti pouhým oděvem naší duše. Funguje jako jakýsi skafandr, který duchu umožňuje procházet zkušenostmi života. Podle toho, co v životě zažíváme, se naše tělo tvaruje a mění.

 

Pravdou je, že všechny emoce, které zažíváme, vyvolávají také tělesné reakce – zatínání zubů, zvedání ramen, schovávání hrudníku, skřípání zuby a podobně – to vše přímo zrcadlí naše prožitky a pomáhají nám čelit výzvám, které přicházejí z vnějšího světa.

Pokud si nemůžeme dovolit projevit emoce naplno a z našich emočních reakcí se stanou stále se opakující nevědomé vzorce, tělo začne v konkrétních místech dlouhodobě tuhnout, ztrácí flexibilitu a schopnost volně se pohybovat a my se můžeme stát svými vlastními zajatci uvnitř neprostupného brnění našeho těla. Když tělo zapomene, že všechny jeho části jsou přirozené a svobodné a mohou se volně pohybovat, často dochází k prvním stádiím nejrůznějších nemocí.

                                                                

Již naší dávní předci věděli

S těmito skutečnostmi, s tím, jak důležité je rozbít nastavená brnění, rozhýbat je a rozpustit, pracuje například jóga a ájurvéda. Ovšem nejznámější a nejvíce účinnou se ukázala indická škola Aithein, která se zabývá holistickým léčením a prastarou naukou marma terapie.

Škola Aithein

Škola Aithein vás může prostřednictvím léčivé práce s vědomým dotekem naučit navracet se ke zdrojové energii uvnitř sebe sama a k přirozené síle těla, jeho vitalitě a schopnosti sebeléčení. Aithein znamená „znovuoživit“ a při této praxi se odhalují vzorce ukryté hluboko ve svalech a tkáních. Skrze masáže zatuhlých míst a vědomou prací s nimi je možné dotknout se nejenom fyzické schránky člověka, ale také mysli, emocí a duše. Tímto způsobem lze rozpouštět staré vzorce a postupně proměňovat základní nastavení tělo – duše.

                                                               

Marma terapie

Marma terapie je nejstarší systém léčení pocházející od 18 indických učenců. Po tisíciletí bylo toto učení předáváno pouze ústně z učitele na žáka. Tato forma terapie je způsobem práce s tělem za využití marma bodů – tedy míst v těle, kde se setkávají svaly, cévy, kosti, vazivová tkáň a/nebo klouby.

Obecně lze říct, že marma terapie revitalizuje a regeneruje orgány, zlepšuje imunitu i spánek a harmonizuje poměr elementů v těle – jak je známe z ájurvédy: kaphu (země, voda), pittu (oheň, voda) a vátu (vzduch, éter).

Mr, mar a marma dokáže ublížit

Mr a mar v sanskrtu znamená zranit nebo usmrtit. V těle je celkem 107 hlavních marma bodů + 108. marma bod tvoří samotná mysl. Marmy jsou „zranitelné“ nebo „citlivé“ body na těle. Skrze místa, kde jsme citliví a zranitelní, se nám také může dostat léčba nebo uvolnění konkrétních tělesně – emočních bloků, se kterými právě terapie pracuje.

V minulosti bylo toto významné učení zneužito ve válkách. Marmy jsou totiž také místem, kde můžeme člověka násilným úderem fatálně zasáhnout.

Samozřejmě, že v současné době se praktikuje pouze léčivá práce s těmito body a v Indii je dokonce marma součástí studia chirurgie – řezy vedené podle marem se totiž mnohem lépe hojí.

                                                                

Marma terapie u nás

Odborníci na marma terapii si všimli, že u českých pacientů nejlépe funguje takzvaný bod indrabasti. Citlivost obvykle indikuje zátěž nebo dysbalanci, protože marmy slouží také k diagnostice. Indrabasti znamená „brána do střev“ a je lokalizován na přechodu mezi oběma polovinami lýtkového svalu a Achillovou šlachou.

Terapii pomocí indrabasti můžete vyzkoušet i sami na sobě: s výdechem uvolněte nohy a bod stiskněte na obou nohách současně po dobu asi 6 vteřin. Volně dýchejte a sledujte, co se děje.

Tato marma uvolňuje prostor střev, a tím také stabilizuje mysl a eliminuje emoční nepohodu. Dále potom působí preventivně proti všem střevním problémům – zácpě, průjmu, hemeroidům či nadýmání. Příznivě působí také při PMS a jako prevence menstruačních bolestí.

Tuto marmu ale nestlačujte, pokud právě menstruujete, máte v místě bodu otok, trombózu nebo křečovou žílu. Jiné kontraindikace nejsou známy a terapie by měla být zcela bezpečná.

2022.06.12 | Jana Brandtlová | přečteno: 29946x
 

Poslat článek
Tisk

Štítky: tlakové body marma terapie marmy masáž léčba dotekem škola Aithein ájurvéda jóga

 
archiv

Nejzajímavější články

 

Schovejte ji! Tiskárnu

Pracoviště, domácnost - tam všude má své místo plastová krabice, tiskárna. Často jde o nutnost, které se nevyhnete. Nutn...
 
celý článek | Admin | 2019.07.15 | přečteno: 29961x

Její přítel je homosexuál

Homosexuální muži se častokrát bojí přiznat ke své orientaci. Vzhledem k dnešní době už to není tak velký problém a l...
 
celý článek | Jakub Špiller | 2013.03.08 | přečteno: 29957x

Jak vybrat ten pravý stromeček pro mě

Se stromečkem je to jako s manželem. I zde se musíte rozhodnout, který s vámi bude trávit každé vánoce. Budete je stř...
 
celý článek | Admin | 2014.11.13 | přečteno: 29889x

Zajistěte si dobrou imunitu i během podzimu

Horké letní měsíce bohužel končí a přichází chladný podzim. Je obecně se známo, že během tohoto období jsou lidé mnohem ...
 
celý článek | Jana Brandtlová | 2022.09.24 | přečteno: 29894x
 

Portál pro ženy